Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viitoare intalniri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-am gandit sa fac niste fluturasi si sa ii pun la mercedes-uri la stergatoare cu eventuala intalnire. Bineinteles daca sunt de acord initiatorii acestui club.
    Eu cred ca vor fi si alti interesati. nu toti au avut onoarea sa afle de acest club.
    MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
    MB W123 300D - 1982
    MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
    [B]

    Comment


    • Da.. am mai spus si eu odata acest lucru.. numai ca mie imi lipseste talentul artistic. fa un model si posteaza-l

      Comment


      • sunt de aceiasi parere cu dok odata sau de doua ori pe an o intalnire generala

        Comment


        • Buna idee.Desi eu am sa incerc ca sa ajung si la Bucuresti sau in zona aceea...Bineinteles daca pot sa-mi fac timp...E distanta mare pana acolo...600 km...
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • Eu acum trebuie sa plec la sat si acolo is rupt de lume.dar saptamana viitoare am sa incerc un model de fluturasi. poate ca iese ceva.
            Va salut pe toti si un weekend cat se poate de placut si insorit ca si aici la Timisoara.


            'Exista doua tipuri de autovehicule in lumea pa Pamant: Mercedes si restul masinilor.'
            MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
            MB W123 300D - 1982
            MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
            [B]

            Comment


            • Cu ajutorul prietenilor de la CLASIC-AUTO (ei se ocupa de organizare) fac o invitatie de plimbare pina in Constanta pentru o intrunire a automobilelor mai vechi(un fel de retromobil).Intrunirea are loc pe data de 11 noiembrie in jur de ora 12-iar data trecuta nu a fost prezent nici un mercedes.
              Conditia de participare ar fi ca masina sa fie in stare estetica acceptabila si sub 1977 an fabricatie.
              Eu voi participa cu Ford Granada 1973.
              Data trecuta am avut invitata si presa si cred ca si de data aceasta va veni NEPTUN TV dar si CTV-nou infiintata.
              Dupa reuniune este in proiect si un ceai cald!

              Scuze daca am fost off-topic.

              Comment


              • Si cu Moeciu cum ramane ?

                Comment


                • Salutare la toata lumea.
                  In urma discutiilor cu Dok venim cu urmatoarea propunere.
                  In saptamanile ce urmeaza o sa incercam sa transformam clubul in asociatie cu acte in regula.
                  Datorita raspandiri membrilor pe tot intinsul patriei clubul va fi impartit dupa zonele istorice ale Romaniei.Bucurestiu va deveni centrul intregi comunitati iar la nivel de zona vom avea cate un reprezentant care se v-a ocupa de intalnirile clubului si toate lucrurile administrative.
                  Zonele sunt propuse asa:
                  Zona 1 : Dobrogea
                  Zona 2 : Moldova:
                  Zona 3 : Bucuresti & judetele limitrofe
                  Zona 4 : Muntenia & Oltenia
                  Zona 5 : Banat
                  Zona 6 : Ardeal & Centru

                  In urmatoarele zile urmeaza sa anuntam si persoanele care vor gestiona zonele respective.
                  Intalnirile se vor efectua in zonele stabilite urmand ca in decursul unui an sa stabilim 2-3 intalniri nationale.
                  Acest lucru a aparut datorita imposibilitatilor unora dintre membri atat financiare cat si logistice de a participa la intalniri.
                  Va asteptam cu propuneri de ori ce fel.
                  Last edited by Danny_bb; 11-02-2007, 22:05 PM.

                  Comment


                  • Eu zic ca e o idee foarte buna, chestia cu zonele si organizarea unor intalniri nationale.

                    Comment


                    • eu cred ca ideea de a transforma clubul in asociatie cu acte in regula e foarte buna, si in plus avem mai multe avantaje ca asociatie, tot ce ne trebuie e un avocat si sa dam drumu la treaba

                      Comment


                      • E cam greu sa strabati 500 km sau chiar mai mult pentru o intalnire de jumatate de zi. Oricat de pasionat ai fi.. ajungi la concluzia ca nu prea merita.
                        Asa ca , prin strategia asta , intalnirile comunitatii nu mai inseamna doar Bucuresti . Eu sunt incantat de perspectiva asta si consider ca toate lumea ar trebui sa fie multumita.

                        Comment


                        • Foarte tare ideea cu impartirea pe zone si cea cu asociatia! Ce avantaje am putea avea daca se transforma in asociatie?

                          Comment


                          • Da.Ca asociatie non-profit se poate altfel discuta si cu sponsorii.Se pot astfel obtine sponsorizari sau chiar reduceri in cazul organizarii unor evenimente.Studiati statutul RETROMOBIL ca sursa de inspiratie si cu un avocat bun care sa prevada toate situatiile ce pot apare in timp ,avem o umbrela mare pentru vreme rea.

                            Comment


                            • Dar ceva legat de impozit pt cei cu motoare mari dar cu masinutze mai vechi? Putem avea sau castiga un astfel de avantaj? Am vazut ca cei care intra in retromobil platesc o taxa, dar apoi sunt scutiti de asigurare si impozit, se poate face astfel si la noi? si tot la retromobil am citit ca atunci cand se organizeaza o parada clubul plateste benzina si cazarea chiar! Noi ce sanse avem sa primim asa ceva?

                              Comment


                              • Retromobilul este foarte strict pentru ca este afiliat la nu stiu ce federatie si o comisie istorica evalueaza automobilul.Nu se primeste gratis totul de catre oricine.Este un cadru exclusivist si bazat pe relatii interumane.Dar dupa ce treci de furcile caudine si de RAR ti se da titlul de "auovehicul de epoca" si cu decizia aceea te duci la fisc si asigurari.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF