Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Accident

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident

    Salutare!Am o problema si daca ati trecut prinyt-o astel de problema va rog sa dati un reply/sfat.Am intrat cu masina intr-un gard al unui depozit/teren cu spatii inchiriate.Fara raniti,accdent usor faa victime.Paznicul de acolo mi-a luat numele si a sunat directoarea si a spus ca pot baga masina in incinta,iar dimineata urmatoare sa ma prezint la ea la birou sa discut cu ea.Dar mai intai am fost cu ea la biroul accidente usoare sa-i faca poze,tractata,si tot tractata am adus-o inapoi in incinta deoarece am considerat ca la 3 dimineata nu as avea loc sa o las la bloc din mai multe motive asa ca am lasat-o acolo de buna credinta,Politia mi-a luat declaratia cum s-a intamplat si m-a sanctionat cu o amenda.A doua zi am fost la femeie(director) sa vorbesc cu ea si i-am spus ca am asigurare RCA(Asirom),ea spunandu-mi ca cica e numai pentru masini,nu si pentru paguba produsa(nici nu s-a uitat pe asigurare)Si mi-a spus sa rezolv cu gardul cat mai repede ca altfel nu imi da masina si ma lasa o saptamana sa caut o firma de reparat gardul iar dupa o saptamana o sa imi ia chirie 100ron pe parcare.Ce pot face in cazul acesta?Asigurarea si talonul este pe alt nume iar eu am fost soferul,politia sanctionandu-ma pe mine,politistul a spus ca femeia sa vina sa-si ia copia dupa asigurare si p-v si sasi faca gardul!Si o alta intrebare are cum sa-mi factureze fara acceptul meu sau semnatura?A inceput sa devina isterica femeia(director)si mi-a spus ca imi ia 100 ron pe zi din ziua in care am lasat masina! E corect?Cum pot proceda?
    Last edited by unmillion; 07-08-2012, 10:05 AM.
    he best or nothing

  • #2
    Dupa cunostintele mele RCA-ul este valabil si pentru pagubele materiale produse. In fond, nu toate accidentele se intampla intre 2 (sau mai multe) masini. Mergi (sau suna) la compania de asigurari sa vezi ce zic aia concret, iar pentru tine, pentru orice eventualitate consulta un avocat.

    Retinerea masinii si punerea ta la plata imi pare un abuz grosolan!

    Bafta!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Originally posted by unmillion View Post
      tractata,si tot tractata am adus-o inapoi in incinta deoarece am considerat ca la 3 dimineata nu as avea loc sa o las la bloc din mai multe motive asa ca am lasat-o acolo de buna credinta
      Aici ai gresit. Nu trebuia sa lasi masina in incinta (stiu ca este usor sa dam cu parerea dar cine stie poate si eu faceam la fel) ci ai fi mers de buna voie la doamna directoare si ai fi clarificat treaba. Oricum daca paznicul ti-a luat datele nu aveai motive sa fugi!

      Colegul de sus are dreptate...consulta un avocat ca sa fii sigur la ce sa te astepti!

      Bafta in continuare.
      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

      W126 280SE
      W123 280CE
      W126 500SEC
      W220 500L

      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

      Comment


      • #4
        Sincer... Ii dai asigurarea frumos si ti-ai luat masina si ai plecat de acolo!!! ai asigurare?DA pai si gata problemele!!! SA SE DESCURCE!!! Taxa de parcare nu are cum sa iti ia,are cumva licenta/autorizatie pentru asa ceva??? O pui sa iti dea factura si chitanta pentru parcare . Un prieten a lovit un stalp care a cazut la pamant si toata treaba a fost rezolvata prin asigurare. Deci dai tare inainte fara frica.

        Comment


        • #5
          Originally posted by ediskan89 View Post
          Sincer... Ii dai asigurarea frumos si ti-ai luat masina si ai plecat de acolo!!! ai asigurare?DA pai si gata problemele!!! SA SE DESCURCE!!! Taxa de parcare nu are cum sa iti ia,are cumva licenta/autorizatie pentru asa ceva??? O pui sa iti dea factura si chitanta pentru parcare . Un prieten a lovit un stalp care a cazut la pamant si toata treaba a fost rezolvata prin asigurare. Deci dai tare inainte fara frica.
          Ai perfecta dreptate.Ii dai asigurarea , iti iei masina si GATA!Nu mai stai la discutii cu ei.{posibil sa le trebuiasca o copie de pe C.I.-ul tau.

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #6
            Prima intalnire cu femeia(Director) de mi-a spus ca nu merge cu asigurarea si sa-i fac gardul,am zis ok,caut eu o firma sau muncitori,dupa o zi ma duc cu un prieten de-al meu sa vedem ce rezolvam,am vorbit din nou cu femeia(director)amicul asta al meu i-a spus ca merge cu asigurarea ca de aceea le platim si a spus ca ea nu sta sa umble pe la politie si prin alte locuri si sa-i facem gardul,am iesit din birou afara,sa luam masuratorile la gard,imreuna cu administratorul de acolo si apoi am plecat sa ne informam pe la magazine.Revenind dupa 30 de minute inapoi in curtea firmei amicul meu a zis sa indreptam gardul(gardul era in curte pe iarba)si i-a dat cateva ciocane,si paznicul ne-a ajutat apoi l-am pus la loc pe iarba la locul lui unde era depozitat.La a treia intalnire m-am dus informat cu asigurarea sa-i spun femeii(director)ce-i trebuie si numai ea poate sa-si deschida dosarul fiind pagubita,a devenit istericasi mi-a spus ca face reclamatie la politie pentru distrugere ca am venit si am indretpat gardul ca ce constatare m-ai face asiguratorul.Stie cineva ceva.Are dreptate?Ea m-a obligat sa-i fac gardul din banii mei spunandu-mi ca nu e buna asigurarea iar eu m-am luat dupa ea!
            he best or nothing

            Comment


            • #7
              Originally posted by unmillion View Post
              ... iar dupa o saptamana o sa imi ia chirie 100ron pe parcare.Ce pot face in cazul acesta? ... Si o alta intrebare are cum sa-mi factureze fara acceptul meu sau semnatura?A inceput sa devina isterica femeia(director)si mi-a spus ca imi ia 100 ron pe zi din ziua in care am lasat masina! E corect?Cum pot proceda?
              Aia este sechestrare de bunuri , nu parcare.
              Ii faci plangere la politie daca nu te lasa sa-ti iei masina.

              Ei trebuie sa-si rezolve problema pe RCA , daca RCA-ul nu plateste atunci te da te pe tine in judecata. Dar masina nu au voie sa ti-o tina sechestrata acolo.

              Aia se crede judecatoare sa-ti puna sechestru asigurator . lol

              Pe proprietarul din acte nici nu cred ca-l mai gasesti , pentru ca masina e cu nr de CT de ani de zile.
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #8
                Originally posted by mircea600sel View Post
                Ai perfecta dreptate.Ii dai asigurarea , iti iei masina si GATA!Nu mai stai la discutii cu ei.{posibil sa le trebuiasca o copie de pe C.I.-ul tau.
                La a treia discutie cu dansa a apucat sa-mi faca copie dupa C.I. si asigurare,tipand si fiind isterica mi-am luat actele si am plecat.Poate sa imi factureze pentru parcare daca are datele mele sau copia C.i? Intru de bunavoie sau fac o plangere la politie si apoi intru sa-mi iau masina?Cam asa arata gardul...3 stalpi si 4 plasi

                Originally posted by w124researcher View Post
                Aia este sechestrare de bunuri , nu parcare.
                Ii faci plangere la politie daca nu te lasa sa-ti iei masina.

                Ei trebuie sa-si rezolve problema pe RCA , daca RCA-ul nu plateste atunci te da te pe tine in judecata. Dar masina nu au voie sa ti-o tina sechestrata acolo.

                Aia se crede judecatoare sa-ti puna sechestru asigurator . lol

                Pe proprietarul din acte nici nu cred ca-l mai gasesti , pentru ca masina e cu nr de CT de ani de zile.
                DA w124researcher a fost inmatriculata in 2004 in Ct si vanduta in 2008/2009 cred cu toate actele,eu am cartea ei,talon,asigurare...am adresa si numarul de tel al propietarului
                Attached Files
                Last edited by mircea600sel; 07-08-2012, 13:31 PM.
                he best or nothing

                Comment


                • #9
                  Originally posted by unmillion View Post
                  Poate sa imi factureze pentru parcare daca are datele mele sau copia C.i? Intru de bunavoie sau fac o plangere la politie si apoi intru sa-mi iau masina?
                  Imi face impresia ca doamna e distrusa hormonal.Nu o baga in seama,dute si ia-ti masina din curte.Daca te vor opri,suni la politie si mai mult ca sigur se rezolva.{ori isi vor da seama ca nu au dreptate sa-ti opreasca masina ori o vor lamuri politistii}

                  Bafta!

                  P.S. Sa se descurce cu firma ce ti-a asigurat masina.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    Tu nici nu trebuie sa iti bati capul cu asa ceva... spune-i femeii ca o dai in judecata pentru sechestrare de bunuri,sa vezi cum se schimba lucrurile... e datoria ei sa umble la asigurari,vrea BINE,nu vrea iarasi BINE )...tot ce e rau in ce ti s-a intamplat este ca ai masina distrusa,ATAT!!! ea nu poate face nimic,tu dai asigurarea si pleaca de acolo!!! NU POATE FACTURA PARCAREA...nu are cum.

                    Comment


                    • #11
                      Offff mama, cata tamtam pentru trei ''pari cu drod''...spune exact ce a mentionat si colegul ediskan89 ca ai dat-o in judecata pentru sechestrare de bunuri... cu siguranta se vor schimba lucrurile.
                      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                      W126 280SE
                      W123 280CE
                      W126 500SEC
                      W220 500L

                      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                      Comment


                      • #12
                        Pai eu nu am facut tam-tam.Am stat in banca mea si am vorbit frumos dar se pare ca...........cu unii oamenii nu poti sa stai de vorba chiar daca ai dreptatea de partea ta dar am fost prost ca am stat la prea multe discutii pentru rezolvare
                        Attached Files
                        he best or nothing

                        Comment


                        • #13
                          Hello for all,am luat azi masina dupa ce femeia(director) s-a certat cu ea insasi,am apelat la aauto un user de pe acest forum si m-a pus in tema cu o tractare.
                          Last edited by unmillion; 07-10-2012, 18:37 PM.
                          he best or nothing

                          Comment


                          • #14
                            Colegu, tu de-aia ai asigurarea incheiata, ca sa poata asiguratorul tau sa plateasca oalele sparte cum se zice, adica gardu femeii in cazul asta.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF