Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dragi colegi cred ca ar trebui sa ne trecem toti masinile la Bulgari , se pare ca statul roman e dea dreptul ridicol. Daca ar fi sa imi iau o masina as inmatricula-o la Bulgari pentru taxa de inmatriculare si pentru ca impozitul e mult mai mic ,super avantajos, cat despre politie ...nu e treaba lor unde imi imatriculez masina si cui platesc taxe ,suntem parte din EU.

    Comment


    • Totusi de ce nu se iau in calcul, la fel ca si la imobile mai multi parametrii, si anume:
      -in primul rand valoarea masinii: asta sa fie criteriul de baza pt ca este si cel logic
      -gabaritul: ocupi mai mult spatiu, platesti mai mult, dar proportional nu exponential
      -puterea/capacitatea cilindrica: dar si aici proportional nu exponential
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Originally posted by NinjaV12 View Post
        Totusi de ce nu se iau in calcul, la fel ca si la imobile mai multi parametrii, si anume:
        -in primul rand valoarea masinii: asta sa fie criteriul de baza pt ca este si cel logic
        -gabaritul: ocupi mai mult spatiu, platesti mai mult, dar proportional nu exponential
        -puterea/capacitatea cilindrica: dar si aici proportional nu exponential
        Se pare ca tu ti cu "hotul" care este statul. Ce te face sa crezi ca impozitarea la imobile ar fi corecta? Dupa logica ta, criteriul de baza ar fi valoarea masinii? Pai poate ne explici si de ce unul care a dat 100k pe o masina fata de altul care a dat 1k ar trebui sa plateasca mai mult (asta are de unde, a zis "hotul") sau daca am o masina de 5m fata de una de 2m, chiar daca ocupa mai mult spatiu nu afecteaza cu nimic mediul sau restul lumii (tot un loc de parcare ocupa si chiar daca ar ocupa mai multe se platesc, iar in mers nu vad cu ce ar deranja lungimea pe ceilalti participanti la trafic) cat despre putere si capacitate nici aici nu vad sensul. Singurul lucru dupa care ar trebui stabilit impozitul ar fi norma de poluare care intradevar afecteaza intrun fel...restul sunt motive pentru a fura cat mai multi bani....

        Comment


        • Originally posted by 560SEL View Post
          Se pare ca tu ti cu "hotul" care este statul. Ce te face sa crezi ca impozitarea la imobile ar fi corecta? Dupa logica ta, criteriul de baza ar fi valoarea masinii? Pai poate ne explici si de ce unul care a dat 100k pe o masina fata de altul care a dat 1k ar trebui sa plateasca mai mult (asta are de unde, a zis "hotul") sau daca am o masina de 5m fata de una de 2m, chiar daca ocupa mai mult spatiu nu afecteaza cu nimic mediul sau restul lumii (tot un loc de parcare ocupa si chiar daca ar ocupa mai multe se platesc, iar in mers nu vad cu ce ar deranja lungimea pe ceilalti participanti la trafic) cat despre putere si capacitate nici aici nu vad sensul. Singurul lucru dupa care ar trebui stabilit impozitul ar fi norma de poluare care intradevar afecteaza intrun fel...restul sunt motive pentru a fura cat mai multi bani....
          Pai stai un pic asa, nu ai facut legatura cu postul de mai sus, tu crezi ca tot ceva de genu ca si acuma ar fi cuantumul impozitelor? NU! Am zis mai sus: sa nu depaseasca 0.5% pe an din valoarea masinii, deci pt una de 100k, calculat chiar cum ar fii maximul, adica de 500E/an
          Tu propui o aberatie chiar mai mare de pana acuma, daca bineinteles te referi ca, impozitul maxim sa fie cam echivalent ca si acuma....adica la un S500 vechi sau 750i care acuma nu valoreaza mai mult de 5000E nici de arata ca noi, si motorul merge brici, impozitul sa fie 1200-1500E pe an?!, in conditiile care polueaza poate mai putin decat un polo de 1.0 euro5, pt ca proprietaru nu umbla cu ele ca le tine pt colectie si sa le faca in 2-3 ani de epoca; plus ca, cine sa hotarasca norma euro.....am vazut multe passate si renoie dizal euro 3 si 4 care scot un fum mai mare decat un BMW sau Mercedes pe benzina euro1 ....deci inca o data irelevant
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • NU sunt intru-totul de acord cu tine. Ti se pare corect ca baza de impozitare sa o constituie poluarea in conditiile in care la noi in tara cei de la RAR nu vor sa omologheze nici in ruptul capului o masina non euro ca fiind Euro 2,3 sau chiar 4 dupa ce s-au montat o serie de echipamente/catalizatoare care sa reduca nivelul poluarii la minim? Ti se pare corect ca un amarat care nu-si permite decat o amarata de cobra sa plateasca impozit de 3-4 ori mai mare decat unul care are un CL600 in garaj?

            Impozitarea imobilelor din cate stiu eu se face in functie de zona in care se afla si suprafata bineinteles. Aceste zone sunt pe litere de la A (zone cu toate utilitatile) pana la D mi se pare in zone care nu au nicio utilitate.

            Comment


            • Originally posted by crstn_savu View Post
              NU sunt intru-totul de acord cu tine. Ti se pare corect ca baza de impozitare sa o constituie poluarea in conditiile in care la noi in tara cei de la RAR nu vor sa omologheze nici in ruptul capului o masina non euro ca fiind Euro 2,3 sau chiar 4 dupa ce s-au montat o serie de echipamente/catalizatoare care sa reduca nivelul poluarii la minim?
              Asta este o alta chichita a "hotului" pentru a fura mai mult insa nu inseamna ca poluarea nu ar trebui luata nu ca baza de impozitare ci ca unic element dupa care sa se faca impozitarea.


              [/QUOTE]Ti se pare corect ca un amarat care nu-si permite decat o amarata de cobra sa plateasca impozit de 3-4 ori mai mare decat unul care are un CL600 in garaj?[/QUOTE]

              Daca polueaza de 3-4 ori mai mult, da, mi se pare corect! Pe pieton nu-l intereseaza de la ce masina inghite gazele de esapament sau statutul proprietarului masinii.

              Comment


              • Originally posted by NinjaV12 View Post
                Pai stai un pic asa, nu ai facut legatura cu postul de mai sus, tu crezi ca tot ceva de genu ca si acuma ar fi cuantumul impozitelor? NU! Am zis mai sus: sa nu depaseasca 0.5% pe an din valoarea masinii, deci pt una de 100k, calculat chiar cum ar fii maximul, adica de 500E/an
                Tu propui o aberatie chiar mai mare de pana acuma, daca bineinteles te referi ca, impozitul maxim sa fie cam echivalent ca si acuma....adica la un S500 vechi sau 750i care acuma nu valoreaza mai mult de 5000E nici de arata ca noi, si motorul merge brici, impozitul sa fie 1200-1500E pe an?!, in conditiile care polueaza poate mai putin decat un polo de 1.0 euro5, pt ca proprietaru nu umbla cu ele ca le tine pt colectie si sa le faca in 2-3 ani de epoca; plus ca, cine sa hotarasca norma euro.....am vazut multe passate si renoie dizal euro 3 si 4 care scot un fum mai mare decat un BMW sau Mercedes pe benzina euro1 ....deci inca o data irelevant
                Eu nu propun nimic ca nu sunt parlamentar ci doar spun dupa ce criterii ar fi corect stabilita impozitarea autovehiculelor. Crede-ma ca nu sunt partinitor pentru ca am si eu un 560 Sel din 1991 la care platesc o gramada si mai am si 2 Range-uri din 2008 de 3,6 la care mai platesc alte gramajoare. Problema este cuantumul mare stabilit pentru impozitare insa ca si element ar trebui sa ramana numai poluarea, celelalte elemente deriva din gradul de poluare al masinii (adica o masina mai noua si mai scumpa poate polua mai putin decat una mai veche chiar daca are capacitate mai mare a motorului sau una mai veche cu euro 3 polueaza mai putin decat una mai noua dar cu euro 2, etc). Iar cele de colectie, ca nu umbla cu ele si deci nu polueaza...asta e problema proprietarului ca nu se poate pune tahograf pe toate masinile si sa le impozitam dupa numarul de ore de functionare

                Comment


                • Daca s-ar da lege sa se instaleze tahografe pe masini si sa te duci cu discurile la fisc sa platesti impozit dupa cit circuli poti fi sigur ca strazile ar fi plinede masini iar bani la fisc din pix Am auzit ca se fac multe magarii si cu tahografele

                  Comment


                  • Save the planet prin impozitarea masinilor vechi. Voi chiar credeti in povestile cu scufite rosii si zane maselute pe care le spun analistii si ecologistii lui peste la televizor? Sursa principala de poluare nu o constituie nici pe departe masinile. Cea mai mare si mai periculoasa poluare este cea facuta in industrie. Fiti destepti si nu va mai uitati la stiri ca sunteti manipulati ca niste papusele. Din aceasta cauza sunteti acuma ingropati pana in gat in datorii in Euro ca i-ati asculatat pe ziaristii lui peste de care vorbeam mai sus.

                    Comment


                    • si nici macar industria... studiile au aratat ca amaratul ala de vulcan islandez a degajat in atmosfera o cantitate impresionanta de dioxid de carbon (asta pe langa imensii nori de cenusa vulcanica), cantitate care echivaleaza grosso modo cam cu tot dioxidul de carbon generat in toata Europa (si ma refer aici strict la emisiile poluante din toate ramurile industriei, fie ea si a transporturilor) in ultima suta de ani!
                      Asta ne spune noua ca toate gogoritzele alea cu poluarea sunt doar niste norisori de praf pe care ni-i arunca noua in ochi ca sa nu vedem cum fac ei altceva decat ce ar trebui sa faca! La fel cum s-a intamplat si cu incalzirea globala, si cu gripa aviara si porcina, care nu au fost nimic altceva decat niste foarte scumpe tactici diversioniste...

                      (acum astept un comentariu de la DOC, caruia ii raspund anticipat; Nu, nu m-am tampit si nici paranoic nu sunt... sunt perfect sanatos mental... cel putin asa mi-au zis vocile... si ele nu ma mint niciodata!) :d
                      Robert
                      0763 700 838
                      negoro2002@yahoo.com
                      Vatra Luminoasa




                      Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

                      Comment


                      • Dupa cum am mai spus, taxarea sa sa faca in functie de valoarea masinii, asa este cel mai corect, referitor la poluare, simplu aceasta se va face prin accizele din carburant. Pentru ca fiecare masina polueaza atat cat consuma si nu poti spune ca o masina de epoca care face 100 k pe ani polueaza mai mult decat alta care face 100.000k pe an.
                        PS: am uitat sa adaug ca sunt de acord cu opinia lui crstn_savu.

                        Comment


                        • @emiliano
                          pai atunci hai sa facem o petitie in sensul asta! cine strange semnaturile?

                          da' acum, repejor, ca acum e vremea protestelor!
                          de la anu' incolo propun sa intram noi, poporul in greva fiscala!
                          Last edited by B30MRN; 05-21-2010, 18:30 PM.
                          Robert
                          0763 700 838
                          negoro2002@yahoo.com
                          Vatra Luminoasa




                          Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

                          Comment


                          • Si acesta este un punct de vedere. Nu este normal sa platesti pentru poluare de enshpe mii de ori: 1. Taxa de prima inmatriculare, 2. Accize combustibil, 3.Impozit.

                            Comment


                            • Mai era cineva pe forum avocat, poate se ofera omu, nu mai stiu nick-ul. Si eu sunt pentru.

                              Comment


                              • Originally posted by B30MRN View Post
                                @emiliano
                                pai atunci hai sa facem o petitie in sensul asta! cine strange semnaturile?

                                da' acum, repejor, ca acum e vremea protestelor!
                                de la anu' incolo propun sa intram noi, poporul in greva fiscala!
                                Caiini latra ursul merge ,tot ce vor ei (guvernantii) vor face si daca nu platim ne asteapta la cotitura si ne pun sa platim retroactiv asta in cel mai fericit caz ca parca vad ca ne trezim cu portareii la use sa ,,rechizitoneze" bunuri pentru ca nu am platit o amenda de 5 ron ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF