Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Proces pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare (taxa de poluare) !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gmihai24 View Post
    Stai linistit colegu ca cine are 100 de mii sau mai mult va da bani unde trebuie si legile care crezi tu ca ne va scoate din criza vor disparea subit inainte sa ajunga la dezbatere si semnat.E PREA MARE CORUPTIA IN SISTEM SI LANTUL SALBATICIUNILOR E MARE.Lu ponta nu ii place taxa de poluare dar face masa pt cateva persoane cu un cost minim de 6000 de euro.Unde pusca mea e echilibrul balantei?Toti fura, doar ca unii dau dreptate populatiei pt ca nu pot fura si ei cat ceilalti.
    Deci tu crezi ca politicianul american e mai prost ca ala roman si nu e corupt nu? =)))) Diferenta stii care e? Aia ca americanul stie cum sa iti ia banul si tu sa fi fericit iar boii astia de-aici incearca fara succes sa ti-l fure si te si enerveaza pe tema asta. iar cand ti-l iau cu tzaraita o mai iau si in freza electoral vorbind!!! D-aia noi avem 100 de partide de-an tranta toate si ei numa 2 da bune!

    Si sincer cine are doar 100miiE nu isi va lua de toti ferrari sau lambo....ala isi va lua maxim un E300 de maxim 30miiE ;p
    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

    Comment


    • Originally posted by vegeftw View Post
      Pana la urma ma duc sa-mi inscriu masina fara taxa sau nu?
      Stie cine ceva sigur?

      L.E. am sunat la finante: NU SE POT INSCRIE MASINILE FARA TAXA DE PRIMA INMATRICULARE PLATITA!
      Cum sa mai ai curajul sa inmatriculezi ceva in tzara asta pe numele tau sa te trezesti ca pt 10mil impozit iti vine ordin de executare silita?!!
      ....sau ca o gresit vo functionara proasta pusa acolo cu pile!!!
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Am citit pe topicul recent inchis cu impozitul ca se va mari de la anu iarasi, inca o data si din nou cu 16% !!!!!!!!!!!!!!!! ......tot mai pune cineva la indoiala faptul ca sa detii o masina pe numele tau sau numai inmatriculata cica in regula in Ro este defapt sinucidere fiscala curata?!!! Ce credeti ca ii impiedica sa le mai creasca pe sistemul dobiboc iara cu 50% prin vara si din 2014 cu inca 30% sau chiar mai mult?!! Ce ar fi sa nu mai avem nici unul masini inscrise la noi si gata, nu au ce sa ne faca la toti, sau macar ar trebui sa venim iar cu proteste dar de data asta crancene.....pt asta probabil iar o sa primesc mesaje sau telefon de la securistii de serviciu care normal ca au salariile alimentate din furtul asta, da le spun si pe aceasta cale ca MI SE RUPE si sper numai sa nu aiba buze reci, ca si daca ma omoara, oricum cu o moarte suntem toti datori, da asa macar o sa fiu si eu cat de cat un pic erou sper....prost, da erou! =)))))
        Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

        Comment


        • Daca te pupa nu te face erou...te face fericit.

          Comment


          • Am plecat de la una si am ajuns in alta parte.Ganditi mai pozitiv.
            Oricum inca se castiga procesele ptr recuperarea taxelor auto platite ptr auto SH incepand cu 2007 pana in prezent.Deasemenea se castiga si inamtricularea fara palta taxei.

            Comment


            • ... Plus ca nu tre sa platesti neaparat impozit. Si pentru asta exista o chichita. Iti scoti masina de la impozit. E adevarat, nu o mai poti vinde, dar ... iaca, o portita sa ai masina, motor de care vrea muschiul tau, si nici nu platesti impozit.

              Comment


              • Va salut stimati colegi! Dupa zece luni de cearta cu cei de la finante, am intrat in posesia banilor obtinuti in urma procesului avut ptr. recuperarea taxei de poluare. Am primit suma data de mine + dobanda + cheltuieli de judecata.
                Concluzii dupa toata povestea asta : Justitia si-a facut treaba , desi eu aveam oarece indoieli, dar a fost OK, nu mi-au bagat bete in roate. Administratia Finantelor Publice Timis, o sleahta de nesimtiti care se cred stat in stat ( ca Vaticanul ) si ptr. care o hotarare judecatoreasca nu reprezinta mare lucru. Nu am vazut atata rea credinta si atata greutate in a recupera o datorie, decat la tigani! Atunci ne miram de ce ne trateaza strainii ca pe ultimii oameni.

                Comment


                • Originally posted by gmihai24 View Post
                  Daca te pupa nu te face erou...te face fericit.
                  Daca te referi la politicience ai perfecta dreptate
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • Originally posted by ElCid View Post
                    Va salut stimati colegi! Dupa zece luni de cearta cu cei de la finante, am intrat in posesia banilor obtinuti in urma procesului avut ptr. recuperarea taxei de poluare. Am primit suma data de mine + dobanda + cheltuieli de judecata.
                    Concluzii dupa toata povestea asta : Justitia si-a facut treaba , desi eu aveam oarece indoieli, dar a fost OK, nu mi-au bagat bete in roate. Administratia Finantelor Publice Timis, o sleahta de nesimtiti care se cred stat in stat ( ca Vaticanul ) si ptr. care o hotarare judecatoreasca nu reprezinta mare lucru. Nu am vazut atata rea credinta si atata greutate in a recupera o datorie, decat la tigani! Atunci ne miram de ce ne trateaza strainii ca pe ultimii oameni.
                    La ce perioada de cand li s-a respins recursul ai primit acasa hotararea definitiva ?
                    09/10/2012Respingere recurs
                    si n-am primit inca nimic ...
                    | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                    Comment


                    • Stiti cumva daca fostii deportati in Baragan platesc taxa de mediu sau prima inmatriculare?

                      Comment


                      • Timbrul de mediu , care intra in vigoare de maine , se plateste de toata lumea care inmatriculeaza un auto prima oara in Ro , sau cei care vand un auto inmatriculat inainte de 2007 , exceptie facand autovehiculele dobandite in urma unui act de partaj , mostenire sau donatie !
                        O zi buna tuturor !

                        Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
                        Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

                        Comment


                        • Spectacol!

                          Comment


                          • Donatie?
                            Pai o sa fie o tara de donatori cu suflet mare
                            Dar daca par-exemplu un neamt marinimos doneaza o superba limuzina de 6000cmc unui roman, mai plateste omu` taxa?
                            Last edited by Zeus; 03-14-2013, 09:10 AM.

                            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                            Comment


                            • E foarte posibil ca romanii sa devina mari donatori .. de autovehicule macar atat daca faza cu banca de donatori de organe nu ne iese
                              Nu stiu exact cum e legislatia in Germania cu privire la donatii , insa din cate stiu eu e destul de complicata , asa ca nu stiu cati nemtalai vor fi dispusi sa ne doneze autovehicule ..

                              P.S : atasez sursa stirii http://m.rtv.net/70128

                              Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
                              Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

                              Comment


                              • As putea sa primesc act de donatie din Germania. Ar fi ceva sa mearga :-)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF