Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inscris masina de la samsar

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inscris masina de la samsar

    O intrebare urgenta!
    Vreau sa cumpar o masina de la un intermediar care are actele de la proprietar, contract VC, fiscal si talon cu instrainat catre el.
    In afara de contractul VC cu samsarul, ce altceva imi mai trebuie?
    El a luat masina de 3 zile si nu a facut transcrierea, fiind in termenul legal de 30 de zile.
    Multumesc.

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

  • #2
    Originally posted by Zeus View Post
    fiscal si talon cu instrainat catre el.
    Fiscal de la samsar.

    Comment


    • #3
      Obligatotiu deci. Pentru alea 3 zile.
      Si cu fiscalul de la samsar, toate contractele, talonul tot instrainat catre samsar ramane, ca la politie oricum nu o mai inscrie.
      Zic ceva aia de la inmatriculari ca talonul e scris instrainat catre samsar, daca am si fiscalul samsarului?

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #4
        Nu zic, ca ai si contract, si fiscal, "se inchide cercul".
        Samsarul nu va plati impozit. Vrea comisionul - sa mearga la fisc!

        Comment


        • #5
          Dar fiscal o sa am numai de la samsar, nu? Ca fiscalul proprietarului ramane la fisc la samsar, cand o baga pe rol.

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • #6
            Sfat personal:mergi la o firma care se ocupa de inmatriculari si o sa te lamureasca ei,eventual daca o sa se ocupe si de inmatricularea masinii tale o sa vezi ca legea nu e la fel ptr toti asta in cazul in care ai vreun colt indoit la unele hartii .Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Nu am timp, maine la 8 ma vad cu omul la primarie.

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #8
                Nu e vb de timp, cu omul te poti vedea direct la biroul unei asemenea firme si mai departe se ocupa ei !!E mult mai sigur asa ptr ca cei de acolo stiu exact ce anume trebuie sa aiva vanzatorul si nicidecum, "sa moara mama ca astea e toate actili de care ai nevoie"
                Eu cel putin asa am procedat in Galati in ultimii ani si nu am avut niciodata probleme..La noi comisionul lor era de 100-150 lei si ei umblau ptr absolut tot, doar te sunau sa mergi sa iti ridici numerele si restul de acte.Te prezentai direct la ei cu vanzatorul si apoi asteptai sa fii sunat, nu umblai nicaieri...Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Punctul "d" sa il citesti cu atentie.
                  Attached Files
                  Stefan

                  Comment


                  • #10
                    Ce masina ai cumparat Zeus? Cel putin eu sunt curios. Ai dat Barabusul?
                    Last edited by Florin_WES; 03-25-2018, 18:51 PM. Reason: C

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Zeus View Post
                      Obligatotiu deci. Pentru alea 3 zile.
                      Si cu fiscalul de la samsar, toate contractele, talonul tot instrainat catre samsar ramane, ca la politie oricum nu o mai inscrie.
                      Zic ceva aia de la inmatriculari ca talonul e scris instrainat catre samsar, daca am si fiscalul samsarului?
                      Dacă nu vor să-ți bage bețe-n roate, vor trece cu vederea, având în vedere că - așa cum ai menționat - din restul actelor reiese clar cine va fi noul proprietar în noul talon. Dacă însă te trezești dimineața ghinionist, poa' să te întoarcă, așa cum au făcut cu mine când am luat W124... și a trebuit să dau un telefon, ceea ce nu mi-a plăcut niciodată...

                      Baftă!

                      P.S. Sunt curios de hoit, că ești tare agitat
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #12
                        Nu am vandut mercedesul, stati linistiti .

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Levi View Post
                          P.S. Sunt curios de hoit, că ești tare agitat
                          +1
                          Regulament general Club Mercedes.

                          Comment


                          • #14
                            Terminaþi mã!
                            Aia e procedura legalã: samsarul cumpãrã cu înstrãinare ºi fiscal cãtre el ºi vinde cu aceeaºi înstrãinare dar cu fiscal de la el cãtre Zeus, pe primul îl opreºte fiscul samsarului. Dacã maºina are numere româneºti ai nevoie doar de acte în original si ITP valabil (asigurarea se subînþelege).
                            Nu existã firme care fac acte auto. Existã doar niºte rulotiºti care bat la maºinã pe bani grei ceea ce poþi scrie tu cu mâna - dupã cum îþi redactezi posturile sigur ºtii sã scrii!
                            La ultimele patru înmatriculãri am respectat ce scrie pe perete la Pipera adicã un contract olograf este perfect valabil ºi nu am avut probleme.
                            ªi nu sunt curios ce þi-ai luat, probabil vom afla la momentul potrivit.

                            Comment


                            • #15
                              Colegu' iepuras, ia-o mai usor cu indemnurile,ma, ca nu suntem pe iamas !!
                              Exista firme de inmatriculari,poate nu in Bucuresti desi m-as mira, care te pot scuti de multe batai de cap indiferent de cat de mult stii sa scrii sau nu !!Eu personal in ultimii 10 ani am scapat de multe ori de faptul ca unii nu au dormit bine noaptea, doar pentru ca am apelat la o asemenea firma !Doar faptul ca ei se ocupa de problema cu Sectia Financiara si nu a trebuit sa ma duc sa umblu eu, faceau cei 100 de lei cat a fost comisionul lor...Totul este absolut legal si se numeste ,"Intermediere acte auto" !Era doar un sfat....
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF