Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    http://www.capitalul.ro/macro-econom...i-in-2012.html Ce bine era sa ai dreptate Luxian...
    CL 99 BAN W211 E270cdi

    Comment


    • #77
      M-am pus pe "sapat" si am caut ceva despre legea respectiva. Reducerea de impozit a fost aprobata in iunie 2011, deci nu august cum ziceam. Este vorba de legea 88/2011 care abroga prevederile art. I din OUG nr. 59/2010 incepand cu 31 decembrie 2011.

      Articolul postat de tine nu face nici o referire la vreo lege / articol de lege si de aia e greu de verificat. Daca stie cineva mai multe va rog sa postati. Eu unul prefer sa cred ca articolul prezentat de tine era doar un "zvon" prezentat ca fiind realitate (n-ar fi prima oara cand presa mananca rahat).

      UPDATE: se pare ca in 30 august 2011, in Ordonanta de Guvern 30/2011, au anulat "anularea dublarii". Ma mir ca mi-a scapat stirea aia, probabil a fost musamalizata...

      Ma duc sa recit niste poezii in cinstea lor.
      Last edited by Luxian; 12-20-2011, 02:09 AM.
      ...

      Comment


      • #78
        Probabil suntem mai multi care recitam printre dinti.............!

        Am avut o presimtire, ca e prea frumos sa fie adevarat !
        Omul invata pina la moarte si cind.............

        Comment


        • #79
          Buna. Am o intrebare. Masina mea e pe leasing inca pana in iunie la anu. Acuma ma gandesc la trecerea pe firma mea eu platesc sau nu taxa asta noua? Se considera schimbare de proprietar sau nu? Ca nu imi dau seama. Cine ma poate lamuri?
          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

          Comment


          • #80
            daca firma de leasing n-a platit, eu zic ca da, platesti.. asta daca nu se mai schimba 3 legi pana atunci..

            Comment


            • #81
              Originally posted by zistok View Post
              Ar fi bine sa se reduca impozitele la motoare mari asa probabil ar mai ramine in " viata "
              o parte din masinile superbe care mai exista !
              Oricum o sa fac eu rost de un W460 cu motor minim 3.0 pe care nu il mai inscriu deloc pt ca nu va umbla mai deloc pe asfalt, sau in cel mai bun caz daca se poate ca semiutilitara; sau de un W116 cu motor minim 3.5 si neaparat V8 pe care il fac Oldtimer

              Fac un apel catre pasionatii de pe acest forum, daca vreti sa nu fiti jecmaniti de hotii imbecili si melteni ce conduc tzara asta faceti cumva si inscrieti-va masinile pe alte tzari, eventual in Ungaria ca Youngtimere si platiti acolo taxe anuale sub 200E pe an sau pe Anglia si necirculand la ei in tzara iarasi aveti un regim preferential de taxe foarte avantajos.
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • #82
                Salut !

                Suna interesant , numai ca si treaba asta necesita : timp,deplasare , informare,cunoasterea Legilor si a modificari acestora...... si chiar bani !
                Asa ca eu, la momentul in care voi da de problema taxei ( abuzive zic eu )
                voi cauta avocatul ptr. a obtine o sentinta favorabila ...........
                Eu nu concep ( refuz sa cred .)))))) ) ca cineva ( stat ) in tara asta pritr-o lege, care nu are nimic in comun cu realitatea ,sa ma oblige sa platesc taxe aiurite pe masini !
                Sunt convins ca va exista si portita legala prin care se poate ocoli aceasta taxa !

                Acum realizezi de ce romanii sunt asa de inventivi ..........
                Din cauza conducatoriilor.........care ne obliga mai mereu sa ghicim solutii ( sa gindim ) alternative !

                Pina la urma in tot raul e si un lucru bun .... SUNTEM OBLIGATI FORTATI SA RAMINEM INVENTIVI .....))))))))))))
                Omul invata pina la moarte si cind.............

                Comment


                • #83
                  Originally posted by NinjaV12 View Post
                  sau pe Anglia si necirculand la ei in tzara iarasi aveti un regim preferential de taxe foarte avantajos.
                  Explica-ne si noua cum asiguri RCA o masina inscrisa in Anglia altfel decat in Anglia?

                  Comment


                  • #84
                    Ideea capata contur. In cazul meu dupa ce termin leasingul mai am de plata aproape 3000 de euro ca noua taxa de inmatriculare. Si daca ma opun ce rezolv? Si daca fac greva cui ii pasa? Patronu ma zboara in doua zile ca nu am timp de greva.
                    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by valentinion View Post
                      Ideea capata contur. In cazul meu dupa ce termin leasingul mai am de plata aproape 3000 de euro ca noua taxa de inmatriculare. Si daca ma opun ce rezolv? Si daca fac greva cui ii pasa? Patronu ma zboara in doua zile ca nu am timp de greva.
                      Cu tot respectul ,dar vad ca esti din PARIS,asa ca........... ai alternativa,
                      fara sa mai faci greva ! Daca este vre-o solutie cu Franta , poate ne scrii
                      si noua cum functioneaza !

                      Eu totusi cred, ca acesata lege intra in contradicitie cu alte legi din Romania,
                      nemaivorbind de tratatele Europene la care a aderat si Romania , asa ca
                      trebuie sa cautam un avocat priceput............ !!!!
                      Omul invata pina la moarte si cind.............

                      Comment


                      • #86
                        Nu e paris. E doar bucuresti locatia a fost modificata ca o forma de proteest la un moment dat. Deci tot de romanica ma bucur.
                        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Diesel View Post
                          Explica-ne si noua cum asiguri RCA o masina inscrisa in Anglia altfel decat in Anglia?
                          Ei nah acuma mia intreaba si tu in stanga si-n drepata....nu pot scrie asa pe forum pt ca, CHIAR NU VREAU SA LE DAU IDEI GRATIS INCOMPETENTILOR CARE CONDUC TZARA ASTA TOT PE IDEI FURATE!

                          PS: eu oricum masina mai noua si cu o valoare mai mare de 3000E inscrisa in Ro nu mai imi trebuie in veci tocmai din cauza ca, maine astia pot da o lege sau fac o manevra d-asta de lasi prin care nu iti mai poti vinde masina respectiva nici la jumate de pret!!!

                          Decat asa prefer sa "ma descurc" cu o masina cu numere "Happy"
                          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                          Comment


                          • #88
                            O intrebare : daca taxa asta loveste 2,8 milioane de romani, de ce cei 2,8 milioane de romani nu lovesc guvernantii? Ar fi o solutie, nu-i asa? Decat sa cautam ,,portite'' dupa obiceiul romanesc, portite care incet, incet vor fi inchise, nu mai bine cautam solutii mai radicale, solutii care vor rezolva mai multe probleme odata. Ca majoritatea populatiei are diverse probleme: pensionarii cu pensiile mici, bolnavii cu medicamentele exagerat de scumpe, propietarii de masini cu taxele nesimtite, etc. Dar toate problemele sunt generate de un singur dusman colectiv: clasa politica romaneasca! Deci?

                            Comment


                            • #89
                              Treaba sta in felul urmator, si e foarte drept ce va scriu acum ca s-a discutat si la TV nu odata.
                              Domni guvernanti vor ca sa dipara clasa de mijloc, sa ramana cei bogati si cei saraci, care vor face orice li se dicteaza pentru o bucata de paine!!!
                              Si asta se va intimpla in foarte scurt timp, indiferent cine va iesi la alegeri.
                              Cel mai usor este condus un popor fara puteri financiare.
                              Din pacate asta se intampla la noi acuma.
                              Sa vedeti numai la anul taxe marite si concedieri o sa se faca la nivel de tara, nu mai vorbim de datoriile statului catre UE, care de undeva trebuie sa acopere aceste sume exorbitante.
                              Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                              Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Jacob View Post
                                ...
                                Sa vedeti numai la anul taxe marite si concedieri o sa se faca la nivel de tara, nu mai vorbim de datoriile statului catre UE, care de undeva trebuie sa acopere aceste sume exorbitante.
                                Exact asa ceva ziceam si eu mai sus!
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF