Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cauciucurile de iarna vor deveni obligatorii

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E buna legea.Se stie ca la noi pana nu esti fortat,nu faci nimic.
    Cauciucuri de iarna si scapam de treburi d`astea:

    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
    Si o panarama de scuter

    Comment


    • #17
      Initiativa este de laudat, cred ca printre foarte putinele initiative bune ale guvernarii Boc. Din nefericire, momentul a fost ales prost, trebuiau sa faca chestia asta din martie 2010, ca sa nu apara "motive" de gen nu sunt bani, suntem in criza samd.
      Romanu' e permanent in criza. Si daca ar fi dupa el, si masina ar lasa-o pana moare, si cauciucuri i-ar pune cand ar fi cu ea pe jenti...ca "merge si asa".
      Ar trebui sa fie obligatorii si verificate la sange nu numai anvelopele in sezonul rece, dar si o pereche de lanturi, o lopata si un saculet de nisip. Ca la urma urmei, sunt in gama de "responsabilitati la pachet" cand e vorba de a fi in posesia unei masini.
      E ca si cand ai un copil si "descoperi America" : trebuie sa il dai si la scoala, te costa si rechizitele samd.
      Conducatorul auto din Romania, trebuie sa invete ( din pacate cu forta ca, cu frumosul nu stie ) ca a avea o masina inseamna si obligatii nu numai drepturi.

      P.S. Si eu sunt suparat ca mi se iau taxe si nu se intampla mai nimic cu drumurile de ex., dar asta nu inseamna o scuza pentru a nu fi pregatit cu masina in sezon de iarna.
      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
      https://w124-coupe.com

      Comment


      • #18
        Bravo, asa ne mai educam si noi, prea sunt uni indiferenti la treburile de siguranta fata de ceilalti conducatori, la noi nu al intereseaza ca te loveste si ce ati da asigurarea an brate, pai sa nu le rupi capu la uni idioti care gandesc asa, sa le dea amenda si 10000 lei sau si mai mult, ca prea mare este nesimtirea an trafic

        Comment


        • #19
          E buna legea, mai ales ca nici nu vine ca o obligativitate exclusiva, si numai in caz de accident esti amendat...adica daca eu pot sa merg si cu slick-uri fara sa incurc pe nimeni, chiar daca merg numa de-a latul, nu vad care e problema.
          Totusi mai e un aspect: presiunea din roti! degeaba ai roti de iarna daca pui 2.5-2.8 bari, pata de contact cu solul va fi mult mai mica spre deosebire de un 1.5-1.8-2(in functie de balon) astfel aderenta putand fi chiar la jumatate!
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • #20
            Originally posted by NinjaV12 View Post
            ...degeaba ai roti de iarna daca ...
            ...degeaba ai roti de iarna daca drumarii sunt surprinsi de venirea ierni din nou, in decembrie, si esti prins intre troiene de juma` de metru!

            Eu am patit asta anul trecut inainte de Craciun. Aveam si gume de iarna si zapada a fost "doar"de circa 10 cm pe sosea (ningea de vreo cateva ore dar nu a iesit niciun utilaj). Am ajuns destul de greu acasa,(a se vedea poza-bara fata a functionat ca un plug) sa nu spun de viteza de mers si de consum...

            Sunt de acord cu faza cu amenda daca ai facut ceva din cauza gumelor nepotrivite dar nu sunt de acord sa platesti deszapezirea pt ca cei abilitati nu si-au facut treaba! Stim toti cum se "munceste" pe la noi!
            Attached Files
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #21
              Din pacate ai dreptate,dar are careva de sus vreun-cica import de gume M+S,si trebuie sa faca banuti,de unde si presiunile ce face pentru aceasta lege,si sa amintim -gumele de iarna ptr autoutilitare costa zdravan....tipic mioritic...

              Comment


              • #22
                Originally posted by DMIHNEA View Post
                ...tipic mioritic...
                Din pacate majoritatea dintre noi ( ) INCA mai traim in Romanica...si asta ne ocupat tot timpul... Nu ar trebui sa ne surprinda nimic, desi uneori mai apar niste aberatii de te doare capul!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #23
                  S-a votat !.

                  Camera deputatilor a hotarat. Cine nu are cauciucuri de iarna , in perioada 1 Nov.- 1 Mar.,va plati intre 2 500 si 4 000 Ron amenda si va ramane fara talon .

                  Comment


                  • #24
                    Lamurire

                    Originally posted by nstoe View Post
                    Camera deputatilor a hotarat. Cine nu are cauciucuri de iarna , in perioada 1 Nov.- 1 Mar.,va plati intre 2 500 si 4 000 Ron amenda si va ramane fara talon .
                    Si cum zice in lege pe toate 4 rotile tre sa ai obligatoriu, sau numai pe cele de tractiune, sau numai pe cele de directie?
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • #25
                      Cele mai adevarate informatii le vom afla dupa publicarea legii in Monitorul Oficial .
                      Adunati de la an la an , am facut circa 50 000 de km in conditii de iarna . Mereu am avut gume de vara foarte bune si nu am avut niciodata probleme cu zapada . Intodeauna m-am adaptat conditiilor de drum .

                      Comment


                      • #26
                        Va salut, pana la urma sunt sau nu bune cauciucurile All Season (M+S)?
                        Unii zic ca da, altii zic ca nu.
                        Ce sa mai cred?
                        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                        Comment


                        • #27
                          Link :

                          Dupa 1 noiembrie, data la care intra in vigoare ordonanta de Guvern care obliga soferii sa echipeze autovehiculele de iarna, anvelopele all-seasons montate nu sunt suficiente pentru a scapa de amenda.Pe cartea de identit...


                          Anvelopele all-seasons nu sunt suficiente pentru a evita amenda. Vezi ce-ţi mai trebuie :

                          După 1 noiembrie, data la care intră în vigoare ordonanţa de Guvern care obligă şoferii să echipeze autovehiculele de iarna, anvelopele all-seasons montate nu sunt suficiente pentru a scăpa de amendă.

                          Pe cartea de identitate a autovehiculului trebuie să scrie Mud plus Snow (noroi plus zapada - n.r.) la care se adaugă câteva semne distincte, a declarat Florian Coman, directorul Autorităţii Rutiere Române (ARR). "Expresia all seasons este generală. Sunt considerate de iarnă anvelopele care pe lângă expresia M plus S (Mud plus Snow) trebuie să aibă şi anumite semne, respectiv, un fulg de nea şi o creastă alpină. Repet însă, vor fi date amenzi celor care îngreunează circulaţia din cauza faptului că nu sunt echipaţi de iarna", a spus reprezentantul ARR, citat de Agerpres.

                          Oficialul a precizat că şoferii care îşi vor schimba anvelopele la iarnă vor primi şi un certificat de conformitate de la service-urile auto prin care se atestă că anvelopele montate sunt de iarnă.

                          "În cazul în care anvelopele montate nu respectă legea iar conducătorul auto este amendat atunci amenda poate fi achitată de service deoarece nu a montat anvelopele legale", a explicat directorul general ARR. (am ras )

                          Potrivit Ordonanţei, cauciucurile de iarnă devin obligatorii între 1 noiembrie şi 1 martie. Conducătorii autovehiculelor care circulă pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei fără anvelope de iarnă sunt sancţionaţi cu reţinerea talonului şi amendă de până la 4.000 de lei.

                          În cazul vehiculelor de transport marfă sau persoane, neechiparea cu anvelope de iarnă şi lanţuri este pasibilă de amendă între 2.500 şi 4.000 de lei, precum şi reţinerea talonului.

                          În caz de accident, la sancţionarea cu amendă se adaugă o sumă dedicată reparării drumurilor si despăgubirilor pentru pagubele produse.
                          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                          Comment


                          • #28
                            Utilitatea gumelor de iarna nu o contest. Ce este enervant, hilar chiar, este modul in care autoritatile incearca sa aplice aceasta lege ce deja a umplut niste buzunare a unor baieti destepti. Pai... daca eu am roti cu gume de iarna montate acum 2 ani pe care le tin in debara si le montez la inceputul iernii, de unde sa-mi iau eu certificat de conformitate? Ce-mi fac daca ma opresc baietii si eu nu am acest document? De asemenea, daca vine un inghet pe 28 octombrie sau in aprilie si eu am pe masina gumele de iarna si fac patinaj artistic cu taraga... imi iau amenda sau nu?

                            Din pacate, probleme vor fi in continuare. Cu sau fara gume de iarna, drumuri vor fi blocate, accidente se vor intampla, etc. Si asta datorita faptului ca marlanii din trafic nu vor deveni mai soferi odata cu gumele de sezon. Nu vor fi mai educati si o lege data aiurea nu ii va scapa de marlanie...

                            Comment


                            • #29
                              O parere personala despre utilitatea anvelopelor de iarna .

                              1 - Daca drumul este acoperit de gheata sau polei cauciucurile de iarna nu ajuta . Solutii :
                              - lanturi antiderapante
                              - autoritatile sa curate drumurile
                              2 - Daca pe drum zapada este de 5-10 cm sunt bine merci si cauciucuri de vara , foarte bune evident . Daca zapada este de juma' de metru nu ai ce face cu cauciucuri de iarna . Tot lanturile si plugurile administratiei soselelor de scot din necaz .

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Jacob View Post
                                Va salut, pana la urma sunt sau nu bune cauciucurile All Season (M+S)?
                                Unii zic ca da, altii zic ca nu.
                                Ce sa mai cred?
                                Sunt bune, dar trebuie neaparat sa aiba pe ele fulgul de zapada in munte si/sau inscriptia M+S.

                                Atentie: cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii de la 1 Nov, decat daca mergi pe drum cu zapada sau polei!
                                Adica, daca nu ninge in orasul tau pana in decembrie, nu iti da nimeni amenda ca nu ai cauciucuri de iarna in luna noiembrie.
                                Last edited by mircea600sel; 10-12-2011, 01:10 AM.
                                Mercedes CL 200 Kompressor
                                Mercedes C 180 Kompressor

                                Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF