Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Jacob View Post
    Treaba sta in felul urmator, si e foarte drept ce va scriu acum ca s-a discutat si la TV nu odata.
    Domni guvernanti vor ca sa dipara clasa de mijloc, sa ramana cei bogati si cei saraci, care vor face orice li se dicteaza pentru o bucata de paine!!!
    Si asta se va intimpla in foarte scurt timp, indiferent cine va iesi la alegeri.
    Cel mai usor este condus un popor fara puteri financiare.
    Din pacate asta se intampla la noi acuma.
    Sa vedeti numai la anul taxe marite si concedieri o sa se faca la nivel de tara, nu mai vorbim de datoriile statului catre UE, care de undeva trebuie sa acopere aceste sume exorbitante.
    Statele membre nu au datorii la UE (UE nu e banca), ci contributii la bugetul comunitar.
    In cazul RO, daca am fi cat de cat competenti am beneficia de fonduri incomparabil mai mari decat contributia.
    Cine trebuie sa acopere, UE sau statul? Si ce trebuie sa acopere?
    Predictiile cu taxele de unde vin? Pe ce te bazezi?
    In alta ordine de idei, ramanem cu junghiurile noastre MB, ca nici dracu' nu-mi va da mie 5-6000 de euro pe W210 si-nca 3300 statului.
    Concluzii?
    Ia Loganu' neamule! Scump si prost!
    Sa mananca si gura guvernantilor si sa duduie iconomia!
    Amicilor din Erdely de pe forum: votati cu incredere UDMR, ca merita!
    Restul amicilor: noi cu cine votam?!
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #92
      Originally posted by cutaresku View Post
      Statele membre nu au datorii la UE (UE nu e banca), ci contributii la bugetul comunitar.
      In cazul RO, daca am fi cat de cat competenti am beneficia de fonduri incomparabil mai mari decat contributia.
      Cine trebuie sa acopere, UE sau statul? Si ce trebuie sa acopere?
      Predictiile cu taxele de unde vin? Pe ce te bazezi?
      In alta ordine de idei, ramanem cu junghiurile noastre MB, ca nici dracu' nu-mi va da mie 5-6000 de euro pe W210 si-nca 3300 statului.
      Concluzii?
      Ia Loganu' neamule! Scump si prost!
      Sa mananca si gura guvernantilor si sa duduie iconomia!
      Amicilor din Erdely de pe forum: votati cu incredere UDMR, ca merita!
      Restul amicilor: noi cu cine votam?!
      ))))))))
      si cu taxa cum ramine ?

      Am citi cu atentie ce ati scris ...... si chiar am ajuns la concluzia ca fiecare are dreptate in felul lui ............ dar, astia multi, adica 2, 8 mil de care vorbim , majoritatea habar nu au, ce taxa se pregateste , ptr. majoritatea " fericitiilor "
      proprietari, au impresia, ca ei nu au nici o traba cu taxa noua !
      Probabil si din cauza asta, nu exista nici o reactiie a cluburilor ......ev. transportatori , taximetristi , fundatii, ONG - uri etc. Fiecare in parte se gindeste ca - "nu ma atinge aceasta taxa" ( momentan ), dar la un momendat, fiecare se va lovi intrun fel sau altul de ea !........

      Una din putinele solutii este probabil, sa mearga majoritatea oamenilor la vot
      ( sigur nu prea sunt alternative ). Oricum alternanta la putere ar putea sa le mai bage mintiile in cap la fiecare dintre minunatii nostrii conducatori !! Unii chiar vor dispare de pe scena..... pe veci

      Amicilor din Erdely de pe forum: votati cu incredere UDMR, ca merita!
      E valabil ptr. fiecare partid !!!!! ( DIN PACATE )

      SARBATORI FERICITE PTR. TOATA LUMEA !!!!!!!
      Omul invata pina la moarte si cind.............

      Comment


      • #93
        Originally posted by zistok View Post
        ))))))))
        si cu taxa cum ramine ?

        Am citi cu atentie ce ati scris ...... si chiar am ajuns la concluzia ca fiecare are dreptate in felul lui ............ dar, astia multi, adica 2, 8 mil de care vorbim , majoritatea habar nu au, ce taxa se pregateste , ptr. majoritatea " fericitiilor "
        proprietari, au impresia, ca ei nu au nici o traba cu taxa noua !
        Probabil si din cauza asta, nu exista nici o reactiie a cluburilor ......ev. transportatori , taximetristi , fundatii, ONG - uri etc. Fiecare in parte se gindeste ca - "nu ma atinge aceasta taxa" ( momentan ), dar la un momendat, fiecare se va lovi intrun fel sau altul de ea !........

        Una din putinele solutii este probabil, sa mearga majoritatea oamenilor la vot
        ( sigur nu prea sunt alternative ). Oricum alternanta la putere ar putea sa le mai bage mintiile in cap la fiecare dintre minunatii nostrii conducatori !! Unii chiar vor dispare de pe scena..... pe veci

        Amicilor din Erdely de pe forum: votati cu incredere UDMR, ca merita!
        E valabil ptr. fiecare partid !!!!! ( DIN PACATE )

        SARBATORI FERICITE PTR. TOATA LUMEA !!!!!!!
        Si pe cine nu il afecteaza taxa asta, il va afecta alta, de la 1 ian creste acciza la motorina si implicit preul la pompa, pe urma punandu-se nush ce taxa pt service-urile care lucreaza cu mai multe tipuri de masini o sa creasca manopera cu 50% cica. Da pe nimeni nu intereseaza.....asa incat eu am hotarat ca nu mai platesc nici o taxa suplimentara la imbecilul de stat....e deajuns cat ne fura la pompa cand alimentam! De aceea nu mai platesc nici inmatriculari, si implicit nici asigurare sau revizii.....cat am de mers si pe unde ma descurc si singur cum m-am descurcat si pana acuma de multe ori! daca asa e situatia ne descurcam fiecare in parte daca nu se poate sa fim uniti, atunci asa sa fie!!!
        Ma intreb privind la emoticonul acesta, nu s-ar putea intampla asa ceva cu toti politicienii si capusele din lumea asta?
        .....nu de alta, dar cred ca ar fi tare mare distractie pt extraterestrii un parc ZOO format din astfel de animale ))))
        Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

        Comment


        • #94
          Consider ca este mai mult decat necesar sa venim si sa punem in discuti soluti pentru a stopa punerea in aplicare a acestei marsavi si acestui furt pe fata !!! Ar fi suficient daca fiecare om afectat de aceasta taxa si de pretul ridicat la carburant si.ar pune masina in drum la o data anume... Pe la noi se aude ca pe undeva in jurul datei de 01 februarie se organizeaza ceva. Eu le duc pe toate !

          Comment


          • #95
            Pai da , daca va fi si in Jud. Mures, va rog sa ma anuntati !

            Eu totusi, nu cred ca s-ar rezolva ceva , dar ca semnal ar fi bine !

            Sunt convins, ca doar la vot se paote speria aceasta clasa politica !

            Ptr. asta ar fi necesar sa mearga toata lumea la vot, indiferent cu cine voteaza !
            ASA , AM VEDEA MACAR CE VREM CU ADEVARAT !

            Eu de sarbatori ma voi gandi , ca in 28 am programare la RAR si sper sa trec pe ultimii metrii ............
            SE PRICEP DE MINUNE SA ITI STRICE SARBATORIILE !!!!!!!!

            SARBATORI FERICITE PTR. TOTI MEMBRII CLUBULUI !!!!!!!!
            Omul invata pina la moarte si cind.............

            Comment


            • #96
              Mei oameni buni jigodiile astea chiar vor sa ia prafu de pe noi. Deci am platit tot leasingu sper ca saptamana viitoare sa inmatriculez masina si sa scap de taxa de la anu. Muma lor de hoti nah ca nu le dau nimic in plus. Bine ca am ramas leguma de bani dar macar stiu ca nu le dau astora niciun ban in plus. TOate bune sarbatori fericite sa fiti sanatosi si veseli.
              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

              Comment


              • #97
                Originally posted by alex.marian View Post
                Consider ca este mai mult decat necesar sa venim si sa punem in discuti soluti pentru a stopa punerea in aplicare a acestei marsavi si acestui furt pe fata !!! Ar fi suficient daca fiecare om afectat de aceasta taxa si de pretul ridicat la carburant si.ar pune masina in drum la o data anume... Pe la noi se aude ca pe undeva in jurul datei de 01 februarie se organizeaza ceva. Eu le duc pe toate !
                Eu as spune sa blocam TOATE accesele autovehiculelor tuturor institutiilor publice, dar pt asta ar trebui sa vina toata lumea care are masini neinmatriculate sau cu numere straine....si nu au ce face....stai in masina, vine sa o ridice, fugi, cel cu macaraua pleaca, vii inapoi, sau vine altul si se pune la loc
                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                Comment


                • #98
                  Consider ca este mai mult decat necesar sa venim si sa punem in discuti soluti pentru a stopa punerea in aplicare a acestei marsavi si acestui furt pe fata !!! Ar fi suficient daca fiecare om afectat de aceasta taxa si de pretul ridicat la carburant si.ar pune masina in drum la o data anume... Pe la noi se aude ca pe undeva in jurul datei de 01 februarie se organizeaza ceva. Eu le duc pe toate !
                  Eu as spune sa blocam TOATE accesele autovehiculelor tuturor institutiilor publice, dar pt asta ar trebui sa vina toata lumea care are masini neinmatriculate sau cu numere straine....si nu au ce face....stai in masina, vine sa o ridice, fugi, cel cu macaraua pleaca, vii inapoi, sau vine altul si se pune la loc
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by NinjaV12 View Post
                    Eu as spune sa blocam TOATE accesele autovehiculelor tuturor institutiilor publice, dar pt asta ar trebui sa vina toata lumea care are masini neinmatriculate sau cu numere straine....si nu au ce face....stai in masina, vine sa o ridice, fugi, cel cu macaraua pleaca, vii inapoi, sau vine altul si se pune la loc
                    Eu zic, sa ne vedem la vot , unde poate avem o sansa, la rezolvarea citorva aberatii de taxe !!!!!

                    LA MULTI ANI !!!!!!!!
                    Omul invata pina la moarte si cind.............

                    Comment


                    • In Romania nu se va rezolva absolut nimic atata vreme cat nu incep atentatele politice. Ia sa se urce Boc la volan intr-o dimineata sa plece frumos la serviciu si cand o da prima cheie la motor sa bubuie masina sub el. Sau cand o sa treaca coloana oficiala a lui Laszlo Borbely catre Sinaia sa ii bubuie o bomba artizanala pe marginea drumului, sa ii vezi atunci cum tremura toti de frica poporului. Dar atata vreme cat oamenii care au acces in cladirea Parlamentului aleg sa se arunce de la balcon ca le-a ajuns cutitul la os in loc sa injunghie vre-o 2-3, atata vreme cat oamenii isi dau foc lor insisi in loc sa incendieze casele demnitarilor s.a.m.d., nu se va rezolva nimic cu toate blocarile si protestele vietii...
                      Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                      Comment


                      • Originally posted by haddess View Post
                        In Romania nu se va rezolva absolut nimic atata vreme cat nu incep atentatele politice. Ia sa se urce Boc la volan intr-o dimineata sa plece frumos la serviciu si cand o da prima cheie la motor sa bubuie masina sub el. Sau cand o sa treaca coloana oficiala a lui Laszlo Borbely catre Sinaia sa ii bubuie o bomba artizanala pe marginea drumului, sa ii vezi atunci cum tremura toti de frica poporului. Dar atata vreme cat oamenii care au acces in cladirea Parlamentului aleg sa se arunce de la balcon ca le-a ajuns cutitul la os in loc sa injunghie vre-o 2-3, atata vreme cat oamenii isi dau foc lor insisi in loc sa incendieze casele demnitarilor s.a.m.d., nu se va rezolva nimic cu toate blocarile si protestele vietii...
                        Ai dreptate! Vedem la stiri, tot mai multi oameni care se sinucid din disperare, dar ma intreb, daca tot vrea sa moara, de ce nu ia cu el macar un politician? Asa macar ar devenii erou ( sinucigasul, nu politicianul ).

                        Comment


                        • Originally posted by ElCid View Post
                          Ai dreptate! Vedem la stiri, tot mai multi oameni care se sinucid din disperare, dar ma intreb, daca tot vrea sa moara, de ce nu ia cu el macar un politician? Asa macar ar devenii erou ( sinucigasul, nu politicianul ).
                          Sugerezi solutia Japoneza ! ))))))

                          S-ar putea sa ajungem intr-un stadiu de disperare ,cind vom ajunge la
                          solutii extreme !!!!!!
                          Omul invata pina la moarte si cind.............

                          Comment


                          • Originally posted by ElCid View Post
                            Ai dreptate! Vedem la stiri, tot mai multi oameni care se sinucid din disperare, dar ma intreb, daca tot vrea sa moara, de ce nu ia cu el macar un politician? Asa macar ar devenii erou ( sinucigasul, nu politicianul ).
                            Chiarca, problema asta mi-am pus-o si eu fix asa.....parca is indobitociti frate!!! E drept ca au mai fost care le-au dat putin in gura, dar pana acuma nici unul capital, cel putin nu la noi, si si la altii inscenat de cei din umbra bag seama.....:P
                            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                            Comment


                            • Curios, ca nimeni nu mai stie in ce stadiu este legea? A fost promulgata de Basescu? Cand se publica in Monitor? In principiu intra in vigoare la 30 de zile de la publicare.

                              Comment


                              • Originally posted by viorelbalmez View Post
                                Curios, ca nimeni nu mai stie in ce stadiu este legea? A fost promulgata de Basescu? Cand se publica in Monitor? In principiu intra in vigoare la 30 de zile de la publicare.
                                Itradevar, nu a mai aparut nici o informatie concreta . Dar la stiri si chiar si pe la RAR se vorbea, ca poate sa apara legea la aplicare , si in 31 si din 1 Ianuarie........... ! Cert este , ca ( poate si din cauza sarbatoriilor ) nimeni nu spune nimic sigur ! Trebuie vazut la Monitorul Oficial, daca a aparut ceva !

                                Eu am fost pe data de 28 la RAR si dupa la Politie toti spuneau, ca poate sa apara " surpriza " in orice moment ( de la o zi la alta ) !

                                Am citit pe aici ( pe forum ) , precum ca, degeaba apare legea daca nu apare si normele de aplicare !

                                Eu nu prea mai cred in asa ceva , mai ales cind e sa introduca o noua taxa, care le aduce ceva bani in plus de la .......noi, cei multi........!

                                Sunt aproape convins ca vor sa ne jumuleasca cit mai repede si fara sa se prea incurce cu anumite detalii !!!!!
                                Omul invata pina la moarte si cind.............

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF