Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sovieticool View Post
    Cine imi poate da un raspuns ferm. Am o persoane cu handicap grad accentuan si pensionata pe caz de boala. Daca inscriu auto pe numele persoanei , mai platesc impozit ?
    Persoanele cu handicap grav si accentuat ( fostele grade 1 si 2 ) beneficiaza de scutire la plata taxei auto la inmatricularea unei masini, odata la cinci ani. Dar masina trebuie sa fie adaptata ptr. o persoana cu handicap locomotor ( numai acest handicap este luat in seama in situatia asta ) si acea persoana trebuie sa aiba permis de conducere. La impozitul anual ( ceea ce te intereseaza ) sunt reduceri semnificative ( difera in functie de primarii ) iar rovignieta este gratuita. Cam asta stiu eu, dar legislatia fiind ,,stufoasa'' cel mai bine intrebi la circa financiara. Alte categorii de persoane, care beneficiaza de scutiri si reduceri de impozite sunt: veteranii de razboi, eroii ,,revolutiei'' si cei deportati in Baragan.

    Comment


    • Am si eu o intrebare ontopic la care nu i-am putut raspunde unui prieten de-al meu, si anume: O persoana cu handicap gr 1, nevazator poate inmatricula fara taxa de mediu o masina, prima masina, cu posibilitatea de a conduce asistenul social si bineinteles daca e si scutita de impozitul anual?
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Originally posted by NinjaV12 View Post
        Am si eu o intrebare ontopic la care nu i-am putut raspunde unui prieten de-al meu, si anume: O persoana cu handicap gr 1, nevazator poate inmatricula fara taxa de mediu o masina, prima masina, cu posibilitatea de a conduce asistenul social si bineinteles daca e si scutita de impozitul anual?
        Din cate stiu eu, nu, deoarece sunt luate in considerare doar cazurile de handicap locomotor.

        Comment


        • Intrebare de 1000puncte: Daca am un S-klasse indiferent cu ce motorizare(in principiu mare, 400Cdi sau 500i) si imi este furat, iar politia nu-i in stare sa gaseasca autorii sau sa recupereze masina(m-as mira sa fie altfel) pot actiona statul in judecata pt a nu mai plati impozitul aferent masinii, sau a cere inapoi acest impozit, pe baza faptului ca, din banii de impozit e platita si politia care trebuia sa o protejeze, si in plus nici nu mai am masina fiind furata?! Logic ar fi sanse 100% de castig, dar in realitate, la noi, sunt??
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • Originally posted by NinjaV12 View Post
            Intrebare de 1000puncte...
            In primul rand trebuie sa depui o sesizare la politie ( la furturi auto ) in care sa reclami furtul, apoi sa astepti ( mult ) pana primesti raspuns ( multe drumuri si nervi ) si in cazul ca dosarul, cu furtul, este clasat ca si nerezolvat ( dupa mult timp ) atunci poti sa ceri in instanta radierea fiscala a masinii, pe motiv ca nu o mai detii si facand dovada ca ai facut toate demersurile ptr. a gasii masina. Practic nu poti sa ceri in instanta, radierea fiscala a masinii, imediat dupa comiterea furtului, iar rezolvarea unui dosar, de furt auto, in Romania, poate dura si cativa ani, timp in care esti dator cu impozitul auto, catre Stat. Poate ca avand un avocat bun, o sa reusesti sa obtii o anulare a impozitului datorat ( si a majorarilor ) pe motiv ca masina fiind furata, nu ai putut sa te folosesti de ea, dar in Romania totul e imprevizibil, mai ales interpretarea legiilor. Cam asta ar fi, in mare, situatia in cazul, ipotetic, al unui furt auto.

            Comment


            • 1. Se cumpara autoturismul dorit. In cele 30 de zile se inregistreaza la fisc pe numele tau si apoi se trece pe numele tau si la politie. Asta pt a fi aceleasi date in talon, buletin, etc...!
              2. Imediat apoi se vinde unei persoane apropiate (frate, sora, mama, tata, etc), se radiaza de la fisc si ,,se uita,, a se decalara de catre noul cumparator.
              3. Asa ai masina pe numele tau si fara sa mai platesti statului (cretin) o carca de taxe si impozite!

              Comment


              • Originally posted by cip_0425 View Post
                (...) 3. Asa ai masina pe numele tau si fara sa mai platesti statului (...)
                Până te caută fiscul, și te pune să plătești retroactiv + amendă. ÃŽn unele județe faza asta nu mai merge, nu cred că o să mai meargă mult nici în rest.

                Update: vezi ce s-a discutat tot pe topicul ăsta aici.
                Last edited by Luxian; 07-22-2011, 14:33 PM.
                ...

                Comment


                • Dar nu era vorba ca se reduce impozitul?si cu taxa de inmatriculare o sa se intample ceva?

                  Comment


                  • Originally posted by ElCid View Post
                    In primul rand trebuie sa depui o sesizare la politie ( la furturi auto ) in care sa reclami furtul, apoi sa astepti ( mult ) pana primesti raspuns ( multe drumuri si nervi ) si in cazul ca dosarul, cu furtul, este clasat ca si nerezolvat ( dupa mult timp ) atunci poti sa ceri in instanta radierea fiscala a masinii, pe motiv ca nu o mai detii si facand dovada ca ai facut toate demersurile ptr. a gasii masina. Practic nu poti sa ceri in instanta, radierea fiscala a masinii, imediat dupa comiterea furtului, iar rezolvarea unui dosar, de furt auto, in Romania, poate dura si cativa ani, timp in care esti dator cu impozitul auto, catre Stat. Poate ca avand un avocat bun, o sa reusesti sa obtii o anulare a impozitului datorat ( si a majorarilor ) pe motiv ca masina fiind furata, nu ai putut sa te folosesti de ea, dar in Romania totul e imprevizibil, mai ales interpretarea legiilor. Cam asta ar fi, in mare, situatia in cazul, ipotetic, al unui furt auto.
                    Stai un pic asa, pe mine nici in cot nu ma doare ca politia mobilizeaza si tot efectivul numai ca sa imi gaseasca mie masina.....nu o am, deci nu mai e posesia mea, deci nu mai platesc impozit macar pe perioada asta, si mai mult, dau statul in judecata cum ca, eu platind impozitele din care e platita si politia, statul nu s-a onorat de partea cu protectia masinii(ca pt asta platesti impozitul in principal, scriind si in constitutie ca statul are obligatia sa iti protejeze bunurile cu posesie doveditoare, si anume cu acte) ca sa mi-o pazeasca, si astfel e bun de plata, eu cerand in instanta atat contravaloarea masinii, precum si valoarea impozitului aferent pe anul in care mi s-a furat, asta in cazul in care a fost platit, ca altfel nu pot avea intr-adevar nici o pretentie!
                    La fel e si o bresa de scapat de impozit daca duci de la un atelier dovada cum ca masina e in reparatie, perioada care nu poate depasi 90 de zile!
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • Originally posted by NinjaV12 View Post
                      ...scriind si in constitutie ca statul are obligatia sa iti protejeze bunurile...
                      Potrivit Constitutiei, Statul recunoaste, garanteaza si apara propietatiile cetatenilor, dar asta doar teoretic, deoarece de la vorba la fapta, in Romania, e un drum intortocheat! In cazul furtului masinii, Finantele nu te scutesc de la plata impozitului, asa de buna voie, iar ca sa ceri in instanta, de la Stat si contravaloarea bunului furat, e o himera. Apropo, Statul impoziteaza propietatiile fara a oferii ceva in schimb ( poate doar vorbe ). Deci daca ai un bun propiu si cineva ti-l fura, Statul nu poate fi obligat sa te despagubeasca, pe motiv ca ti-a luat impozit pe acel bun. Doar firmele de asigurari te pot despagubii, daca ai asigurat acel bun si nici in cazul asta nu e o procedura simpla si rapida. In concluzie, cand e sa dai bani la Stat, totul merge repede, iar cand e sa iei bani de la Stat, totul devine greu si incet, aproape imposibil.

                      Comment


                      • Originally posted by ElCid View Post
                        cand e sa dai bani la Stat, totul merge repede, iar cand e sa iei bani de la Stat, totul devine greu si incet, aproape imposibil.
                        Ca si cu taxa de prima inmatriculare, acuma cand sunt obligati sa-l reduca, trag mata de coada iar cand l-au marit prin ordonanta de urgenta a mers totul foarte repede.
                        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                        Comment


                        • 99% sigur ca in instanta de la noi pierzi, dar mai exista CEDO; oricum decat sa ai probleme d-astea mai bine faci ca si mine, si anume ce-i ala impozit?!!!
                          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                          Comment


                          • Are un prieten un 560 SEL si se gandeste de ceva timp sa il vanda ,dar e nehotarat si il inteleg total,pentru ca e minunat modelul asta.ma gandeam sa il iau eu,dar nu ma descurc cu el(impozit etc).masina e din 1991,in stare estetica f buna,interior in stare f buna,functioneaza ireprosabil.pretul e undeva la 2600euro.am zis ca scriu aici si in cazul in care se arata cineva interesat si masina va fi cu adevarat de vanzare,putem discuta.nu am pus anuntul la vanzari/cumparari pentru ca nu e sigur ca se va vinde.

                            Comment


                            • Originally posted by raduch View Post
                              Are un prieten un 560 SEL si se gandeste de ceva timp sa il vanda ,dar e nehotarat si il inteleg total,pentru ca e minunat modelul asta.ma gandeam sa il iau eu,dar nu ma descurc cu el(impozit etc).masina e din 1991,in stare estetica f buna,interior in stare f buna,functioneaza ireprosabil.pretul e undeva la 2600euro.am zis ca scriu aici si in cazul in care se arata cineva interesat si masina va fi cu adevarat de vanzare,putem discuta.nu am pus anuntul la vanzari/cumparari pentru ca nu e sigur ca se va vinde.
                              Daca vrei sa vinzi masina o pui la vanzari MB ,nu aici.Aici e un topic unde ne plangem unul altuia cat e de mare impozitul pe care il platim pentru Mercedes-urile noastre.

                              Daca iti place asa de mult masina poti sa o iei si sa "te casatoresti" cu ea ,in sensul ca nu ii platesti impozitul niciodata ...dar nici nu o mai vinzi.Dar la banii de benzina te-ai gandit?

                              sigpic

                              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                              Comment


                              • Ca sa mai demonstrez inca o data ca un om in general obisnuit e mai inteligent decat un guvern intreg o sa mai public aici o modalitate prin care am impaca si capra si varza, si anume si statul ar lua multi bani de pe o masina prin taxe, si si posesorul acesteia ar fi multumit, si anume nici eu n-am copt-o singur, ci am luat-o dupa modelul american, si anume plata de suprataxare sa se faca la achizitionarea de noua; si anume un fel de gazzler tax si luxury tax, si anume:
                                -La o masina noua de peste 30miiE sa se introduca pe langa impozitele aferente, luate proportional cu pretul, inca un impozit, un supraimpozit pt lux, care sa fie la peste 30miiE 20% din valoarea acesteia pana in 50mii, peste care sa fie 50% pana in 100mii, peste care sa fie 100%!!!
                                -Pe urma sa mai fie un supraimpozit la masina noua pt poluare la masini la care consumul mediu dat de constructor este peste 10% si sa fie pana in 20% cam 20-30% din valoarea masinii, la consum mediu intre 20 si 30% sa fie 100%(exotisme precum Veyronul, si unele americanisme mai ales Suv si offroad precum Hummerul) iar pt consum peste 30% sa fie 500%(Aici oricum nu cred ca mai intra nici o masina noua)
                                Iar impozitul sa fie 1% din valoarea estimata de piata a unei masini, dar nu mai putin de 100Ron, si masinile care consuma sub 5% in medie sa fie scutite de la impozit(destul de putine: Corsa 1.3CDTi, Golf si polo 1.4TDi)

                                Astfel mai repede si mai multi bani s-ar incasa catre stat, si chiar ar creste valoarea de piata a unei masini serioase si de lux gen S-klasse, G-klasse, Maybach, 750i, X5, ML55AMG iar la masinile obisnuite, pana in 5000E cum sunt 90% din ce vezi pe strazi impozitul ar fi normal si la cuantumuum tot pe-acolo cum e acuma.
                                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF