Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ciudatenie la CLS

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ciudatenie la CLS

    Azi am fost cu w124 la mecanicul meu care avea un cls pe rampa, se uita la directie, pustiul caruia ii apartine se lauda la mine , "mama ca am dat 80 de mii de euro ,ca face ,ca rupe etc" la care iese mecanicu de langa masina razand cu pofta cu bieleta de directie cu servo in mana, si se duce in raft si scoate de la dacia o bieleta leita, si spune "in loc sa vii la mine sa iti dau bieleta jos te duceai la mos ion la berarie care repara dacii de pe timpul lu cesca si o facea el cu 10 lei" .
    A masurat-o cu sublerul si este identica cu cea de pe dacie, acum intrebarea mea este cum de o asemenea asemanare intre ele?
    si drept dovada a montat-o pe ce de dacia logan pe cls si se potrivea perfect.
    Pustiul nu mai zic, ca de la ce cocos era, se facuse la fata curcubeu!
    Attached Files
    Last edited by marianbossu; 07-18-2009, 02:29 AM.
    VW Polo CL 1991 - 1043 sport
    w124 200 Benzina 1989 ALB
    B 66 GCL

  • #2
    Lool. Chiar ca merita titlul.

    Comment


    • #3
      Chiar ca e o ciudatenie! Si eu am mai descoperit una! E vorba de fierul folosit in constructie; e din acelasi minereu ca cel folosit pentru Logan...

      Serios acum, daca ma gandesc bine, directia unei masini nu e o inventie patentata si e un sistem mult mai complex decat o simpla bieleta. Nu mi se pare un motiv de rusine ca doua masini atat de diferite au in comun o mica componenta. Esenta diferentelor dintre ele se vede in enorm de multe alte aspecte.
      Unless I'm very much mistaken...

      Comment


      • #4
        Originally posted by pianosso View Post
        Chiar ca e o ciudatenie! Si eu am mai descoperit una! E vorba de fierul folosit in constructie; e din acelasi minereu ca cel folosit pentru Logan...

        Serios acum, daca ma gandesc bine, directia unei masini nu e o inventie patentata si e un sistem mult mai complex decat o simpla bieleta. Nu mi se pare un motiv de rusine ca doua masini atat de diferite au in comun o mica componenta. Esenta diferentelor dintre ele se vede in enorm de multe alte aspecte.
        Adevarat zici , azi am mai vorbit cu mecanicul despre chestia asta si imi spunea ca bieleta de dacie este mai rezistenta dect cea de la CLS , iar eu i-am raspuns sincer "nemtii au facut CLS-ul pentru Germania iar romanii au facut loganul pentru gropile.......pardon drumurile din Romania , poate de aici diferenta, dar sa nu lasam o chestie minora sa ne strice parerea despre un Mercedes
        VW Polo CL 1991 - 1043 sport
        w124 200 Benzina 1989 ALB
        B 66 GCL

        Comment


        • #5
          De curiozitate m-am uitat şi eu aici

          şi aici
          LKQ CZ s.r.o. - největší dodavatel autodílů, autodoplňků a autopotřeb na českém trhu. Široká síť autoservisů a 83 prodejen po celé České republice.

          am căutat codul piesei , am mers la vehicule legate , şi este identic la mai multe modele , dar doar Mercedes.
          Din fotografiile postate de tine , nu reiese foarte clar că sunt identice , pot exista multe diferenţe.

          Comment


          • #6
            Originally posted by mircea13 View Post
            De curiozitate m-am uitat şi eu aici

            şi aici
            LKQ CZ s.r.o. - největší dodavatel autodílů, autodoplňků a autopotřeb na českém trhu. Široká síť autoservisů a 83 prodejen po celé České republice.

            am căutat codul piesei , am mers la vehicule legate , şi este identic la mai multe modele , dar doar Mercedes.
            Din fotografiile postate de tine , nu reiese foarte clar că sunt identice , pot exista multe diferenţe.
            Pozele postate au un rol informativ , ca nu am stat sa caut dupa cod etc.
            dar eu le-am tinut in mana, mi-a pus mecanicul si sublerul pe ele sa ma convinga si iti garantez ca sunt identice!
            Si cam la ce alte modele de mercedes se mai potriveste(chiar sunt curios)?
            VW Polo CL 1991 - 1043 sport
            w124 200 Benzina 1989 ALB
            B 66 GCL

            Comment


            • #7
              Daca ma gandesc si mai bine decat prima oara, imi dau seama ca e o solutie chiar desteapta. Globalizarea are avantajele ei. Ce-ar insemna ca Mercedes, care are cea mai bogata paleta de modele pe care o pot observa printre toti producatorii auto, sa aiba componente de aceeasi functionalitate dar conceptie diferita? Ar fi complet ineficient, ar fi chiar o idiotenie.

              Si de ce credem ca CLS-ul are o bieleta ca a Loganului si nu cumva Loganul are o bieleta ca a CLS-ului? As zice ca e un motiv de mandrie.... uhm?
              Unless I'm very much mistaken...

              Comment


              • #8
                Originally posted by pianosso View Post
                Si de ce credem ca CLS-ul are o bieleta ca a Loganului si nu cumva Loganul are o bieleta ca a CLS-ului? As zice ca e un motiv de mandrie.... uhm?
                Nici nu concep invers
                VW Polo CL 1991 - 1043 sport
                w124 200 Benzina 1989 ALB
                B 66 GCL

                Comment


                • #9
                  Eu zic sa nu cadem in extrema aia proasta.Loganul are 800 de kg si Mercedesul are 2 tone,deci de aici si rezistenta la piesa aia respectiv bieleta si dupa cum preciza mai sus a fost conceput pentru Germania nu pentru ''craterele''din Romania,deci e normal sa cedeze si sa ne urcam intr-un Logan sa vedem cum trocane tot prin el si dupa sa ne urcam intr-un Mercedes sa vedem daca tot asa dezamagitzi coboram din el,ceea ce eu nu cred,sa nu mai vorbim de stabilitate si de alte chestii pe care Loganul nici nu viseaza la ele.Ma simt asa de prost ca am ajuns sa comparam dacia cu mercedesul.

                  Comment


                  • #10
                    Azi m-am uitat si eu de curiozitate intr-un program de specialitate, al distribuitorilor de piese auto si culmea e ca am gasit bieleta mai scumpa la Logan decat la CLS. Adica la CLS costa 70-100 lei in functie de producator, iar la Logan 68-128 lei in functie de producator si intradevar aratau identic. Asa ca hai sa lasam comentariile deoparte, ca posesorii de Logan, pot comanda bieleta de directie de CLS, ca e mai ieftina decat la a lor )

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by paunionutz View Post
                      Azi m-am uitat si eu de curiozitate intr-un program de specialitate, al distribuitorilor de piese auto si culmea e ca am gasit bieleta mai scumpa la Logan decat la CLS. Adica la CLS costa 70-100 lei in functie de producator, iar la Logan 68-128 lei in functie de producator si intradevar aratau identic. Asa ca hai sa lasam comentariile deoparte, ca posesorii de Logan, pot comanda bieleta de directie de CLS, ca e mai ieftina decat la a lor )
                      Si la E klase(w211) e la fel ca la CLS directia.

                      Comment


                      • #12
                        Foarte tare asta ) pana la urma daca nu sunt probleme cu ele nu conteaza ca sunt identice ca pe Logan .

                        Comment


                        • #13
                          Cand vreodata sa o fure tehnologia Renault cei de la Mercedes eu cred ca e cam invers cu aceasta piesa minune oricum prea putin conteaza masina tot superba este :->
                          Perfection is everything , Perfection is Mercedes-Benz` !!!

                          Comment


                          • #14
                            Off topic.

                            WOW MAN, am fost foarte aproape sa imi scrantesc mintea incercand sa inteleg ce ai vrut sa scrii cu aceasta postare minune.
                            Oricum, nu prea conteaza, limba romana tot grea este :->
                            Unless I'm very much mistaken...

                            Comment


                            • #15
                              Asta da reclama,dar pt care din marci?
                              mercedesul mai face in germania doar blocul motor
                              se si vede! preturile insa??!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF