Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viitoarea taxa de prima inmatriculare.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Corect spus ELCiD, tin si acum minte, cand era prim ministru Tariceanu, el avea povesta asta pentru a proteja productia interna.
    Dupa putin timp dupa ce a zis treaba asta au aflat jurnalistii, ca la fiecare logan iesit pe poarta fabricii domnul cu pricina primea 100 de euroi, numai vorbind de Citroen unde iar era actionar, deci...
    Dar treaba e ca el a picat de la guvernare si au venit altii, dar ideea vad ca tot e in sustinere.
    Eu zic asa fara sa supar pe nimeni, dar daca nu ar fii taxele astea asa de mari, adica sa fie cum au Bulgarii, nu stiu daca ar mai cumpara lumea Loganurile lor. Ma refer la cei din tara, ca strainii merg pe ideea sa fie nou apoi nu conteaza ca jumate din masina e din plastic.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #17
      Jacob, sa stii ca eu cunosc destui care ar fi cumparat ,,slogan'' chiar daca nu erau taxe la importul de masini second hand, din cauza ca mergeau pe ideea prost inpamantenita la noi, cum ca dacia e buna ptr. drumurile noastre (de fapt nu e buna pe nici un drum) si din faptul ca nu au condus niciodata altceva. Mai sunt si cei care vreau masina noua, indiferent de cat de buna sau rea este, noua sa fie. Deci ar fi adus masini de afara, cei ca noi care vrem un anumit lucru. Eu, de ex. as fi putut cumpara un ,,slogan'' nou si cu banii jos, dar am preferat un w124 vechi, din cauze pur sentimentale si nu-mi pare rau. Scuze daca sunt off topic!

      Comment


      • #18
        Originally posted by Jacob View Post
        Mda, toata lumea astapta sa vada daca o sa creasca preturile la cele deja inmatriculate. Nu stiu asta ne va zice viitorul apropiat.
        Cea ce priveste Loganurile nu ma surprinde faptul ca si pentru ele trebuie sa se plateasca taxa, doar au euro4 nu? Deci polueaza trebuie sa plateasca.
        Eu raman la principiul ca cine o sa vrea tot din occident isi va aduce masina indiferent ca cat e taxa.
        Numa atunci nu se vor aduce masini de peste hotare, cand va fi interzisa prin lege sa inmatriculezi o masina din alta tara, dar asta nu cred ca va exista vre-oadata.
        Preturile o sa scada.....si inca bine de tot, si ceea ce ma bucura totusi e ca o sa scada si la coteturi cu motoare de 1.6, o data cu dublarea de la 1 ian a impozitului si la ele(de la vo 1 mil la 2 mil.....da la cum ii cunosc pe posesorii de astfel de conserve, pt ei e mai rau decat pt un MBz-ist sau BMW-ist la care ii creste impozitul de la 10 la 22 mil) si in plus sa nu uitam asigurarea, care va mai creste cu aprox 50% anul viitor! In concluzie cred ca vor fi chiar mai ieftine decat oricare aceeasi masina din alta tzara UE...poate chiar si BG!
        Deci mai stam, sau ultimul sa stinga lumina?!...

        Si cand va fi interzisa inmatricularea se vor aduce garantat....adica acuma cum e? Cine da 30miiE taxa sa-si inscrie o cobra?! Hai sa fim seriosi, de 10 ori mai ieftin e daca o recarosezi ca la carte si cu spagile aferente. Si decat asa, poti si sa nici nu le inmatrilulezi....daca a-ti mai merge pe la tzara sa vedeti cate umbla asa.....
        Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

        Comment


        • #19
          Salut baieti! Am o nelamurire: dupa ce am citit rezultatul unor studii facute de experti care, cred ca nu erau influentati politic, am vazut ca fermele de bovine polueaza mai mult decat masinile si afecteaza stratul de ozon. Adica in Noua Zeelanda sunt putine masini si foarte multe vite, iar stratul de ozon de deasupra Noii Zeelande este puternic afectat de poluarea facuta de fermele de vaci si nu de cea facuta de masini, care repet sunt putine. Atunci cum stam cu realitatea? Si chestia cu incalzirea globala este pusa sub semnul intrebarii, de aceeasi experti, care potrivit cercetarii lor, au ajuns la concluzia ca Terra s-e incalzeste si s-e raceste ciclic fara ca acest ciclu sa fie influentat de poluare. Incontestabil poluare exista, dar mai putin de la niste biete autoturisme, si mult mai mult de la gigantii industriali.

          Comment


          • #21
            Ma tot intreb ce contine in loc de creier cutia craniana a lui Borbelyi... Masura lui va avea ca efect cresterea numarului de masini inmatriculate pe BG - deci banii scontati ii iau bulgarii, fie tot mai multi romani vor da in judecata statul pentru taxa. Sa intelegem ca Borbelyi mizeaza pe contingentul constant de prosti cu care ne-am obisnuit din '90 incoace - cei care dealtfel au si votat guvernul Bocsescu?
            Stiti ca si pentru un Logan nou se platesc 800 de euro taxa? Nebunie curata...

            Comment


            • #22
              Cea mai buna taxa auto a fost cea electorala a lui Tariceanu. Era cea mai accesibila.
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #23
                Originally posted by w124researcher View Post
                Cea mai buna taxa auto a fost cea electorala a lui Tariceanu. Era cea mai accesibila.
                Si cea mai fair.....deja parca nu mai e asa de grava taxa cat este si va fi impozitul anual!!!
                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                Comment


                • #24
                  Taxa 2011

                  Buna seara......din pacate off.ul meu se leaga tot de traditionala taxa auto.Intrebarea mea este cum as putea sa demonstrezi autoritatilor Romane, ca masina cumparata din Italia in luna octombrie a acestui an.....a intrat in tara pe data de 15 octombrie 2010....va pun aceasta intrebare pt ca....am inteles ca pe 1 ianuarie 2011 taxa de prima inmatriculare se va mari si nu am cum sa o inmatriculez pana atunci....iar in momentul cand ma voi prezenta la ghiseul de la finante....as vrea sa nu imi calculeze masina la noua taxa, ci pe cea in vigoare cand am intrat cu masina in iubita noastra Tara.....Cu stima Daniel

                  Comment


                  • #25
                    Originally posted by strainu_l View Post
                    Buna seara......din pacate off.ul meu se leaga tot de traditionala taxa auto.Intrebarea mea este cum as putea sa demonstrezi autoritatilor Romane, ca masina cumparata din Italia in luna octombrie a acestui an.....a intrat in tara pe data de 15 octombrie 2010....va pun aceasta intrebare pt ca....am inteles ca pe 1 ianuarie 2011 taxa de prima inmatriculare se va mari si nu am cum sa o inmatriculez pana atunci....iar in momentul cand ma voi prezenta la ghiseul de la finante....as vrea sa nu imi calculeze masina la noua taxa, ci pe cea in vigoare cand am intrat cu masina in iubita noastra Tara.....Cu stima Daniel
                    Chiar asta voiam sa intreb si eu: Daca demonstrezi ca a edusa masina inainte de 1 ian se poate sa se aplice vechea taxa? In sensul ca, o solutie cum a fost si anul trecut, ar fi scoaterea a unui set de nr rosii luna aceasta....
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • #26
                      Nu se va aplica nimic .

                      Daca va aduceti aminte , anul trecut sa dat o ... ordonanta (sau ce rahat era) ... pentru ca masinile intrate in tara sa poata plati taxa veche .

                      Daca nu se va da la fel si la anul , o sa platiti taxa de la momentul la care ati depus actele pentru calcularea taxei .
                      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                      Comment


                      • #27
                        Deocamdata, referitor la termenul in care puteti inmatricula autoturismul in proiectul de lege privind noua taxa de poluare se specifica urmatoarele:

                        Art.II. „(1) Pentru autovehiculele achiziţionate în vederea înmatriculării în România înainte de data de 31.12.2010 şi care nu au fost înmatriculate în România până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevăzut în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr50/2008, cu modificările ulterioare, în vigoare până la data publicării prezentei ordonanţe de urgenţă.
                        (2) Prin autovehicule achiziţionate în vederea înmatriculării în România înainte de data de 31.12.2010, în sensul prevederilor Art.II alin. (1), se înţelege:
                        a) autovehiculele pentru care a fost lansată comanda fermă anterior datei de 31.12.2010 şi pentru care se face dovada plăţii integrale sau a unui avans;
                        b) autovehiculele ce au fost introduse în ţară şi pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM şi/sau dovada radierii din ţara de provenienţă, documente emise înainte de 31.12.2010;
                        c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de înmatriculare provizorie de către autorităţile din ţara de provenienţă a autovehiculului, emisă înainte de 31.12.2010.
                        (3) Pentru a beneficia de prevederile art.II alin. (1), persoana fizică sau juridică prezintă autorităţii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, în vederea luării în evidenţă, în termen de 20 de zile calendaristice de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, o cerere însoţită de unul dintre documentele prevăzute la art. II alin.(2) lit. a) sau b), iar în situaţia prevăzută la art.II alin.(2) lit. c), documentul va fi însoţit şi de declaraţia pe proprie răspundere, în formă autentică, din care să reiasă că autovehiculul a fost achiziţionat anterior datei de 31.12.2010 în vederea înmatriculării în România.

                        Insa e doar un proiect, nu putem sti care va fi forma finala a acestuia

                        Comment


                        • #28
                          Zilele trecute am vazut la TV ca cei care au adus masini acuma din afara tarii, isi vor putea inmatricula pana la 31 ianuarie 2011 cu vechea taxa!
                          Deci si daca aduci acuma o masina o sa platesti taxa veche.
                          Mai sunt cateva zile si vom afla noua taxa, dar inca nici cei de la guvern nu stiu cum sa o faca.
                          Om trai si om vedea.
                          Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                          Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                          Comment


                          • #29
                            Asigurarile din cate am auzit de la TV se ieftinesc de anul viitor.
                            www.hd-music-videos.info

                            Your Latest HD Music Videos

                            www.hdesktop.info

                            Best High Definition Wallpapers

                            Comment


                            • #30
                              Incredibil dar adevarat

                              Originally posted by dominic View Post
                              Asigurarile din cate am auzit de la TV se ieftinesc de anul viitor.
                              Deja s-au si ieftinit la cateva firme
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF