Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor la o contestatie proces verbal !!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor la o contestatie proces verbal !!!

    Astazi dupa o curba intre Mangalia si 2 Mai care am luat-o cu 120 ma trezesc cu un politis care imi face semn sa opresc si imi spune ca era limita de 50 in curba si blabla ... mi-a luat permisul pe 90 zile si 3 mil amenda....
    Am auzit ca ma pot duce cu o contestatie la judecatoria Mangalia pe care mi se pune o stampila si cu aia ma duc la Politia Mangalia de unde pot sa imi recuperez permisul pe durata procesului...
    Am nevoie de un exemplu de contestatie la procesul verbal daca ma poate ajuta cineva.
    Cu S-ul nu te pui.

  • #2
    Originally posted by kriket View Post
    Astazi dupa o curba intre Mangalia si 2 Mai care am luat-o cu 120 ma trezesc cu un politis care imi face semn sa opresc si imi spune ca era limita de 50 in curba si blabla ... mi-a luat permisul pe 90 zile si 3 mil amenda....
    Am auzit ca ma pot duce cu o contestatie la judecatoria Mangalia pe care mi se pune o stampila si cu aia ma duc la Politia Mangalia de unde pot sa imi recuperez permisul pe durata procesului...
    Am nevoie de un exemplu de contestatie la procesul verbal daca ma poate ajuta cineva.
    Trebuie pur si simplu sa mergi cu acel proces verbal care ti la dat politsitul, in care ar fi bine sa fi scris la obtiuni ca nu esti de acord cu ce a zis el, la Tribunal sau Judecatorie, nu stiu exact.

    Acolo iti da mai departe de ce ai nevoie.

    Interesant cum in acea curba era limita de viteza, era pus indicator, era ceva semn, care s aiti spuna asta ? Altfel nu e valabil, ai depasit viteza doar cu 10 km/h daca era drum european si cu 30km/h daca este drum national/judetean

    Bafta !
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Originally posted by marele_alb View Post
      Trebuie pur si simplu sa mergi cu acel proces verbal care ti la dat politsitul, in care ar fi bine sa fi scris la obtiuni ca nu esti de acord cu ce a zis el, la Tribunal sau Judecatorie, nu stiu exact.

      Acolo iti da mai departe de ce ai nevoie.

      Interesant cum in acea curba era limita de viteza, era pus indicator, era ceva semn, care s aiti spuna asta ? Altfel nu e valabil, ai depasit viteza doar cu 10 km/h daca era drum european si cu 30km/h daca este drum national/judetean

      Bafta !
      Pai era limita de viteza la 50km/h inainte de curba sa poata sa o ieie orce rabla.
      Cu S-ul nu te pui.

      Comment


      • #4
        Originally posted by kriket View Post
        Pai era limita de viteza la 50km/h inainte de curba sa poata sa o ieie orce rabla.
        Din pacate , daca era semnalizat, sansele sa castigi procesul sunt destul de mici.

        Eu iti urez bafta !
        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

        Comment


        • #5
          Originally posted by marele_alb View Post
          Din pacate , daca era semnalizat, sansele sa castigi procesul sunt destul de mici.

          Eu iti urez bafta !
          Tata era la volan... a si semnat si nici nu a trecut ceva la obs.
          Mersi ... Orcum sa se vada cu permisul in mana acuma ca nu il m-ai returneaza )
          Cu S-ul nu te pui.

          Comment


          • #6


            Trebuie prezentata situatia de fapt in asa fel incat sa va fie favorabila ( daca se poate ) si motivele pe care le invocati in anularea procesului verbal . In drept , articole pe care sa va intemeiati plangerea , nu stiu... e evidenta incalcarea normelor. E cam dificil , oricum merita incercat, multa bafta !

            Comment


            • #7
              Eu am tot facut contestatii,dar la judecatoria constanta,iti trebuie o plangere catre judecatorie in 2 exemplare +copia si originalul de pe proces verbal,si te duci la judecatorie,acolo o sa te trimita la politie sa iti iei permisul,dupa care depui plangerea la dosar,si dupa astepti 7-8 luni,poti sa contesti o gramada de lucruri:eroare radar,ca nu ti-a trecut seria aparat radar pe proces,dovada(filmuletul sau ce avea el,poza)etc

              In alea 7-8 luni circuli fara probleme...poate si dupa,eu nu m-am prezentat la nicio infatisare,si mi-au suspendat procesul(ultimul)
              Last edited by ediskan89; 05-24-2011, 23:03 PM.

              Comment


              • #8
                Originally posted by kriket View Post
                Astazi dupa o curba intre Mangalia si 2 Mai care am luat-o cu 120 ma trezesc cu un politis care imi face semn sa opresc si imi spune ca era limita de 50 in curba si blabla ... mi-a luat permisul pe 90 zile si 3 mil amenda....
                Am auzit ca ma pot duce cu o contestatie la judecatoria Mangalia pe care mi se pune o stampila si cu aia ma duc la Politia Mangalia de unde pot sa imi recuperez permisul pe durata procesului...
                Am nevoie de un exemplu de contestatie la procesul verbal daca ma poate ajuta cineva.
                Cum e frate cine conducea tu sau tac-tu ca deja ne aburesti prea mult?
                Mercedes W202 C180 Sport
                Mercedes W245 B180 cdi

                Comment


                • #9
                  Eeee, e istorie multa aici... Petre Ispirescu... A(i) gresit, plateste!
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by George_b View Post
                    Cum e frate cine conducea tu sau tac-tu ca deja ne aburesti prea mult?
                    Are vreo diferenta !!! Tata era la volan dar prima data cand am scris postul m-am referit la mine ca eram grabit.
                    S-a rezolvat pana la urma ... A facut o plangere care a depus-o la judecatorie si astia i-au dat o foaie cu care a mers la politia Constanta pentru a ridica permisul.
                    Cu S-ul nu te pui.

                    Comment


                    • #11
                      La orice plangere contraventionala formulata trebuie sa aveti in vedere doua articole din OG nr. 2/2001, adica art 16 si 17 din cuprinsul ei. La art 16 sunt motivele de nulitate relativa a proc verbal si la 17 cele de nulitate absoluta. Daca unul din ele e indeplinit, judecatorul il anuleaza ptr viciu de forma, fara a mai intra pe fond, respectiv a studia fapta comisa.

                      Comment


                      • #12
                        Sa dea Domul sa castigati procesul dar daca nu castigi ai la dispozitie 15 zile de la pronuntarea deciziei definitive si irevocabile sa te prezinti cu permisul la politie ,repet,in cazul in care ai pierdut ,daca nu il poti da si peste un an dar la pedeapsa se mai adauga o luna de suspendare si nici examen ptr reducerea pedepsei nu mai poti da!

                        Comment


                        • #13
                          Dar nu e mai logic sa platesti amenda, sa-ti asumi pedeapsa si pe viitor sa nu mai mergi cu 120 intr-o zona de 50 ? Si eu mai calc foarte rar pe langa lege (viteza de obicei), dar imi asum riscurile, asa e si normal.
                          Sper sa nu-ti anuleze amenda pentru ca daca s-ar anula toate pe banda rulanta iti dai seama ca n-ar mai tine nimeni cont de nimic in trafic, nu ca acuma s-ar tine cont prea mult ...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF