Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Distanta de franare - accident cu vatamare corporala

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Distanta de franare - accident cu vatamare corporala

    Salut.
    In data de 7 martie, circuland de la Sighisoara spre Medias, la iesirea din comuna Brateiu (mai exact cam la 50 de metri de semnul de iesire, deci in sat), la ora 1 noaptea, vad un tigan pe mijlocul drumului, franez, dar nu-l pot evita. In urma accidentului tiganu e spitalizat, picior rupt, operatie, tija, etc.
    La fata locului vine omu de la criminalistica, masoara, pozeaza, etc.
    Politistu rutier nu-mi ia permisu, nu-mi da amenda, imi zice ca din punct de vedere rutier nu am gresit nimic.
    Dupa 3 saptamani tiganu iasa din spital si declara ca el era pe margine si are pretentii materiale de 5 mii de euro de la mine. Apoi merge la legist si legistu ii da 90-100 de zile de ingrijiri medicale. Drept urmare ma suna de la Cercetari penale si ma cheama sa-mi zica sa negociez cu tiganu sa nu ajung la judecata ca la expertiza o sa iasa ca am avut mai mult de 50 la ora.
    Urmele de franare sunt de 24 respectiv 19 metri. Eu aveam in jur de 70-75 la ora (nedeclarati la politie). Carosabil inghetat, dar uscat (erau cam -12 grade afara).
    Eu nu am bani sa consult un avocat, momentan sunt intr-o situatie foarte dificila financiar ... stie cineva daca exista vreo posibilitate sa castig eventualul proces? Un tip de la politie mi-a zis ca la judecata o sa se dea ca verdict culpa comuna, niciunul nu plateste nimic celuilalt iar eu o sa iau 1-2 ani cu suspendare + anulare de permis pt 2+2 ani + cazier ...
    Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ???

  • #2
    Foarte urata situatie, imi pare rau pentru tine, sper sa iasa bine pana la urma.

    Eu nu te pot ajuta cu nimic, pentru ca nici nu am pregatire nici relatii.

    Stiu ca este pe forum un baiat, Radu, user " Radu16b " , poate sunt mai multi, dar eu pe asta il stiu, care e avocat, sau faca inca scoala pentru asa ceva.

    D-ai un telefon, si vezi daca te poate ajuta cu ceva, sau iti poate recomanda pe cineva.

    Bafta !
    Attached Files
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Urata treaba... Ideea este ca in momentul depasirii celor 60 de zile de ingrijiri medicale, s-a schimbat incadrarea faptei dumneavoastra in vatamare corporala grava din culpa. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, aceasta ar fi cea mai favorabila pentru dumneavoastra, dar din relatare rezulta ca nu prea este posibila. Este adevarat ca cel mai probabil este ca fapta sa cada sub incidenta suspendarii conditionate a executarii pedepsei, si evident anularea permisului. Nici eu nu sunt in masura sa va ajut deoarece nu cunosc procedurile, cert este ca un avocat bun v-ar putea ajuta mult. Sper sa fie bine...

      Comment


      • #4
        N-am mai zis ca tiganu era mort de beat (intoxicatie etanolica) ...
        Asta e culmea, el mort de beat si eu de vina ... o sa caut vreun avocat care sa ma asculte fara bani si o sa incerc sa vorbesc si cu tiganu luni sa vad daca ma inteleg undeva pe la 500 de euro ... poate pana atunci mai apare cineva cu idei ...

        Comment


        • #5
          Uite parerea mea:
          eu zic sa te duci la tigan si sa-i zici asa:
          -Fii atent fraiere, retrage tot ca oricum nici un ban nu o sa iei, daca nu o faci eu n-am nimic de pierdut asa ca iti mai rup inca un picior, iti sparg mutra borata si bonus iti rup si o mana cu care te bat pana cazi jos. Crede-ma daca chiar e tigan o sa se sperie si o sa retraga tot, asta mai ales daca il convingi ca nu o sa se aleaga cu nimic!
          .....cu astia numai astfel te poti intelege!
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • #6
            Originally posted by NinjaV12 View Post
            Uite parerea mea:
            eu zic sa te duci la tigan si sa-i zici asa:
            -Fii atent fraiere, retrage tot ca oricum nici un ban nu o sa iei, daca nu o faci eu n-am nimic de pierdut asa ca iti mai rup inca un picior, iti sparg mutra borata si bonus iti rup si o mana cu care te bat pana cazi jos. Crede-ma daca chiar e tigan o sa se sperie si o sa retraga tot, asta mai ales daca il convingi ca nu o sa se aleaga cu nimic!
            .....cu astia numai astfel te poti intelege!
            Ce viteaz esti in fata tastaturii!
            Daca chiar esti mare ninja, mergi cu el si ajuta-l cu chestia asta, ca sunteti din aceeasi zona...
            Mercedes CL 200 Kompressor
            Mercedes C 180 Kompressor

            Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Maxmann View Post
              Ce viteaz esti in fata tastaturii!
              Daca chiar esti mare ninja, mergi cu el si ajuta-l cu chestia asta, ca sunteti din aceeasi zona...
              Dap, amice, sa stii ca ma tin fazele astea, mai ales ca stiu cum sa procedes cu majoritatea reprezentantilor din etnia asta, mai ales cum garantez ca e cel din cazul lui......daca imi da 500E ii rezolv problema amiabil, deci pe bune, am metodele mele pasnice de mediere cu care rezolv cazul!
              Deci daca nu gaseste alta solutie sa-mi dea pm si vb si promit ca-i rezolv cazul daca ne intelegem!
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • #8
                Ati rezolvat ceva ? Ati putea invoca cazul fortuit (astfel ar fi inlaturata raspunderea penala cat si caracterul penal al faptei) insa numai daca se poate demonstra ca nu aveati cum sa evitati accidentul ( indiferent de viteza pe care o aveati, adica sa se demonstreze ca si in cazul in care circulati cu viteza legala accidentul era inevitabil).
                Cum poate partea vatamata sa afirme ca era pe margine? Nu o sa poata demonstra asta daca nu a fost asa. In plus, expertiza va lamuri totul, sper ca in avantajul dumneavoastra.

                Comment


                • #9
                  Problema nu e declaratia victimei, din poze si constatari se dovedeste clar ca era pe mijlocul drumului, problema e expertiza care va dovedi ca aveam mai mult de 50 la ora in localitate ...
                  Tipul de la Cercetari Penale mi-a zis ca imi da termen pana luni sa ma impac sau daca nu o sa inceapa urmarirea ...

                  Comment


                  • #10
                    E destul de clar ca nu exista posibilitatea unei intelegeri, desi asta ar fi calea cea mai simpla. Eu vorbeam de faptul ca si daca se dovedeste ca aveati 60+ km/h si urmarile accidentului ar fi fost aceleasi (ca cele produse in cazul in care viteza era de 50 km/h) puteti scapa usor. Presupun ca in dosar este specificata si starea de alcoolemie a victimei,nu?

                    Comment


                    • #11
                      Da, se spune ca victima a fost gasita cu intoxicatie etanolica, se asteapta probele de sange sa se determine exact.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by bcm View Post
                        Da, se spune ca victima a fost gasita cu intoxicatie etanolica, se asteapta probele de sange sa se determine exact.
                        Si nu prea vad cu ce ajuta daca se demonstreaza ca cetateanul era rupt de beat. Nu stiu sa existe o lege care sa interzica celor care circula pe jos, pietonal, sa fie in stare de ebrietate. In loc sa fi frinat si sa te fi dus sanie in el 25 de metri mai bine il ocoleai. Sint extrem de rare situatiile in care un accident nu poate fi evitat. Eu unul cred ca in acest caz putea fi evitat. Oricum ar fi nasoala treaba, imi pare rau pentru tine. Am patit si eu ceva asemanator desi la scara mult mai mica...pe vremuri cind eram incepator...mergeam pe o ulita de tigani, si erau pe acolo niste puradei care aveau un obicei prost sa se ia la intrecere cu masinile...masinile mergind incet datorita drumului prost..(cam 30 la ora). Si uite asa merg eu cu masina pe ultia aia cam cu 30 la ora...incepe un puradel sa fuga pe linga masina, fuge, fuge etc, eu am tendinta sa accelerez evident..si cind vede ca accelerez, in ultima clipa se arunca in fata masinii. Il lovesc si cade...evident am frinat si oprit instant...
                        Ma dau jos il ridic..nu parea sa aiba nimic..Il intreb esti Ok..la care el zice ca da..ma ofer sa il duc la spital, refuza...dar intre timp veneau tiganii dupa mine pe ulita aia inarmati cu rangi, chestii...am suit in masina si am plecat...Nu am facut nici 5 km ca m-a tras politia pe dreapta..si nenorocire mare ca fuga de la locul accidentului cu victime...La examinarea medico-legala nu au constatat mai mult de 2-3 vinatai la puradelul ala..pina la urma politia nu mi-a facut nimic...dar seara l-a batut taica-su pe puradel cu parul...in speranta ca ii rupe ceva si a cerut reexaminare medicala...etc..apoi pretentii materiale..etc..mi s-au intimpat si mie fel de fel cind eram incepator si ma credeam regele soselelor..oricum ramin la ideea mea ca se putea evita.

                        Comment


                        • #13
                          Nu ai de unde stii daca se putea sau nu evita accidentul, pentru ca nu ai fost acolo sa cunosti circumstantele producerii lui. In plus la ora 01:00 de obicei si oamenii reactioneaza altfel, chiar daca cred ei ca sunt odihniti.
                          Cum ai rezolvat pana la urma problema cu "kas moroka"?

                          Comment


                          • #14
                            Da..imi cer scuze daca am vorbit parca un pic "de sus". Pina la urma nu e foarte important daca SE PUTEA evita sau nu. Important e ca i se poate intimpla ORICUI o asemenea nenorocire. Nu trebuie decit sa ai ghinion. Indiferent cit de "vechi" sofer esti. In cazul meu s-a rezolvat datorita urmatoarelor fapte. 1 I-am dat tiganului CEVA. Evident nu cit a cerut el ci mult mai putin.2 Apoi tiganului i-a facut o vizita un prieten de-al tatalui meu, unul solid rau care l-a sfatuit "prieteneste" pe acesta sa accepte cit i se ofera ca daca nu e multumit si se ajunge la proces, el insusi depune marturie impotriva lui cum ca si-a batut singur copilul pentru a pretinde foloase materiale si ca in felul acesta nu rezolva nimic cu procesul in schimb dupa proces vine el si ii rupe oasele.

                            Comment


                            • #15
                              Foarte bine procedat. Din experienta mea stiu ca altfel nici nu se poate cu "indienii".

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF