Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si totusi ar trebui!
    siceai k ai ani de zile de cnd te-ai nascut si tot cresti in mandretzea asta de tzara! nu ai apucat ink sa te obisnuiesti cu ideea ca la Dumnezeu si la Romani TOTUL e posibil?
    Robert
    0763 700 838
    negoro2002@yahoo.com
    Vatra Luminoasa




    Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

    Comment


    • B30MRN:
      Nush ce sa zic. Cand ma uit la semnatura ta ma apuca dracii. Trebuie sa renuntzi la frumusetze de masina pt ca te pune statu sa dai bir ca la poarta. (presupun ca 300D se traduce prin 3004 cm3).

      Vad ca nimeni nu rezoneaza pe ideea mea asa ca o mai spun o singura data:

      Char nimeni nu e interesat de o propaganda din aia frumos facuta? E an electoral ce mama dracului. In cel mai rau caz castigam experientza si ramanem cu convingerea ca macar am incercat ceva.

      Comment


      • ce pot sa zic, suna frumos!
        ar suna si mai bine daca am avea si o persoana juridica (club mercedes romania - sa zicem) in spate, care sa ne reuneasca pe toti si eventual sa ne reprezinte interesele sub forma de organizatie legala...
        dar de!
        se pare ca a murit ideea
        cat despre cilindree, e 2998
        dar, decat sa dau 500 de euro pe an pentru "luxul" de a ma tarai cu ea, mai bine o dau pe 500 de euro
        Robert
        0763 700 838
        negoro2002@yahoo.com
        Vatra Luminoasa




        Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

        Comment


        • hmm...io tocmai am luat un 2998 (300TD) cu 1000 euro si intentionez sa o tzin. bag in loc de motorina ulei folosit de la ceva gogoserie...si tot trag tzapa statului ...pana tzine motoru...da momentan se comporta in parametrii

          Cat despre asociatie...nush ce sa zic. Ideea e faina. Dar singura chestie imediata ar fi asigurari negociate. In rest la impozite si restu nici o sansa...

          Daca nu ti-l ia nimeni pana la toamna te scap eu de el... la pretzu asta...

          Comment


          • impozitul este foarte mare, dar noi , cei interesati trebuie sa ne asociem intr-o asociatie , legal constituita pentru a combate aceasta hotie. Probabil ca acesti guvernanti nu au mai gasit bani pt. a cumpara masini NOI la politie , care sunt folosite in scopuri personale, nefiind verificati de nimeni. Ar fi necesar sa ne asociem si intr-o asociatie contra abuzurilor politiei din tara. (detin informatii ca nu exista asemenea organizatie)

            Comment


            • In ceea ce priveste sitemul de impozit... Imi permit sa fac o scurta precizare, el poate fi schimbat (greu) printr-o actiune in instanta. Nu voi aborda acum si aici aspectul juridic al problemei, voi mentiona doar faptul ca orice forma abuziva si nelegala de impunere fiscala poate fi atacata in justitie, printr-un proces. In adrul acestui proces, poate fi ridicata o exceptie de neconstitutionalitate, care, daca ar avea castig de cauza, ar duce la anularea prevederii in cauza. Pana la a vorbi despre impozite, voi prezenta mai jos initiativa in acest sens pe care am avut-o in ceea ce priveste taxa de prima inmatriculare.

              Ziarul unde lucrez eu a dat in judecata MF pentru ca taxa de inmatriculare este nelegala si neconstitutionala. Zilele urmatoare vom primi citatia, cu termen si nr de dosar. Oricine a platit-o poate intra in dosar, ca intervenient. Ma ocup personal de acest caz, in calitate de promotor al acestei initiative. Atasez link-urile articolelor pe care le-am scris pe aceasta tema si voi continua sa vi le postez aici, pentru cei interesati. Tin sa mai fac o precizare: multi dintre cei care au aflat de acest proces au sunat la redactie, pentru a afla cum pot interveni in proces. La o adica, putem relua razbelul, pe tema impozitelor. Astept pareri. Link-uri articole:









              Comment


              • Iata ca cineva a luat initziativa. Mai trebuie ceva raliere la aceasta initziativa. E in interesul nostru personal, asha ca ar trebui mishcare mai cu talent.

                Comment


                • Eu am o mare nelamurire referitor la faptul ca pana acum, cand e an electoral, nimeni nu a luat atitudine referitor la taxa asta de prima inmatriculare care se aplica inca din 01.ian.2007.
                  Last edited by orca; 02-13-2008, 20:02 PM.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • Originally posted by orca View Post
                    Eu am o mare nelamurire referitor la faptul ca pana acum, cand e an electoral, nimeni nu a luat atitudine referitor la taxa asta de prima inmatriculare care se aplica inca din 01.ian.2006.
                    Nelamurirea ar putea fi lamurita, numai ca, pentru asta, ar trebui enuntata mai clar... ori, daca, preferi, mai detailat.

                    Comment


                    • Originally posted by orca View Post
                      Eu am o mare nelamurire referitor la faptul ca pana acum, cand e an electoral, nimeni nu a luat atitudine referitor la taxa asta de prima inmatriculare care se aplica inca din 01.ian.2006.
                      in celo mai fericit caz o sa o reduca inainte de alegeri (sau or sa promita) si or sa o mareasca dupa alegeri din nou si la urma urmei ganditi-ve ce o sa ajunga in tara asta cand toata lumea isi va aduce 2-3 masini de afara ca va fi o anarhie totala pe strazi

                      Comment


                      • Referitor la taxa speciala de prima inmatriculare este foarte interesanta diferenta de interes si mai ales de attitudine a intregii mass-media, si nu numai, intre anii 2007 si 2008 an electoral.
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • Originally posted by paunionutz View Post
                          in celo mai fericit caz o sa o reduca inainte de alegeri (sau or sa promita) si or sa o mareasca dupa alegeri din nou si la urma urmei ganditi-ve ce o sa ajunga in tara asta cand toata lumea isi va aduce 2-3 masini de afara ca va fi o anarhie totala pe strazi
                          nu cred. romania nu mai e in secolul 20 doar guvernantii ei au ramas acolo. am multi colegi care aveau dacie si vroiau sa-si ia altceva, inainte de spaga asta (ma scuzati...aaa.taxa asta). si au hotarat sa isi ia masina noua, pe rationamentul ca una veche nu esti sigur niciodata pe ea ca nu ii cunosti istoria, si consuma mai mult si nu e atat de sigura si asa mai departe. deci nu cred ca s-ar arunca oamenii la masini.

                          Cei care s-ar arunca ar fi cei care acum au dacii (din alea ....original dacia) si care probabil ar renunta la ea si ar aduce ceva oricum mult mai "clean" si mai "proper".

                          Comment


                          • Originally posted by orca View Post
                            Referitor la taxa speciala de prima inmatriculare este foarte interesanta diferenta de interes si mai ales de attitudine a intregii mass-media, si nu numai, intre anii 2007 si 2008 an electoral.
                            Nu as putea spune ca sunt la curent in mare amanunt cu atitudinea "intregii mass-media", prin urmare nu ma pot pronunta cu privire la TOATE ziarele, posturile tv si radio (fara a mai pune la socoteala restul publicatiilor)... ca sa nu mai pomenesc de vasta plaja de optiuni cuprinse in acel "si nu numai". Propuneam spre discutie pe forum o tema exacta si un demers concret. Sigur, in loc de a aborta subiectul respectiv, putem deturna discutia spre o analiza in extenso a presei romanesti.

                            Comment


                            • Originally posted by rethy View Post
                              Nu as putea spune ca sunt la curent in mare amanunt cu atitudinea "intregii mass-media"...
                              Bine, te cred !!!
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment


                              • Originally posted by B.A. View Post
                                bag in loc de motorina ulei folosit de la ceva gogoserie...si tot trag tzapa statului ...pana tzine motoru...da momentan se comporta in parametrii
                                Ulei folosit fara sa fie amestecat cu nimic? si mere bine? fum?
                                Cred ca numa miros de gogosi ai prin masina
                                M-ar tenta si pe mine idea ca matorina nici macar de la guneri nu mai am ca s-o intamplat ceva si la aia.
                                Exista doua tipuri de masini :
                                1. care au fost lovite
                                2. care vor fi lovite

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF