Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum pot radia o masina..?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum pot radia o masina..?

    Salut.Am vandut o masina care era pe numele meu...am facut decat act de vanzare-cumparare intre mine si respectivul.L-am lasat cam 1 an de zile cu masina pe numele meu.L-am sunat zilele trecute ca sa vedem cum facem cu actele,dar surpriza..nu mai are numarul acela!Intrebarea mea este..cum o pot radia?Ma gadesc sa ma duc sa ii scot alta carte,alt talon si sa o radiez.Pareri?Cum se procedeaza mai exact?

  • #2
    Salut,
    daca nu mai ai documentele masinii, trebuie sa-l dai in judecata pe cel caruia i-ai vandut masina, pe motiv ca nu s-a prezentat la perfectarea actelor. Dupa ce vei castiga, iti va fi eliberata decizia judecatoresca cu care o sa poti scoate masina de la impozit...banuiesc ca asta vrei de fapt.
    Am fost intr-o situatie similara.
    PS: Daca nu mai ai masina, cum vrei sa scoti o noua carte si talon?

    Comment


    • #3
      Ma gandeam sa dau cartea pierduta,poate sa imi da alta carte..etc.Am crezut ca pot sa fac treaba asta mult mai usor(fara judecata si timp pierdut).Merci pentru sfat,asta am sa fac..

      Comment


      • #4
        Originally posted by tu_marus View Post
        Ma gandeam sa dau cartea pierduta,poate sa imi da alta carte..etc.Am crezut ca pot sa fac treaba asta mult mai usor(fara judecata si timp pierdut).Merci pentru sfat,asta am sa fac..
        Inainte sa-l actionez in judecata, am facut o plangere la politie, in urma careia masina putea fi oprita in trafic si retinute actele...Am asteptat 6 luni, bine inteles ca nu s-a intamplat nimic. Poti incerca si varianta asta, poate ai mai mult noroc, dar vezi sa te duci la sectia de politie din judetul aluia care i-ai vandut masina...
        PS: daca nu prezinti masina la identificare, nu iti elibereaza nimeni carte, talon, etc.

        Comment


        • #5
          Pfff..tipul este de undeva din nu stiu ce satuc.Am sa ma duc la el in sat(sa il gasesc mai intai)Este mult mai convenabila varianta cu plangerea la politie..Cred totusi ca o dau o fuga la politie sa ma puna in tema mai bine!Merci inca odata!!

          Comment


          • #6
            Salut daca stii exact de unde e te duci la politie de unde esti tu dai o declaratie le spui organelor de acolo adresa respectivului numarul de masina si eventual si unde locuieste daca stii (c-am nesemnificativ). Politia care e in raza aceluia care are masina ta in uz sunt obligati sa mearga sa ii ia placutele de inmatriculare si te vor cauta sau v-or comunica politiei de unde esti tu. Apoi vei vedea ca te va cauta acel domn. Cand ai dat masina i-ai dat si cartea masinii sau e la tine si acuma ? Daca e la tine eventual sa o ai la tine daca nu ai o `pila` cum se procedeaza in Romania daca nu ai pile cunostinte s-ar putea sa iti spuna de la politie ca nu se poate asa ceva si sa te descurci si le vei inchide gura cand le vei arata cartea si ca stii detalii de masina si ca nu vorbesti prostii.
            Si eu am avut 2 masini asa si dupa se rugau de taicameu sa mearga sa faca actele ca erau pe numele lui masinile.

            Comment


            • #7
              Daca aveam cartea,o radiam direct.Era fix problema lui daca nu vroia sa faca actele...mergea cu masina radiata de la fisc...

              Comment


              • #8
                Originally posted by Pintiuta View Post
                Salut daca stii exact de unde e te duci la politie de unde esti tu dai o declaratie le spui organelor de acolo adresa respectivului numarul de masina si eventual si unde locuieste daca stii (c-am nesemnificativ). Politia care e in raza aceluia care are masina ta in uz sunt obligati sa mearga sa ii ia placutele de inmatriculare si te vor cauta sau v-or comunica politiei de unde esti tu. Apoi vei vedea ca te va cauta acel domn. Cand ai dat masina i-ai dat si cartea masinii sau e la tine si acuma ? Daca e la tine eventual sa o ai la tine daca nu ai o `pila` cum se procedeaza in Romania daca nu ai pile cunostinte s-ar putea sa iti spuna de la politie ca nu se poate asa ceva si sa te descurci si le vei inchide gura cand le vei arata cartea si ca stii detalii de masina si ca nu vorbesti prostii.
                Si eu am avut 2 masini asa si dupa se rugau de taicameu sa mearga sa faca actele ca erau pe numele lui masinile.
                Asta daca vrei sa recuperezi placutele ...

                Daca nu le vrei atunci un caz simplu si anume:

                Faci un nou contract intre tine si ala ca daor ai datele de pe cel vechi si te duci cu contractu acela la primarie si spui ca ai vandut masina , si ti-o radiaza instant ca Nessu ...

                La politie nu mai esti curios ce se intampla atata timp cat nu mai ai de platit impozit si nu ai nevoie neaparata de placutele alea .

                O zi buna

                Comment


                • #9
                  Pai nu imi trebuie cartea ca sa o radiez?Cartea este la el..asta e problema...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by tu_marus View Post
                    Pai nu imi trebuie cartea ca sa o radiez?
                    Nope .. Ca gandeste-te sa fii fost chiar pe bune.
                    Cartea tot nu o aveai ca doar ai dato lu ala.

                    Iti spun pt ca de o luna incoace am radiat 2 masini...

                    Comment


                    • #11
                      Daca esti scos de la impozit chiar n-ai dupa ce sa te doara capul, sincer, eu am avut o motocicleta care era tot cam asa, si am vb cu proprietarul, care a zis ca fac cum vreau, ca pe el nu-l intereseaza pt ca are contract inregistrat facut cu cel de la care am luat-o.
                      Si chiar nu am avut nici eu si nici el nici un bai, asa am si dat-o mai departe.
                      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                      Comment


                      • #12
                        Asta este de fapt problema mea.Vreau sa o scot de la impozit.Poate ia omul amenzi ceva,mai ales cu rovineta acum...Din cate stiam eu,trebuie cartea ca sa o radiezi,daca si florynu spune,am sa ma interesez sa vad daca se poate.

                        Comment


                        • #13
                          La administratia financiara te duci cu contractul de vanzare cumparare, fisa de inmatriclare (se stampileaza la casuta vanzator, ca nu ai datorii) si Cartea de identitate in copie. Bafta.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by tu_marus View Post
                            Salut.Am vandut o masina care era pe numele meu...am facut decat act de vanzare-cumparare intre mine si respectivul.L-am lasat cam 1 an de zile cu masina pe numele meu.L-am sunat zilele trecute ca sa vedem cum facem cu actele,dar surpriza..nu mai are numarul acela!Intrebarea mea este..cum o pot radia?Ma gadesc sa ma duc sa ii scot alta carte,alt talon si sa o radiez.Pareri?Cum se procedeaza mai exact?
                            In situatia ta am fost si eu care nu mai scapam de 3 masini vindute dar care fiscal erau tot pe numele meu.Rezolvarea este destul de simpla,te duci la administratia financiara de care apartii cu contractul de vinzare cumparare pe care l-ai facut si soliciti radierea fiscala de pe numele tau (o copie dupa buletinul cumparatorului ar ajuta mult),daca acest lucru iti este refuzat solicita un raspuns oficial de refuz al acestora(pe care nu-l vei obtine) si sa vezi cum in decurs de10 15 min cit dureaza sa-ti intocmeasca 2-3 dosare masina va disparea fiscal de pe numele tau.Admn financiara este obligata printr-o lege aparuta in a2a jum a anului 2009 sa faca acest lucru .Fa acest lucru exact in felul asta si vei scapa ,eu am scpat de masinile mele si de nenumaratul sir de amenzi de care nu eram raspunzator.Bafta.....(Asa-i la noi trebuie sa fii mai tare-n clontz....daca ai dreptate ....):jawdrop

                            Comment


                            • #15
                              Daca stii unde sta du te si ia placutele de inmatriculare de pe masina si te cauta el pe tine.Ca sa faca alte numere nu are cum ca nu e proprietar iar ca sa le faca din altceva, va fi tras pe dreapta si politia va trimite certificatul la tine.
                              Iti spun din proprie experienta,am avut o masina pe care am dat o la un bisnitar cu act vanzare cumparare urmand ca a doua zi sa trecem la procedurile legale.A doua zi mai ia l de unde nu i,la telefon mi a zis ca are niste probleme sa l mai las cateva zile.Dupa o sapt ma suna si zice ca a dat masina si ca noul detinator nu vrea sa vina sa faca actele dar ca stie el ce e de facut.Ziua urmatoare mi a adus numerele de pe masina.Inutil sa mai spun ca dupa cateva ore a fost sunat de noul detinator ca vrea sa vina sa faca actele cu mine.Ceea ce s a si intamplat.
                              Bafta maxima si atentie, la viitoarele tranzactii nu mai scapa din mana cartea de identitate.
                              Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF