Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In urma cu 3 si 4 ani am avut 2 accidente cu BMW-uri inmatriculate in BG. "Norocul" meu ca aveau asigurarea in RO la Euroins.
    Am scris "Norocul" pentru ca a trebuit sa am destule dureri de cap cu cei de la Euroins si pana nu a venit televiziunea peste ei nu au vrut sa dea banii.
    De atunci am avut nenonocul sa mai gasesc un BMW si un GMC pe care sa le "ating" eu. Firma la care am avut asigurarea le-a platit in 7-15 zile de la primirea facturii de service.
    Problemele cu firmele de asigurari care nu platesc sau care tind sa-ti diminueze costurile prin obligarea schimbarii unor piese lovite cu altele sh sunt ceva normal in lumea asta si nu doar in RO.
    Cel putin aici mai avem o posibilitate: reclamatie catre C.S.A.
    Am indrumat cateva persoane si asa au reusit sa-si primeasca platile indiferent ca a fost vorba de masina sau de locuinta.

    LA MULTI ANI si la cat mai multi km in 2013 fara probleme!

    Comment


    • S-a deviat deja de la tema principala.

      Ca un update si on-topic: am revenit de putin timp de la un birou de intermedieri inmatriculari auto (sa-mi scot inca un rand de numere rosii la C-ul din dotare). Am intrebat-o pe doamna de acolo ce se mai aude cu taxa (ea fiind aproape tot timpul la RAR si la serviciul de inmatriculari) mai ales ca tot prin intermediul ei mi-as inmatricula pana la urma masina. Bineinteles ca nu a stiu sa-mi spuna nimic concret. NU SE STIE INCA NIMIC!

      Nu ramane altceva de facut decat sa asteptam sa apara legea. Restul e can-can, vorbe goale si febra musculara de la tastatura batuta fara rost!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • Originally posted by NinjaV12 View Post
        Inca o faza: te loveste unu cu ceva inmatriculat in ro dar beat manga sau fara permis sau fara asigurare, sau cu numere false sau fuge mai departe....deci astea-s povesti de parca lucrezi la fisc...
        Este deja aiurea. Doar ca m-a lovit una de la fisc cu nr. de BG. Si pentru ca bunicuta are peste 8 ani, pa casco. Asa ca am cumparat dupa 8 luni un geam de far. Restul le-am indreptat.

        Comment


        • N-am sters discutiile off topic insa rog mentineti subiectul. Pentru incidente, asigurari etc. cautati topic dedicat (eventual deschideti).
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment




          • Premierul Victor Ponta a precizat miercuri, în debutul ºedinþei de Guvern, cã timbrul de mediu se va plãti o singurã datã, în funcþie de emisiile de dioxid de carbon ale maºinii, calificând "aberant" coeficientul de depreciere aplicat la automobilele vechi.
            "Astãzi (n.r. miercuri) ministrul Rovana Plumb ne prezintã formula gânditã pentru timbrul de mediu ºi sper ca din prezentare, ºi mai ales din prezentarea publicã, sã înþeleagã toatã lumea cã taxa se plãteºte o singurã datã ºi se plãteºte pe criteriul emisiilor de dioxid de carbon, cã acele cazuri erau aberante, în care avea omul o maºinã de 10-15 ani, care valoreazã 500 de euro, (pentru care - n.r.) nu mai poate sã plãteascã 5.000 de euro taxã, cã era un caz absolut aberant ºi prin aplicarea acelui coeficient de depreciere la maºinile acelea vechi care nu mai valoreazã mare lucru ºi sunt deja în România. Oamenii pot sã le înstrãineze, mai ales cã ideea este sã-ºi cumpere altã maºinã mai nouã ºi mai puþin poluantã, fãrã sã-i punem sã plãteascã taxe de cinci ori decât valoreazã într-adevãr maºina", a spus Victor Ponta. Ministrul Mediului, Rovana Plumb, prezintã în ºedinþa de miercuri o informare privind timbrul de mediu, potrivit agendei reuniunii Cabinetului Ponta.

            Timbrul de mediu gândit de Ministerul Mediului trebuie aplicat în cazul autovehiculelor comerciale numai dupã ce va fi returnatã acciza din carburanþi conform modelului european practicat în mai multe þãri europene, iar o formulã idealã a acestei taxe are nevoie de o analizã serioasã ºi transparentã, a atras atenþia, pe 11 ianuarie, Confederaþia Naþionalã Rutierã.

            Comment


            • Tot nimic concret... Stiri din acestea au aparut o gramada! Ce a spus mister copy-paste? ca se plateste tot inainte... dar cat si cum...pauza.

              Eu zic sa asteptam legea!
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • De acord cu dan500se, pana nu se tipareste prin Monitorul Oficial putem sa ne bucuram sau sa ne intristam deopotriva, nu va ajuta la nimic. Sa vedem emanatia, apoi discutam pe subiect.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • Ultima actualizare pe tema asta cu taxa, inca nu s-a luat nici o hotarare finala in guvern.
                  Premierul, doreste prima data o dezbatere publica pe tema asta, pe urma se va discuta iar in fata plenului, pentru a lua masuri.
                  Eu zic ca pana in vara nici vorba de taxa.
                  Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                  Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                  Comment


                  • Gata. S-a lamurit si concret e in felul urmator:

                    Emisii CO2 * Pret pe gramul de CO2 * Anii de vechime ai masinii = TIMBRU VERDE

                    Acesta se plateste O SINGURA DATA PE TOATA DURATA DE VIATA A MASINII.

                    Vor fi deprecieri la masinile vechi, acestea ajungand chiar si la 90%.

                    Practic, masinile vechi vor plati o suma mai mica, pe cand masinile noi vor platii ceva mai mult din cauza ca durata de viata a acesteia va fi mai mare. (daca e noua de exemplu se va folosi mult mai mult timp masina, pe cand una de 14 ani nu va mai avea o perioada lunga de viata).

                    Sper sa nu ma insel, dar din cate am inteles, aceasta taxa va fi undeva in jurul la 100 euro. (mai putin sau mai mult in functie de calculul de mai sus.)

                    + cei care au platit TAXA AUTO NU VOR MAI PLATI TIMBRU VERDE.

                    Acest TIMBRU VERDE se aplica doar autoturismelor M1, la restul ramanand taxele ca si pana acum.
                    Mercedes Benz

                    Comment


                    • Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

                      Comment


                      • Nu prea va fi 100 de Euro.
                        Creste cu 10% pentru Euro 3 si Euro 4 si scade cu 60%-90% de la Euro 2 in jos.

                        Concret,
                        Cazan 2 litri, Euro4, din 2002, taxa veche 972Euro, acum va fi cam 1100Euro
                        Cazan 2 litri, Eurobot... din 1990, taxa veche 9500Euro, acum scazuta sa zic cu 80% = 1900Euro

                        Deci la Euro 3 si 4 creste, iar la restul oricum e mult.

                        Spor la cumparaturi!

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • Un rahat de lege.Se scoate taxa de poluare la prima inmatriculare(sa zicem 1600 de euro in cazul meu) si se introduce timbru verde(unde platesc tot cam pe acolo ca valoare)
                          Taxa de prima inmatriculare o plateau doar cei care inmatriculau masininile, cei care detineau o masina si nu isi cumparau una, nu plateau nici o taxa de poloare adiacenta.
                          Timbru verde in schimb, trebuie sa il plateasca toti, indiferent daca inscrii masina acum sau ai avuto inscrisa pana in 2008.Si dupa cum vad taxa e destul de mare si pt masinile noi.
                          Rezultat:STATUL CASTIGA MAI MULT.Taxa verde va fi ca si impozitul, asadar nu cred ca poti da statul in judecata pt a nu o platii.
                          E corect sau nu?
                          Si inca ceva.Sa zicem ca dupa 3 ani, masina ia dauna totala.Ai avut platit timbru verde.La cumpararea unui alte masini, platesti din nou timbru verde sau platesti o recalculare unde tot statul va avea castig.Corect?
                          Last edited by gmihai24; 01-23-2013, 12:50 PM.

                          Comment


                          • Pentru unele masini e un 'castig', pentru altele nu. In schimb, per total e ok. Se plateste doar O DATA si gata.
                            Mercedes Benz

                            Comment


                            • @gmihai24
                              Rezon....
                              Bine ca mi-am luat masina inmatriculata in 2009...

                              Originally posted by funkyhat View Post
                              Pentru unele masini e un 'castig', pentru altele nu. In schimb, per total e ok. Se plateste doar O DATA si gata.
                              E ok pe dracu...
                              Cum mai vinde omul troaca?

                              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                              Comment


                              • Oameni buni, statul nu pierde niciodata.Unde unul plateste mai putin, ceilalti 10 vor avea de platit si diferenta celui care are castig, conform formulei de calcul.Statul nu pierde, doar ne face pe noi sa credem ca platim mai putin.Cumulat au un castig foarte mare cu timbru verde decat cu taxa de prima inmatriculare(taxa p... de poluare).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF