Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, pai exact varianta a doua este in cauza. O sa vorbesc cu baiatul sa-mi spuna cu ce acte s-a dus sa o inscrie.

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • Originally posted by ElCid View Post
      Din cate stiu, ca sa poti inmatricula un autoturism pe o persoana cu certificat de handicapat, acea persoana trebuie sa aibe permis de conducere si masina sa aibe adaptari ptr. handicap. Asa stiu ca era, daca intre timp s-a schimbat legislatia, e posibil sa fi inmatriculat pe unchiul, in cauza. Dar ma tem ca s-a facut vreo smecherie tipic romaneasca.
      In alta ordine de idei, logic ar fi ca o persoana cu handicap sa aibe o masina, chiar daca nu o conduce. Un handicapat are nevoi speciale si deci daca are o masina care-l ajuta in aceste nevoi, logic ar fi sa aibe scutire la impozitul auto ( asa cum are la locuinta ) si sa nu conteze cine conduce acea masina. Handicapatul poate fi transportat de catre un membru al familiei, sau de catre o cunostinta, deci nu ar avea nevoie sa posede permis si nici masina n-ar trebui modificata. Am mai spus-o, unui handicapat nu-i este interzis sa posede un apartament la etajul patru daca blocul nu are lift. Si atunci de ce sa nu posede o masina daca nu are permis de conducere?
      Corect, asta voiam sa spun si eu, dar tin sa mai spun o data ca, impozitul pe un bun dobandit s-a nascut la originile lui ca un ajutor benevol pe care statul IL CEREA si nu IL IMPUNEA de la oameni, dar pe urma a devenit cica obligatoriu, si in sprijintul afirmatiilor mele vine faptul ca, acum cativa ani, cred ca stiti cu totii, daca nu plateai impozit NU iti puteau face decat sa nu iti mai elibereze nici un act pana la achitarea integrala(sau mai era si este portitia cu intentia de plata) numai ca acum s-au jmekerit si te executa silit la salar, conturi, samdp de orice bun declarat, ca deh ei fac legile, si continuand asa, sa nu va mire ca, in curand pt da o lege ca indiferent daca posedezi ceva sau nu sa dai niste bani la fisc, si prima data va veni ca o ordonanta pt cica iesit din criza si pe urma lagar total!
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Chiar sunt curios de procedura de inmatriculare folosita in cazul descris de colegul @Zeus. Daca e legal, o fac pe mama posesoare de V8, numai asa in ciuda guvernantilor:tongue3
        Cat despre impozite, ma enerveaza diversele persoane politice, care afirma ca noi platim impozite mici, comparativ cu germanii, de ex. Vreau sa reamintesc infractorilor aflati la conducere, ca noi nu avem salarii ca germanii si ca raportat la venituri, platim impozite nesimtit de mari.

        Comment


        • [QUOTE=ElCid;266359űVreau sa reamintesc infractorilor aflati la conducere, ca noi nu avem salarii ca germanii si ca raportat la venituri, platim impozite nesimtit de mari.[/QUOTE]

          Bine punctat!
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • Apropo de infractorii care ne conduc , si "ce anume putem face" .

            Daca boc a fost reales primar la Cluj , nu m-ar mira ca blaga sa fie ales parlamentar de Timisoara si udrea de Neamt .

            Comment


            • Salutare colegii. Din pacate statul nu e prost. Oricine poate detine orice. In cazul insa al unui posesor de handicapat in cazul in care statul constata ca detine un bun pentru care plateste un impozit destul de gras atunci statul considera ca acel individ nu mai are nevoie de sustinere sociala. Deci mare atentie pentru ca de exemplu in cazul meu daca inmatriculez masina pe numele mamei care este pensionata pe caz de boala atunci nu va mai primi pensia deoarece statul considera ca are un venit indestulator. Verificati si voi ca au fost atatea cazuri. Toate bune.
              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

              Comment


              • Corect, statul nu e prost, in schimb e hot.
                Mercedes-Benz C180 Elegance

                Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

                Comment


                • Originally posted by valentinion View Post
                  Verificati si voi ca au fost atatea cazuri. Toate bune.

                  Bine graiesti colegu...stiu si eu caz unde persoana respectiva a patit exact cum ai mentionat mai sus!
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • Originally posted by mer_se280 View Post
                    Bine graiesti colegu...stiu si eu caz unde persoana respectiva a patit exact cum ai mentionat mai sus!
                    Vezi caz concret, colegul de la Bihor care isi vinde w124 2.0 D ca sa nu ii taie maica-sii ajutorul de caldura pentru la iarna.
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • Salutam!
                      Ajutorul de caldura este una, iar pensia este cu totul alta. Deci sa inteleg ca daca sunt pensionat pe caz de boala si detin un autoturism, nu mai imi da pensia? Pai aia se da pentru ca din punct de vedere fizic nu mai "corespund" si pentru ca o perioada de "n" ani am lucrat si am contribuit intr-un fel sau altul la bugetul de pensii. Daca inainte de ivirea problemei de sanatate, aveam niste bunuri, acum voi fi nevoit sa le instrainez ca sa pot sa primesc o pensie? Imi vine greu sa cred asta. Eu unul nu vad legatura.
                      Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                      Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                      Comment


                      • Iar , "posesor de handicapat" este una si "pensionat pe caz de boala" este altceva .

                        Scutiri de taxe si impozite beneficiaza persoanele cu handicap grav sau accentuat , conform Legii 448/2006 , cap . Facilitati - sectiunea a 7-a .

                        Referitor la problema colegului Zeus , eu nu am gasit scutire de impozit pentru "asistentul personal" al unei persoane cu handicap , cu toate ca legea a fost modificata in 2012 ( 136/2012 ) .

                        Exista propuneri de amendare a legii http://aschfrdisabilitate.wordpress....ublicata-2008/

                        Colegul care detine informatia potrivit careia , se taie pensia pe caz de boala daca detii autoturism propietate personala , este rugat sa indice legea si paragraful .

                        Comment


                        • Originally posted by zbanghy1986 View Post
                          Corect, statul nu e prost, in schimb e hot.
                          Si la hoti stiti ce trebuie facut fratilor nu?
                          Dat in gura sau macar platit cu aceeasi moneda.....hauzi tu acolo ca platim prea putin!!!! Pai sai ...... in (ce vreti voi cu un telescop de W140) cu ce mm lor, treziti-va astia nunumai ca-s hoti dar sunt si aserviti intereselor exterioare. Si ca sa va faceti o idee ce urmaresc ei, va spun pe ce sistem merg: 'Nu ai bani, da casa/masina/nevasta' ...dale-ash cutit ca tot se apropie craciunul, ca nu le mai spun ca-s porci ca jignesc gratuit bietul animal!!!

                          Concluzia mea esta urmatoarea: trebuie iesit in strada pana nu ajunge nivelul taxelor la un plafon rezonabil si anume:
                          -TVA 10% la alimentele tip ABC iar pt restul maxim 17% si in compensatie ridicarea la produsele de lux la 50% la produse pana in 200mii E si peste la 100% pt ca cine are 1mil pt un Brabus poate da tot la fel de lejer 2mil!!!
                          -Impozitul pe profit scazut de la 16% la 12% si vor avea incasari la fel
                          -Taxele din carburanti sa scada pana se ajunge la un nivel actual al pretului benzinei si motorinei la 4.5-5Ron pe litru si prin cresterea consumului incasarile vor fi la fel!
                          -impozitul la masini indiferent cati cai, cm, si alte aberatii mai considera ei sa fie maxim la cea mai de lux masina 20mil pe an!
                          -Scoaterea taxei de mediu macar la masinile mai noi de 15 ani si la cele mai vechi sa fie oricum pana in 1000E la cea mai defavorizata masina
                          Astfel din ultimele 2 s-ar incasa chiar mai mult la buget si ar disparea si masinile de BG inmatriculandu-se in Ro!!!

                          Cu acestea de mai sus am demonstrat cat de prosti sau controlati de diverse interese sunt nemernicii de la conducere tarii asteia!!!
                          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                          Comment


                          • Datoriile externe sunt prea mari ca sa se intample toate astea :-)
                            Nu mai avem combinate, rafinarii etc, care sa produca, oameni-s lenesi dar cu pretentii si nu se intrevede nicio incercare de schimbare.

                            Comment


                            • Nu se taie pensia nimanui, daca are masina de lux. Se taie ajutoarele sociale, celor cu masini cu cilindreee mai mare, cu aparatura electronica scumpa, etc. Deci, in principiu se taie ajutorul social, celui care are bunuri de lux. Ajutorul social nu-i totuna cu pensia de boala sau cu pensia de handicap. Poti sa ai AMG nou si pensia de boala sau indemnizatia de handicap nu ti-o taie nimeni.
                              Revenind la impozite auto, Statul continua sa piarda bani din cauza unor incapabili caposi, care nu vor sa inteleaga ca daca ar fi permis inmatricularea fara taxa, ar fi impozitat mai multe masini. De asemenea impozite mai mici inseamna mai multi platitori, impozitele mari obliga populatia la diverse eschive legislative si de aici rezulta mai putini platitori.
                              Referitor la datoriile externe, astea nu sunt facute de catre populatie, ci de catre proasta guvernare a diversilor politicieni perindati pe la conducerea tarii. Si pot fi platite aceste datorii prin confiscarea averii numitilor politicieni.
                              Ce s-ar putea face concret, cu privire la impozitul auto? Sa avem toti masini cu cilindree cat mai mica. Dar cred ca Statul v-a reactiona si v-a pune impozit pe greutatea individului, culoarea parului, barba si mustati, etc., ca sa compenseze scaderea veniturilor la buget.

                              Comment




                              • Sansa mea!
                                Last edited by vegeftw; 10-10-2012, 21:57 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF