Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici eu nu m-am miscat la VOT, n-avea sens....
    Ma gandesc ca incet taxele si impozitele or sa ajunga la echivalentul celor din europa unde pentru o masina noneuro....
    W110-2.0 D 1966
    W115-2.0 D 1971
    W123-2.4 D 1982

    Comment


    • ce-i de facut?

      Salut. Sunt nou pe aici.
      Sunt din Timisoara si am un W123 300TD si un w123 240D.
      Impozitele (care de acum incolo le voi numi taxe de protectie) sunt aberante.
      Recent am cumparat 300TD-u cu 3500 lei (1000 euroi) si am de platit numa impozit si asigurare 1500 lei fara rovigneta si toate bs-urile.

      Dar am ceva idei unele s-ar putea sa fie bune altele s-ar putea sa fie pur si simplu stupide. Eu debitez...poate macar una e destul de rezonabila incat poate sa fie aplicata.

      1. Uitati-va peste site-u asta http://mercedes-benz-clubs.com/
      Asta cica e site-u central cu cluburile mercedes inregistrate. Din pacate e in germana si nu inteleg nimic, dar poate unii dintre voi intelegeti. Ar fi o idee sa le scriem si lor (politicos) sa le explicam problema, poate au ei o rezolvare.

      2. Hai sa inundam birourile parlamentarilor (locali si regionali), primarie, prefectura cu scrisori in sensul asta. Daca fiecare scrie cate o scrisoare pe saptamana (cam 1 leu pe scrisoare (timbru) = 4 lei pe luna). Si insistam cu scrisorile astea pana cand le scoatem peri albi (nu se scrie pe plic mare lucru ca sa nu fie aruncat inainte sa fie deschis), ar mai fi idee de scris timp de o luna pe la autoritatile europene, aici poate cineva ma ajuta, ca nu mi-e prea clar care sunt.

      3. Cu totii stim ca magaru ala de tariceanu (intentionat scris cu litere mici) e importator citroen. Hai sa facem o anticampanie citroen. De exemplu, taxa asta in functie de cm3 e cunoscuta ca taxa pe lux. Hai sa facem cateva "videoclipuri publicitare" in care sa prezentam punctul de vedere al importatorului citroen (care a stabilit taxa) cum ca un mercedes de 20 de ani e de 100 de ori mai luxos decat un citroen din 2007 (raportul intre impozitul nostru si impozitul pe un jeg din ala cu aripi de plastic). Clipurile postate pe youtube. Oricum am in minte mai multe idei de clipuri, mesajul la final sa fie ceva de genu : "citroen play fair, fire this SOB". Alta idee de clip e ceva care sa transmita mesajul "daca vrei sa-ti cumperi o masina cumpara-ti orice altceva inafara de citroen, daca le dai banii lor dai bani dusmanului". (that's funny =)) ).

      4. Anul viitor urmand sa fie campanie electorala intentionez sa fac niste autocolante care sa zica ceva de genu "PNL prin reprezentantii lor mi-au imi cer an de an taxa de protectie. Nu lasa asta sa ti se intample si tie". (ma rog asta e cam lung.. poate pana la anu gasesc ceva mai scurt si mai la obiect).
      Si merg cu masina asa.. prin oras..(o sa fie si un link catre o pagina web unde o sa explic dece consider ca 1/3 din valoare masinii luata cu japca de stat in fiecare an e de fapt taxa de protectie decat impozit).

      *. Am lasat ideea asta la urma pentru ca nu prea are legatura cu topic-ul. Dar ar fi interesant (daca nu exista deja) sa ne cunoastem personal cei care suntem din acelasi oras (poate chiar judet). Mai iesim cu masinile din cand in cand, sa caste lumea ochii cat cepele cand vad 10 - 15 mercedesuri una dupa alta. (de preferat toate w123 )

      Sper ca nu v-am plictisit prea mult, parerea mea e ca e timpul sa le aratam ca si noi gandim, nu suntem numa niste ori conduse de niste ciobani tamptiti si imbatati de fuctia pe care o au.

      Comment


      • incet,incet,prin impozit,asigurare si pretul carburantilor va vor constringe sa ramineti la cilindree de max 2.0,benzina sau gpl....deja diesel peste 2.0 nu mai merita tinut,pentru multa lume......cine nu crede sa aiba rabdare....

        Comment


        • biodiesel

          Din punct de vedere al pretului pe motorina am urmatoare strategie:
          1. Cumpar un mb neinmatriculat care inca sa mai mearga motoru cat de cat.
          2. Incerc diferite "retzete" de biodiesel.
          3. Vad ce se intampla cu motoru
          4. Reteta care face cel mai putin rau urmeaza sa o folosesc pe masina cu care merg si in drum ii urez lui Patriciu si PNL-ului sa ma S de P. (scuze fetelor...if any )

          Comment


          • @ B.A.
            bine ai venit
            Am notat ... problema noastra e de natura politica ... facem campanie impotriva lor si VOTAM impotriva lor!

            Comment


            • subscriu si eu la lista!

              Negulescu Robert w123 300 D 2998 cmc valoare de piata..... mica! 900 RON impozit.... 500 RON asigurare (neplatita) si rovinieta, cat o mai fi si aia (ca n-am de 2-3 ani de zile).... cred ca ajung cam la valoarea de piata a Maiei(ca asa o keama!)

              ps deja am demarat actele... o radiez pentru piese... da' imi iau eu alta!
              Last edited by B30MRN; 12-05-2007, 14:00 PM.
              Robert
              0763 700 838
              negoro2002@yahoo.com
              Vatra Luminoasa




              Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

              Comment


              • O singura data in viatza mea am avut si eu rovinieta. Doamne, ce tinar si neshtiutor eram atunci...

                Comment


                • ca bine zici!
                  si stii care e culmea culmilor?

                  de cand nu mai am, m-au tras pe dreapta de vreo 3 ori inafara bucrestiului, din care 2 pe bucuresti-pitesti si nici prin chipiu nu le-a trecut sa ma intrebe de ea!
                  Robert
                  0763 700 838
                  negoro2002@yahoo.com
                  Vatra Luminoasa




                  Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

                  Comment


                  • Lasati ca au ei grija sa ne arda...La ceva bun nu se gindesc,doar cum sa ne jupoaie si sa ne bage mina in buzunar in cel mai groaznic mod cu putiinta.

                    Si blegi suntem si noi cu totii ca le platim...sa vedeti in ianuarie iar cozi la plata impozitelor....

                    Comment


                    • Nici eu nu folosesc rovinieta ca desi am mai fost oprit in trecut . . . militienii erau prea ocupati sa se holbeze la masina ca sa i mai intereseze de asigurarile mele
                      W110-2.0 D 1966
                      W115-2.0 D 1971
                      W123-2.4 D 1982

                      Comment


                      • Politia "e si ei oameni" nu prea e curioasa de ROVIGNETA (taxa de drum), amenzile pentru lipsa rovignetei nu are nici o legatura cu Ministerul Administratiei si Internelor (M.A.I.), deoarece amenda si contravaloarea este incasata de : Ministerul Transporturilor din Romania reprezentat prin Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale SA (C.N.A.D.N.R.)
                        Binenteles ca exista si militieni care intreaba de vigneta, padure fara uscaturi nu exista.

                        Calculator on-line pt. taxa de drum (Rovigneta)

                        Rovignete
                        Last edited by orca; 12-13-2007, 02:00 AM.
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • Suntem toti alaturi, desi am 1988 cmc la coada mea, tre sa mi mai iau o masina si sincer nu vreau o cutie de plastik cu 1000 cmc euro 8.....
                          W110-2.0 D 1966
                          W115-2.0 D 1971
                          W123-2.4 D 1982

                          Comment


                          • Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                            uitati-va pe aici. Nu stiu de cand e stirea, dar am dat azi de ea.

                            Comentariu e idiot ("limuzine cu motoare puternice" spusa de parca ar fi masina presedintelui) da na astea su pasaricile din mass-media. Ideea conteaza.

                            Ce m-am gandit eu... sa fac un site, in care sa impart automobilele in functie de impozitul platit si asigurare si restu...sa vedem care e consctructorul favorizat (daca este), analiza comparativa intre masini, si sa trag cumva concluzia daca este arbitrara sau nu categorisirea dupa capacitatea cilindrica.
                            Asta e ideea...poate putin vag spusa da e 1 noaptea. Daca suna interesant si pt altii ma pun sa fac o specificatie.

                            Comment


                            • Stire este de la sfirsitul anului 2006 sau inceputul anului 2007 (are cel putin 1 an vechime), am vazuto la vremea ei, si s-a desumflat tot.

                              Problema mea ceea mai mare este discriminarea, si anume ca :
                              ARO_3200cmc : 200 = 16 x 25 RON = 400 RON/an impozit
                              Restul_3200cmc : 200 = 16 x 120 RON = 1.920 RON/an impozit (adica de 5 ori cat ARO)
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment


                              • fratilor de suferinta, eu am dat o spaga acum un an si masina mea nu este la circa financiara, doar la politie, iar daca o sa o vand mai dau o spaga (100 ron) si imi pune stampila pe foaia de radiere si am scapat. Si uite cum am salvat niste bani si am dat tzeapa statului roman. hahahahah.........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF