Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viitoare intalniri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adica mai pe scurt nici un avantaj!

    Comment


    • Daca gaseste cineva portitele legale...totul este posibil.Si din cite stiu eu daca se creeaza un precedent(si sunt deja)nu vad de ce cineva cu aceeasi masina neinscrisa in RETROMOBIL sa plateasca diferit.Nu se numeste discriminare?

      Comment


      • Asa este, nu ma incumet sa vin la intalniri de la Suceava, e drum lung si masina mea are peste 40 de ani si nu e in stare exceptionala nici pe departe!!
        Din cate m am interesat e relativ greu sa ajungi la retromobil!!, masina trebuie sa fie originala,..... cand o sa ajunga coada mea din 66originala suta la suta inseamna ca am ajuns lejer la o suma de 10.000 euro, ceea ce nu e usor!!!!
        Last edited by pneu; 11-03-2007, 10:41 AM.
        W110-2.0 D 1966
        W115-2.0 D 1971
        W123-2.4 D 1982

        Comment


        • De-abia astept sa vin la o asemenea intalnire, care sper ca va fi curand.

          Comment


          • to: m1hai
            Sa inteleg ca ia intrat pe acest forum in cautare de diferite avantaje?
            Dragul meu, o astfel de comunitate se bazeaza pe relatiile interumane.Daca cauti diferite avantaje iti spun eu unul pe care nu o sa-l gasesti pe nicaieri...
            Se numeste prieteniea unui grup de oameni pasionati pana la sange.Un lucru rar in zilele noastre.

            Comment


            • Originally posted by asfalttango View Post
              Daca gaseste cineva portitele legale...totul este posibil.Si din cite stiu eu daca se creeaza un precedent(si sunt deja)nu vad de ce cineva cu aceeasi masina neinscrisa in RETROMOBIL sa plateasca diferit.Nu se numeste discriminare?
              IN DREPTUL CONTINENTAL ROMANO-GERMANIC(adica cum avem si noi) , PRECEDENTUL NU ESTE IZVOR DE LEGE, DECI NU SE APLICA LA NOI, chiar daca s-ar crea un precedent , nu ar fi valabil, deoarece un 2 cazuri nu pot fi identice , cum de ex, nu sunt la fel degetele de la o mana, apartin aceleiasi maini si aceluiasi om , MAI EXISTA altele ASEMANATOARE , dar nu sunt ACELEASI !
              PRECEDENTUL NU ESTE VALABIL IN SISTEMUL LEGISLATIV ROMANESC, CI DOAR IN DREPTUL INSULAR( USA , UK, AUSTRALIA, ETC..) ( sunt student la drept.. la al 2-lea curs asta va invata!!!! - TEORIA GENERALA A DREPTULUI si asta e o treaba de DREPT CIVIL )
              sper sa ne vedem la intalniri ..poate mai fac si eu rost de un liber cumva..

              Comment


              • Originally posted by pneu View Post
                Asa este, nu ma incumet sa vin la intalniri de la Suceava, e drum lung si masina mea are peste 40 de ani si nu e in stare exceptionala nici pe departe!!
                Din cate m am interesat e relativ greu sa ajungi la retromobil!!, masina trebuie sa fie originala,..... cand o sa ajunga coada mea din 66originala suta la suta inseamna ca am ajuns lejer la o suma de 10.000 euro, ceea ce nu e usor!!!!
                hai sa iti povestesc ceva: acum ceva timp ne-am strans cativa din pitesti cu masini produse pana in 1976 si am trimis la retromobil cererea de adeziune.
                Asta se intampla acum vreo 2-3 ani.Nici pana azi nu au raspuns ...
                Mai tarziu am stat de vorba cu un membru important din conducerea lor si mi-a bagat secventa cu minim 30 de ani de la data incetarii fabricatiei.La cateva zile dupa discutie, pe forumul lor apare cu super tamtam poza unui broscar cu un morgan din 81 sau 82....
                acolo flacai se considera casta inchisa.tb sa ai pile ca sa te primeasca.
                cineva zicea ca sunt scutiti de taxe si ca primesc cazare si benzina gratis pt raliuri.
                nu e adevarat.primesc numai bosi iar faza cu taxele e ca daca vi din america cu o masina mai veche de 30 de ani nu platesti taxe vamale.
                daca reusim sa punem clubul pe picioare o sa incercam sa il afiliem celorlalte cluburi similare din alte tari.

                Comment


                • Hai sa punctam citeva chestiuni...
                  Am considerat necesar de a lua initziativa constituirii unei asociatzii cu baza legala. Daca se vrea. Se va deschide o noua sectziune in acest scop. Pentru ca fara o personalitate juridica, nu te potzi afilia nicaieri. Iar scopul final este acela de a obtzine anumite facilitatzi, consider eu necesare. Comunitatea ishi va ingrosha rindurile, deja a inceput. Si nu se prevad doar membri de pe bancile liceului sau shcolii generale. Categoria asta se regaseshte pe hi5... Activitatea mea pe acest forum nu se rezuma doar la tehnic, in limitele cunoashterii mele in domeniul auto in general si in Mercedes in particular. Sint foarte atent si la cei care sint si care apar zilnic. Dar la un punct memoria mea extraordinara nu va mai face fatza...Procentajul de membri cu activitate pe forum, ce-i drept, e foarte mic. Sint destui care se logheaza doar ca sa vada poze si gata, la fel cei care au o belea cu mashina si dupa ce se rezolva sau nu, uita de existentza noastra, cei care ne implicam. Pe aceasta categorie ma bazez. Cei care se implica sint adevaratzii pasionatzi. Toata lumea shtie ca aceasta pasiune costa. Nu ma refer numai la pecuniar. Intrind in legalitate, se deschid sau se pot deschide, cu ceva efort, tot soiul de portitze. Care nu cred ca ar deranja pe nimeni. Sintem oameni maturi (mai mult sau mai putzin...), banuiesc ca putem crea in minte o imagine-avanpremiera a ceea ce poate urma... Asta vom discuta pe larg in alta sectziune a acestui forum, unde voi si muta aceasta parte a postului meu.
                  Din motivele descrise de Augustin mai devreme, revin la ideea cu intilnirile zonale. In mod cert, sint necesare. Dupa cum precizam acu citeva posturi, din Suceava pina in capitala e cale lunga, maninci ceva piine pe drum... Diviziunea este cel mai bun lucru de facut, iar o intilnire anuala sau bianuala ar stringe laolalta membrii de pretutindeni, in mod organizat.
                  Din acest motiv, rog membrii din tzara sa ishi arunce privirea spre subforumul Comunitatzi locale, sa ishi anuntze prezentza acolo, in cazul in care nu exista subforum specific, se va inventa unul, acesta fiind locul unde se vor discuta viitoarele intilniri zonale si eventualii initziatori si organizatori de asemenea intilniri. Aceste subforumuri vor ushura, pe de alta parte, si identificarea membrilor cu locul de provenientza

                  Comment


                  • Pentru Stefan care vad ca vb inainte sa citeasca! NU am intrat pe acest forum in cautare de avantaje, ma refeream la posibilele avantaje pe care ar putea sa le aiba membrii cu masini vechi si care platesc impozite uriase si se chinuie si muncesc pt a intretine o bijuterie de masina care altfel s-ar ruina! Eu nu sunt in cazul acesta, masinutza mea are 2200 cmc si fac fata cheltuielilor, deci nu am intrat pe acest forum pt a cauta avantaje si reduceri, am intrebat pur si simplu din perspectiva celor cu astfel de motorizari! Intradevar la faza cu prietenia e cel mai mare avantaj, apreciez ce-ai zis, dar inceputul postului nu pot sa-l iert
                    Te astept la intalnirea viitoare Stefan, care cand, unde va fi??

                    Comment


                    • Originally posted by m1hai View Post
                      Pentru Stefan care vad ca vb inainte sa citeasca! NU am intrat pe acest forum in cautare de avantaje, ma refeream la posibilele avantaje pe care ar putea sa le aiba membrii cu masini vechi si care platesc impozite uriase si se chinuie si muncesc pt a intretine o bijuterie de masina care altfel s-ar ruina! Eu nu sunt in cazul acesta, masinutza mea are 2200 cmc si fac fata cheltuielilor, deci nu am intrat pe acest forum pt a cauta avantaje si reduceri, am intrebat pur si simplu din perspectiva celor cu astfel de motorizari! Intradevar la faza cu prietenia e cel mai mare avantaj, apreciez ce-ai zis, dar inceputul postului nu pot sa-l iert
                      Te astept la intalnirea viitoare Stefan, care cand, unde va fi??
                      cred ca nu vorbim aceeasi romana...
                      era la modul general argumentatia mea.
                      daca citesti cu atentie ce scriu eu si Dok ai intelege ce se petrece si cu intalnirile.
                      te rog mai multa atentie la ce e postat si mai putine replici acide...
                      ok ?

                      Comment


                      • decat sa va certati atata pe forumul asta, unde nu cred ca e cazul mai bine v-ati pune capul la contributie sa vedem unde facem urmatoarea intalnire.Pentru mine e prima data si de-abia astept
                        Originally posted by stefan View Post
                        cred ca nu vorbim aceeasi romana...
                        era la modul general argumentatia mea.
                        daca citesti cu atentie ce scriu eu si Dok ai intelege ce se petrece si cu intalnirile.
                        te rog mai multa atentie la ce e postat si mai putine replici acide...
                        ok ?

                        Comment


                        • V-ash ruga sa tratatzi cu mai mult calm. Vad prea multa aciditate si nu-mi place. Aici ramine topic de intilniri, nu Artzagu S.A.... Care are o stare de agitatzie mai ieshita din comun, poate imi face placerea sa posteze dupa ce se calmeaza...
                          Adrian a lansat o invitatzie pentru membrii posesori de vechituri. La Constantza. Poate e cineva interesat.
                          Iar aici, de acum incolo, vorbim de intilnirile din Bucuresti. Ce s-a scris, ramine aici, dar in continuare nimic in plus.

                          Sugestii ? S-a lansat propunerea cu Moeciu... A ramas in pom ? Si pomul in aer ? Va rog...

                          Comment


                          • Moieciu=pas motivul-am fost acum 3luni
                            Last edited by doktor4carz; 11-04-2007, 18:19 PM.

                            Comment


                            • am o intrebare.Intalnirile sunt valabile numai pentru posesorii de Mercedes sau si pentru simplii pietoni pasionati de Mercedes ca mine?

                              Comment


                              • Oricine e liber sa participe. Daca are placere...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF