Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestia asta cu 16% a fost scoasa de pe site-ul ministerului de finante .
    Urmeaza cercetari pentru a se afla cine a postat asa ceva .
    Unii dintre noi , stim ! .

    Comment


    • Originally posted by dan500se View Post
      + 16 %... Si, NO COMMENT mai departe!

      Ma durea si mai tare daca mai aveam W126 280SE-ul... de la 2100 ajungeam acum la 2400-2500 de lei!
      Deci mai imi iau un job.
      Cand am vandut celalalt 280, am platit 5000 impozit ca in ultimii 2 ani nu-l platisem.
      Am luat 3500Euro pe masina, 1200Euro am dat la stat.
      Nici anul asta nu am ajuns pe la finante.

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • Noi ne intindem mereu mai mult decat ne e plapuma. Ne place sa fim grandomani, sa vada vecinu` ca-s mai tare ca el, sa vada pitzi de pe strada ce muzica am eu, an so on. Cati dintre voi au renuntat la masina desi benzina s-a scumpit groaznic, asigurarile sunt si ele scumpe, impozitele la fel? Putini, foarte putini (poate niciunul)
        Romanul se plange, da din gura, se agita, injura, bleastama, dar "at the end of the day" face cum face si-si plateste darile, s eplimba cu masina, merge in mall, manca bine, se distreaza etc.
        Nu v-ati pus intrebarea: Pana la urma de ce ne plangem? Nu am renuntat la niciun "viciu", merge totul ca inainte, chiar daca s-au scumpit darile de nush cate ori. Asa suntem noi, plangaciosi si ordinari.
        Oriunde e la fel. Nu doar noi ne plangem, sunt astfel de probeme, chiar mai mari, in tari care o duc mult mai bine ca noi. Si aia se plang, dar nu-i vezi faca ce facem noi. Muncesc mai mult, isi mai taie din tigari, din cafelele la mall, si cate si mai cate si tot se descurca.
        In concluzie: NE PLACE SA NE PLANGEM! Dar o ducem bine :-)

        Comment


        • Originally posted by Zeus View Post
          Deci mai imi iau un job.
          Cand am vandut celalalt 280, am platit 5000 impozit ca in ultimii 2 ani nu-l platisem.
          Am luat 3500Euro pe masina, 1200Euro am dat la stat.
          Nici anul asta nu am ajuns pe la finante.
          Pentru roman e o injosire sa isi mai ia un job. In alte tari au cate 3. Dar noi, mai bine stam si ne uitam la TV de la 16:00 dupa ce iesim de la lucru, sau cu prietenii atarnam in baruri in fiecare dupa amiaza, decat sa mai mergem 4 ore in alta parte la lucru, sa mai scoatem un leu.
          Deh, rad prietenii de noi.
          Chiar zilele trecute mi-am auzit: Pai mergi la lucru ca esti sclav! Eu stau acasa si ma descurc :-)

          Comment


          • Pai da, da. Ma duc sa mai muncesc 4 ore, nu ca sa realizez ceva, ci ca sa le dau bani astora, ca n-au. Vezi, asta e diferenta.
            Ca aia muncesc afara PENTRU EI, sa le fie bine lor, noi incercam sa facem mizeria asta de trai in Romania mai normala, si sa compensam majorarile lor.

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • Originally posted by vegeftw View Post
              Noi ne intindem mereu mai mult decat ne e plapuma. Ne place sa fim grandomani, sa vada vecinu` ca-s mai tare ca el, sa vada pitzi de pe strada ce muzica am eu, an so on. Cati dintre voi au renuntat la masina desi benzina s-a scumpit groaznic, asigurarile sunt si ele scumpe, impozitele la fel? Putini, foarte putini (poate niciunul)
              Romanul se plange, da din gura, se agita, injura, bleastama, dar "at the end of the day" face cum face si-si plateste darile, s eplimba cu masina, merge in mall, manca bine, se distreaza etc.
              Nu v-ati pus intrebarea: Pana la urma de ce ne plangem? Nu am renuntat la niciun "viciu", merge totul ca inainte, chiar daca s-au scumpit darile de nush cate ori. Asa suntem noi, plangaciosi si ordinari.
              Oriunde e la fel. Nu doar noi ne plangem, sunt astfel de probeme, chiar mai mari, in tari care o duc mult mai bine ca noi. Si aia se plang, dar nu-i vezi faca ce facem noi. Muncesc mai mult, isi mai taie din tigari, din cafelele la mall, si cate si mai cate si tot se descurca.
              In concluzie: NE PLACE SA NE PLANGEM! Dar o ducem bine :-)

              Buna seara!
              Sunteti sigur ca ce ati scris mai sus este valabil pentru toata lumea?
              Reflectati cinci minute....poate mai multe si va mai ganditi daca ce ati afirmat este corect sau nu, las asta la latitudinea dumneavoastra.
              In text ati folosit si cuvantul ''ordinari''.....ceea ce consider ca nu este cuviincios deloc.
              Mai reflectati va rog inainte sa scrieti, nu toti oamenii sunt la fel.
              Sanatate!

              Comment


              • Originally posted by popa daniel View Post
                Buna seara!
                Sunteti sigur ca ce ati scris mai sus este valabil pentru toata lumea?
                Reflectati cinci minute....poate mai multe si va mai ganditi daca ce ati afirmat este corect sau nu, las asta la latitudinea dumneavoastra.
                In text ati folosit si cuvantul ''ordinari''.....ceea ce consider ca nu este cuviincios deloc.
                Mai reflectati va rog inainte sa scrieti, nu toti oamenii sunt la fel.
                Sanatate!
                N-a zis nimeni ca toti sunt la fel. E vorba de majoritate. N-am aratat spre nimeni cu degetul. Cand majoritatea sunt asa, restul sunt greu sau imposibil de vazut.
                Nu m-am referit la nimeni anume. Noi - ca natie :-)

                P.S. Dupa cum stim, exceptiile confirma regula :-)

                Comment


                • ...

                  Originally posted by vegeftw View Post
                  N-a zis nimeni ca toti sunt la fel. E vorba de majoritate. N-am aratat spre nimeni cu degetul. Cand majoritatea sunt asa, restul sunt greu sau imposibil de vazut.
                  Nu m-am referit la nimeni anume. Noi - ca natie :-)
                  P.S. Dupa cum stim, exceptiile confirma regula :-)
                  Cum le spui matale, neicusorule, mai rar. Esti cumva filosof?
                  Mi-a placut mai ales partea cu tigarile si mersul la Mall... Sa stii ca am cinci ani de cand nu mai fumez, la Mall n-am mai intrat de ani buni, iar daca beau doua sticle de vin pe an e mare lucru... Dar tot n-am putut sa-mi fac vila cu garaj de 1000 m2 ca javra de videanu. Si nici sa-i iau nevestii geanta Hermes de 20000 de euro cum si-a luat proasta lu' tata (EBA). Iar faptul ca pentru o masina cu motor de trei litri trebuie sa platesti impozit cat nu plateste acelasi jeg uman pentru ditamai casoaia mi se pare o aberatie care numai in RO se poate implementa.
                  P.S.: Sa stii ca si tu faci parte din acest "noi, ca natie".
                  It's not the speed that kills. It's the sudden stop.
                  "Running on empty"

                  Comment


                  • Exact. Nu m-am lasat pe dinafara (am zis SUNTEM si nu SUNTETI). Sunt roman.
                    Nu imi mai fac concediile pe care le faceam alta data, nu mai cheltui atat pe haine si pe alte prostii, dramaluiesc fiecare banut ca deh, am motor mare si impozit cat sa traiasca altii 2 vieti.

                    Era vorba de diminuarea sumelor alocate pentru vicii in schimbul pastrarii masinii, nu am zis nimic de case palate, salupe :-) Altii le au ca-s mai destepti, n-am intrat in subiectul ala.
                    Masina ti-ai vandut-o, ca e scumpa intretinerea, impozitul, carburantul etc.? Aia spuneam, ai diminuat din vicii ca sa iti pastrezi masina. Sau tu nu te plangi ca cele enumerate mai sus sunt scumpe? :-)
                    Eu am renuntat sa ma mai gandesc la altii, ce fac, de ce fac, etc. Traiesc pentru mine, incerc sa fac ce trebuie, sa fac cat pot de bine. Cred ca ne pierdem prea mult timp gandindu-ne si preocupandu-ne persoanele altora. Daca am folosi energia aia gandindu-ne la noi si la ce trebuie sa facem ca sa ne fie mai bine, cred ca am avea mai mult de castigat
                    Atacand subiectul deschis de tine, cu EBA, Videanu, etc, ar trebui sa facem un exercitiu de sinceritate cu noi insine. Toti am face la fel daca am ajunge acolo. Presupun ca nu e foarte confortabil in valtoarea aia. Amenintari cu puscaria, certuri etc.
                    Last edited by vegeftw; 10-04-2012, 19:39 PM.

                    Comment


                    • Situatia asta, de mai sus, nu este numai in alb si negru, mai sunt multe nuante de gri. Adica unii nu ne plangem, ci protestam ( e drept ca nu neaparat oficial sau in strada ) si ptr. multi masina nu este un viciu, ci o necesitate, un element al civilizatiei, absolut normal si comun, la fel cum sunt telefoanele mobile, calculatoarele sau televizoarele. Traim in secolul 21 si toate astea fac parte din civilizatia prezentului. Daca traiam in alt timp, ar fi fost normal sa avem cai si/sau armuri. Deci e normal sa ai o masina, dar nu-i normal sa o cumperi in fiecare an, indirect prin plata taxelor aberante. Nu vorbesc de snobi cu masini exotice sau ,,de fite'', snobi care nu au bani sa-si intretina masinile, uneori nefolositoare. Vorbesc de cei care au o ,,cobra'', de ex. cu motor de 3000 cc si o folosesc ptr. nevoi personale, nu ptr. fite. Desi eu nu platesc taxe prea mari, nu sunt de tipul ,,sa moara capra vecinului'', deci sunt impotriva taxelor aplicate pe cilindree. Taxele trebuie platite pe valoarea actualizata, a bunului impozitat! Ptr. asta ar trebuii sa militam.
                      A, ca si fapt divers nu am nici un fel de vicii, in mall nu am fost de ani de zile, ca nu am ce cauta acolo si nu ma intereseaza sa-i impresionez pe cei din jurul meu! In Romania daca impresionezi pe cineva, ai toate sansele sa-ti mai faci un dusman, ca invidia e boala cronica la noi.

                      Comment


                      • Defapt nu ar trebui sa fie nici un impozit.....e deajuns cat ne fura cand le luam masinile de noi, cand bagam benzina de la pompa si asa mai departe...plus sa nu mai vb cat scade pretul la o masin relativ noua, si deci cat pierzi in ea...
                        Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                        Comment


                        • Bun, pai sa revenim la impozite. Eu am vandut fostul E280 unui tip care spre norocul/ghinonul lui avea un unchi cu certificat de handicapat. A inmatriculat masina pe numele acestuia, cu procura. Altfel nu cred ca o mai vindeam la banii aia. Unchiul respectiv nu e deplasabil, nu vorbeste, nu nimic (nu stiu exact ce afectiune are). Asa ca masina nu a necesitat nicio modificare.
                          Eram curios de temeiul legal prin care s-a facut inmatricularea, stie cineva?

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • Ca orice om are dreptul la proprietate,de aici si faptul ca masina legal este a lui,dar circula altcineva cu ea.

                            Comment


                            • Asta am inteles, numai ca stiam ca persoanele cu handicap trebuie sa modifice masina conform handicapului. Ori in acest caz persoana este nedeplasabila, cineva se presupune ca va conduce acea masina. Sau trebuie sa o modifice numai daca va merge personal cu ea, daca nu, nu este necesara modificarea.

                              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                              Comment


                              • Din cate stiu, ca sa poti inmatricula un autoturism pe o persoana cu certificat de handicapat, acea persoana trebuie sa aibe permis de conducere si masina sa aibe adaptari ptr. handicap. Asa stiu ca era, daca intre timp s-a schimbat legislatia, e posibil sa fi inmatriculat pe unchiul, in cauza. Dar ma tem ca s-a facut vreo smecherie tipic romaneasca.
                                In alta ordine de idei, logic ar fi ca o persoana cu handicap sa aibe o masina, chiar daca nu o conduce. Un handicapat are nevoi speciale si deci daca are o masina care-l ajuta in aceste nevoi, logic ar fi sa aibe scutire la impozitul auto ( asa cum are la locuinta ) si sa nu conteze cine conduce acea masina. Handicapatul poate fi transportat de catre un membru al familiei, sau de catre o cunostinta, deci nu ar avea nevoie sa posede permis si nici masina n-ar trebui modificata. Am mai spus-o, unui handicapat nu-i este interzis sa posede un apartament la etajul patru daca blocul nu are lift. Si atunci de ce sa nu posede o masina daca nu are permis de conducere?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF