Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Demiurgos View Post
    Exista un criteriu de impozitare fixat de la centru obligtoriu pentru toate unitatile administrativ teritoriale.
    Conform codului fiscal, prin hotarare a consiliului local se pot modifica sumele aferente mecanismului de calcul al impozitului cu +-50%. Adica daca avem un motor de XXX cm cubi si impozitul este de 10 lei prin hotarare a consiliului local aceasta suma se poate modifica in sens pozitiv sau negativ in limita a 50% adica intre 5 lei si 15 lei. Cina are de platit 2400 de lei poate avea surpriza sa i se impuna prin HCL 3600 lei sau bucuria de a se facilita prin impunerea a dor jumatate, adica 1200 lei.
    Ce e cu graficul saraciei? Este studiu sociologic sau juridic?
    Si care ar fi motivatia pentru care consiliul local ar lua o decizie in sensul micsorarii impozitului fixat de centru?

    Comment


    • Originally posted by 560SEL View Post
      Si care ar fi motivatia pentru care consiliul local ar lua o decizie in sensul micsorarii impozitului fixat de centru?
      Evolutia economica locala, de ex. daca se inchide o unitate care avea multi angajati, criterii electorale, densitatea autoturismelor cu capacitate mare, indeletnicirea locala etc. Consilierii cunosc situatia pe zona si pot lua decizia asta. Daca intr-o comuna mica oamenii traiesc din agricultura lemne etc si au multe masini de tonaj pot sprijini activitatea prin aceasta masura.
      http://www.caesaralexandru.wordpress.com

      Comment


      • Originally posted by Demiurgos View Post
        Ce e cu graficul saraciei? Este studiu sociologic sau juridic?
        Este o baza de date, actualizata cincinal/anual, la nivelul intregii Europe, pe baza careia se primesc de catre autoritatile locale - de la "centru", national sau mai nou federal - alocatii bugetare pentru "cresterea calitatii vietii locuitorilor".

        Discutia poate fi mutata pe alt topic.
        De aceasta baza de date se folosesc multinationalele cind vor sa deschida un supermarket, o filiala bancara sau cind vor sa concesioneze servicile publice.

        Nu este studiu sociologic sau juridic, este o baza de date facuta pe bani publici - din banii nostrii - prin care determina gradul de dependenta/sclavie al populatiei.

        Comment


        • Daca aveti veterani de razboi puteti inscrie pe numele lor masinile pentru a nu mai plati impozit si scapati si cu asigurare ieftina.Spor la prostit statul.

          Comment


          • Originally posted by razor View Post
            Daca aveti veterani de razboi puteti inscrie pe numele lor masinile pentru a nu mai plati impozit si scapati si cu asigurare ieftina.Spor la prostit statul.
            Este adevarat,(bunicul meu care era veteran din WW2-din pacate a decedat acum 8 ani). R.I.P.
            Stefan

            Comment


            • Da este adevarat ca aceste impozite sunt modificate prin hot. a Cons.local si nu sunt aceleasi in toata tara.De exemplu eu am platit datorita domiciliului in drept in med. rural 91 lei la motor de 2500, iar un prieten la aceeasi capacitate dar in mun. resedinta de judet a platit 250 lei.

              Comment


              • S-ar parea ca astea sunt noile impozite pe 2010:

                Impozitul pe mijloace de transport:
                -motorete, scutere, motociclete si autoturisme cu capacitatea cilindrica de pana la 1.600 cm 3 inclusiv: 8 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;
                -autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 1601 si 2000 cm 3: 18 lei/200cm 3 sau fractiune din aceasta;
                -autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 2001 si 2600 cm 3 : 36 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;
                -autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 2.601 si 3.000 cm 3: 72 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;
                -autoturismele cu o capacitate cilindrica de peste 3000 cm 3: 145 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta.

                De asemenea, pentru remorci, semiremorci sau rulote, impozitul va fi cuprins intre 8 si 55 lei.

                Sursa: http://www.avocatnet.ro/content/arti...-din-2010.html


                A avut cineva dorinta arzatoare de a se imbulzi cu pensionarii sa-si plateasca impozitele?

                Comment


                • Din pacate asa este, impozitele cresc cu 20%.


                  Originally posted by Blind View Post
                  A avut cineva dorinta arzatoare de a se imbulzi cu pensionarii sa-si plateasca impozitele?
                  Este cam devreme chiar si pentru pensionari. Din martie abia vor incepe imbulzelile.

                  Comment


                  • mda.... saptamana viitoare ma duc sa platesc impozitul ca sa prind reducerea.
                    dracu sa-i ia de hotzi la motorul de 5000 cm am de plata peste 3000 de ron.
                    Asa hotzie a statului ca in Romania nu am mai vazut....
                    de banii astia puteam sa-mi iau niste cauciucuri. 3000 sunt doua salarii medii pe economie parca.... la impozitele astea ar trebui sa avem nistre drumuri mai ceva ca in germania. din pacate nu am nici veteren nici pensionar in familie sa fi scapat de impozit
                    offfff

                    Comment


                    • Am o intrebare in special pt cineva care lucreaza in domeniul juridic:
                      Se poate da statul in judecata cu ceva sansa de succes pt impozit necorelat cu valoarea automobilului, si anume spre ex pt un automobil cu motor de 3.5 de prin 86-88 care valoreaza maxim 2000E la care impozitul e 600E/an.
                      Supozitia mea se bazeaza pe faptul ca, am vazut la un moment dat un articol de lege prin care impozitul anual nu poate depasi 1% din valoarea bunului impozitat(treaba valabila la masini si imobiliare).
                      Astfel masina respectiva chiar si evaluata la un 4000E(pt ca acuma valoreaza maxim 2000E tocmai din cauza impozitului), limita maxima de impozit ar fi 40E/an
                      Treaba asta e pana la urma si in avantajul statului, pt ca exista posibilitatea sa scoti temporar acest bun de la finante, si atunci chiar si cu posibilitate de circulatie(faza e ca, cand ar fi sa se inscrie din nou la finante, s-ar plati retroactiv), si atunci chiar nu mai primesc nimic, omu merge cat i se mai merita cu masina si dupa aceea daca e pasionat o parcheaza in garaj, sau altfel o dezmembreaza sau o duce la remat.
                      Si normal este ca, la o masina de 20mii E sa se plateasca un impozit de 200E pe an chiar daca are un motor pricajit de numai 2000cmc dar care totusi are si putere aproape ca si benzinarul vechi de 3.5
                      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                      Comment


                      • Originally posted by NinjaV12 View Post
                        Am o intrebare in special pt cineva care lucreaza in domeniul juridic:
                        Se poate da statul in judecata cu ceva sansa de succes pt impozit necorelat cu valoarea automobilului, si anume spre ex pt un automobil cu motor de 3.5 de prin 86-88 care valoreaza maxim 2000E la care impozitul e 600E/an.
                        Supozitia mea se bazeaza pe faptul ca, am vazut la un moment dat un articol de lege prin care impozitul anual nu poate depasi 1% din valoarea bunului impozitat(treaba valabila la masini si imobiliare).
                        Astfel masina respectiva chiar si evaluata la un 4000E(pt ca acuma valoreaza maxim 2000E tocmai din cauza impozitului), limita maxima de impozit ar fi 40E/an
                        Treaba asta e pana la urma si in avantajul statului, pt ca exista posibilitatea sa scoti temporar acest bun de la finante, si atunci chiar si cu posibilitate de circulatie(faza e ca, cand ar fi sa se inscrie din nou la finante, s-ar plati retroactiv), si atunci chiar nu mai primesc nimic, omu merge cat i se mai merita cu masina si dupa aceea daca e pasionat o parcheaza in garaj, sau altfel o dezmembreaza sau o duce la remat.
                        Si normal este ca, la o masina de 20mii E sa se plateasca un impozit de 200E pe an chiar daca are un motor pricajit de numai 2000cmc dar care totusi are si putere aproape ca si benzinarul vechi de 3.5
                        Daca imi raspunzi la urmatoarele intrebari primesti un raspuns avizat:
                        1. care este articolul respectiv?
                        2. cine ar fi abilitat sa faca evaluarea masinii?

                        Originally posted by Demiurgos View Post
                        Evolutia economica locala, de ex. daca se inchide o unitate care avea multi angajati, criterii electorale, densitatea autoturismelor cu capacitate mare, indeletnicirea locala etc. Consilierii cunosc situatia pe zona si pot lua decizia asta. Daca intr-o comuna mica oamenii traiesc din agricultura lemne etc si au multe masini de tonaj pot sprijini activitatea prin aceasta masura.
                        Hmmm...noi vorbim de automobile nu de tractoare, camioane si alte utilaje care au oricum alt regim de impozitare, cat despre restul nu este ceva "elocvent", cam asa mi-a spus un consilier de la o primarie care are si el un 500 se si ar vrea sa propuna intr-o sedinta de consiliu modificarea (micsorarea) impozitului pe capacitate dar nu stie cu ce sa argumenteze solicitarea ca sa poata fi si aprobata.

                        Comment


                        • Originally posted by 560SEL View Post
                          Hmmm...noi vorbim de automobile nu de tractoare, camioane si alte utilaje care au oricum alt regim de impozitare, cat despre restul nu este ceva "elocvent", cam asa mi-a spus un consilier de la o primarie care are si el un 500 se si ar vrea sa propuna intr-o sedinta de consiliu modificarea (micsorarea) impozitului pe capacitate dar nu stie cu ce sa argumenteze solicitarea ca sa poata fi si aprobata.
                          O solutie ar fi cum fac vecinii nostri bulgari, respectiv in functie de caii putere, desi nu este o solutie tocmai fericita, totusi se va face diferenta dintre un motor din 1980 de 4L care scotea 200cp -o valoare a masinii de 2000 euroi si un motor de 4L din 2010 care poate ajunge si pe la 350cp - o valoare a masinii de 50000 de euroi (exemplele sunt relative, asa ca nu le luati ca atare). In fine cel mai corect mi s-ar parea sa se impoziteze autoturismul dupa valoarea sa in anul respectiv. Daca ar exista o probleme in evaluare, atunci sa invete de la firmele de CASCO.

                          Comment


                          • R:

                            Originally posted by 560SEL View Post
                            Daca imi raspunzi la urmatoarele intrebari primesti un raspuns avizat:
                            1. care este articolul respectiv?
                            2. cine ar fi abilitat sa faca evaluarea masinii?



                            3.Hmmm...noi vorbim de automobile nu de tractoare, camioane si alte utilaje care au oricum alt regim de impozitare, cat despre restul nu este ceva "elocvent", cam asa mi-a spus un consilier de la o primarie care are si el un 500 se si ar vrea sa propuna intr-o sedinta de consiliu modificarea (micsorarea) impozitului pe capacitate dar nu stie cu ce sa argumenteze solicitarea ca sa poata fi si aprobata.
                            1. Am citit chiar pe o chitanta cu care am platit impozitul la imobil, daca tu stii ca nu este v-o lege in acest sens, poate ca era ceva HCL, o sa o caut pt ca am TOATE chitantele de la stat, si o sa pun si paragraful din lege, HCL, OUG, sau ce o mai fi ea....
                            2. Nimic mai simplu, un expert evaluator pt care eventual sa platesti o taxa de evaluare de 100Ron(nu cred ca ar refuza cineva :P)
                            3. Ce e asa de greu este de gasit mai ales ca legea e cat se poate de imbecila?(impozit pe cmc si atat ) E vre-un argument mai logic decat faptul ca nu poti impozita o stare de fapt ci o valoare?! E un lux sa ai un Van Plymuth cu motor de 4.2 din 78? Stiu sigur ca nu, pt ca am stat in masina aia.
                            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                            Comment


                            • Suntem in Romania ... daca vrei sa faci un casco la o masina mai veche nu te accepta compania de asigurari chiar daca ti-ai supraevalua masina si ai plati o polita mai mare (asta doar pentru a fi ferit de eventuali copaci si cladiri care cad din senin ,lovituri in parcare etc) in schimb la impozit nu conteaza cit de veche e trebuie sa decartezi la stat in functie de capacitate .In plus daca ai o masina mai mica de 1000 cc taxele sunt la fel ca pentru cea de 1000 (vezi smart,matiz si alte gaoace )

                              Comment


                              • Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                                Suntem in Romania ... daca vrei sa faci un casco la o masina mai veche nu te accepta compania de asigurari chiar daca ti-ai supraevalua masina si ai plati o polita mai mare (asta doar pentru a fi ferit de eventuali copaci si cladiri care cad din senin ,lovituri in parcare etc) in schimb la impozit nu conteaza cit de veche e trebuie sa decartezi la stat in functie de capacitate .In plus daca ai o masina mai mica de 1000 cc taxele sunt la fel ca pentru cea de 1000 (vezi smart,matiz si alte gaoace )
                                Pai alea de sub 1000cmc nici nu ar trebui sa fie catalogate ca masini.....asta e cilindree de motocicleta deja, plus ca nu poti pune pe o berlina asa motor mic
                                Oricum se stie ca, daca ai motor mic faci km si cu-n consum de carburant mai mic, de aceea nici atatea taxe nu o sa le revina din benzina consumata de tine, ba mai mult, ar trebui sa incurajeze motoarele mari prin impozit mic, pt ca, daca ar fi mai multe masini cu motor mare si gurmand pe strada, mai multe ar castiga din taxele din carburant...deci pana la urma, culmea tot ei pierd :P
                                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF