Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am si eu o mica nelamurire:
    Dau drept exemplu masina mea: C180 , 1994, euro 2.

    A fost cumparata in 2009 din Germania de X si inscrisa in Romanica. A fost platita taxa de poluare cand a fost inscrisa in tara. In ian. 2011 am cumparat-o eu de la dl. X. Sunt al doilea proprietar in cartea masinii.
    Ce ma intereseaza:

    Va plati taxa de poluare inca o data potentialul viitor cumparator ?? Ca din ce am inteles eu din legea pizdyii e ca nu.

    Multumesc.
    Mercedes-Benz C180 Elegance

    Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

    Comment


    • #62
      Donatia nu este valabila. In rest, ai dreptate, sunt solutii
      @zbanghi. Nu mai plateste.

      Comment


      • #63
        Originally posted by viorelbalmez View Post
        Donatia nu este valabila. In rest, ai dreptate, sunt solutii
        @zbanghi. Nu mai plateste.
        Merci de raspuns.
        Mercedes-Benz C180 Elegance

        Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

        Comment


        • #64
          Originally posted by viorelbalmez View Post
          Donatia nu este valabila. In rest, ai dreptate, sunt solutii
          @zbanghi. Nu mai plateste.
          Salut !
          Eu asta am citit poate gresesc , daca da, te rog sa ma corectezi :
          ( oricum am mai citit undeva dar nu am gasit pe moment ):sofer6

          De asemenea, noua taxa de poluare nu va fi achitata nici de autovehiculele incadrate in categoria vehiculelor istorice sau care au fost acordate unor institutii ale statului. In acelasi timp, nici autoturismele confiscate sau cele acordate cu titlu gratuit nu sunt supuse la plata acestei taxe.

          Senatorii au adoptat luni proiectul de lege privind noua formula de calcul a taxei auto. Poiectul prevede o reducere a taxei de poluare de pana la 25%, insa stabileste si ca taxa trebuie platita inclusiv de autoturismele inmatriculate in Romania inainte de 2007, pentru care nu a fost platita o astfel de taxa. Senatul este prima Camera sesizata, asadar proiectul va ajunge in dezbaterea deputatilor, ei fiind cei care isi vor da votul final pe aceste prevederi.
          Omul invata pina la moarte si cind.............

          Comment


          • #65
            O fi scris in alt context. S-au gandit si la asta cu donatia. Gandeste-te, in loc de vanzare/cumparare, am face toti donatii si cu banii ne descurcam. Nu sunt fraieri, au cuprins tot

            Comment


            • #66
              Originally posted by viorelbalmez View Post
              O fi scris in alt context. S-au gandit si la asta cu donatia. Gandeste-te, in loc de vanzare/cumparare, am face toti donatii si cu banii ne descurcam. Nu sunt fraieri, au cuprins tot
              Salut !

              Nu pot sa te contrazic , dar totusi eu cred ca vor ramine portite legale prin care se eludeaza aceasta lege, mai ales cei , care stiu ( adica bugetarii ), gen. finante , politie ...........Restul ( adica fraierii ) vor platii........

              Sunt absolut convins !!!!!!!

              Vom vedea ce si cum, dar legea asta e o nesimtire fara pereche de la
              reprezentantii nostrii indiferent de culoare politica !
              Omul invata pina la moarte si cind.............

              Comment


              • #67
                Punem pariu ca statul o sa si-o fure iar, masinile vechi vor circula in continuare in Romania,iar domn' ministru Borbely o sa aibe cosmaruri ?

                Comment


                • #68
                  Nu cred ! Astia habar nu au cum traiesc oamenii zi de zi si probail o sa corecteze din mers aberatia de lege.

                  Eu sper , ca totusi sa nu semneze ptr. promulgare , DL. BASESCU , dind dovada de

                  om cu scaun la cap, in plus si electoral cred ca va conta ..........

                  MA ROG, INCERC SA MA INCURAJEZ.....))))))))))
                  Omul invata pina la moarte si cind.............

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                    Punem pariu ca statul o sa si-o fure iar, masinile vechi vor circula in continuare in Romania,iar domn' ministru Borbely o sa aibe cosmaruri ?
                    Asta clar.....fara numaaaaaar, mai ales din partea mea pt ministru asta tradator si maaare mancator de (produs ecologic). Daca tot e dintr-o natie care se tine superioara acesteia de-aici, atunci de ce nu se ia dupa ce e la ei....si anume nu da in cap la om incercand sa il fure direct si brutal cu taxe groaznice.....daca se tine rafinat(si nu tzaranoi cum ne fac ei pe noi, dar defapt este si el mancand din aceeasi troaca cu "miticii"), tre sa prosteasca usor omu, da sa il lase si sa straiasca, ca numa asa poate mai incolo sa traiasca si el de pe spatele acestuia!!!
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • #70
                      Stati sa vedeti la anu`! Va fi JALE cu J mare! Presimt (am auzit si din surse neoficiale) ca se va umbla si pe la impozite (din nou). Adevarul e ca nu am auzit ca se vor majora, dar sa fim seriosi...cine crede ca vor reduce?

                      Singura solutie va fi "smecheria" tipic romaneasca in incercarea de a "fenta" noua aiureala...
                      Last edited by dan500se; 12-18-2011, 19:51 PM.
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by dan500se View Post
                        Stati sa vedeti la anu`! Va fi JALE cu J mare! Presimt (am auzit si din surse neoficiale) ca se va umbla si pe la impozite (din nou). Adevarul e ca nu am auzit ca se vor majora, dar sa fim seriosi...cine crede ca vor reduce?

                        Singura solutie va fi "smecheria" tipic romaneasca in incercarea de a "fenta" noua aiureala...
                        Asta , chiar ne-ar lipsi pe vreumrile astea , probabil ne testeaza gradul de suportabilitate !

                        Totusi sa speram ca nu ne pun cu " botul pe labe " fruntasii nostrii dragi !

                        Eu ma gindesc ca la un momendat se va ajunge la saturatie si...........
                        cine stie o revolutie ......... ))))))))) ( culturala ??...macar) ! ))))))))))
                        Omul invata pina la moarte si cind.............

                        Comment


                        • #72
                          Asta cu impozitul nu e chiar noua. Impozitul trebuia sa se modifice de un an jumate, de cand a aparut prima oara proiectul de lege cu impozitarea in functie de valoarea masinii.

                          In august 2011, cand au redus impozitul (au anulat dublarea din vara lui 2010), au promis ca de la 1 ianuarie se va impozita dupa valoarea masinii (cu alte cuvinte, au anulat dublarea doar in cazul in care nu termina ei legea).

                          Eu unul nu cred ca poate fi foarte rau (cel putin la cei cu motoare mari), cel mai probabil o sa plateasca ceva mai mult cei cu motoare mici si masini mai noi.
                          ...

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Luxian View Post
                            Asta cu impozitul nu e chiar noua. Impozitul trebuia sa se modifice de un an jumate, de cand a aparut prima oara proiectul de lege cu impozitarea in functie de valoarea masinii.

                            In august 2011, cand au redus impozitul (au anulat dublarea din vara lui 2010), au promis ca de la 1 ianuarie se va impozita dupa valoarea masinii (cu alte cuvinte, au anulat dublarea doar in cazul in care nu termina ei legea).

                            Eu unul nu cred ca poate fi foarte rau (cel putin la cei cu motoare mari), cel mai probabil o sa plateasca ceva mai mult cei cu motoare mici si masini mai noi.
                            Oare chiar s-a redus impozitul in august? Nu cred fiindca eu am platit in septembrie transa a doua si tot 10 milioane a fost...
                            CL 99 BAN W211 E270cdi

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Vergilcl View Post
                              Oare chiar s-a redus impozitul in august? Nu cred fiindca eu am platit in septembrie transa a doua si tot 10 milioane a fost...
                              Da, s-a redus, insa intra in aplicare de la 1 ianuarie. Cand au dat legea cu dublarea, in mai - iunie 2010, s-a aplicat din iulie (o luna mai tarziu). Cand au redus-o, in august 2011, se aplica din 1 ianuarie 2012. Daca nu apare legea cu impozitul bazat pe valoarea masinii, la anul se plateste redus (cum era inainte).

                              Pe mine cel mai mult m-au ofticat in 2010, cand au dublat de la jumatea anului, ca au specificat in lege ca cei care au achitat tot anul in avans, trebuie sa plateasca diferenta. Asa ca de acum incolo platesc numai cand ma cauta (la final de an). Nu are rost sa-mi tin banii la ei, fara nici o garantie ca sunt achitat pe anul respecitv, pentru o reducere de 10% (putin mai mult decat inflatia).
                              ...

                              Comment


                              • #75
                                Interesant ! Chiar e o idee , numai ca,se plateste si ceva majorari daca nu ai platit pe trimestre ! Celputin asa stiu eu !

                                Chiar azi am vazut la stiri , ca ptr. orice datorie iti vor trimite somatie si te vor executa silit. Blocare cont bancar sau poprire pe salar daca ai !

                                Era normal si ok , daca adoptau o lege ( normala ) si nu mai modificau la fiecare 6 luni 1 an! Sunt aproape convins , ca prin 30, 31 decembrie vor da ordonanta de urgenta ptr. prelungirea aberatiei !

                                Ar fi bine sa se reduca impozitele la motoare mari asa probabil ar mai ramine in " viata "
                                o parte din masinile superbe care mai exista !
                                Omul invata pina la moarte si cind.............

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF