Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor Mercedes CLA navigatie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Mercedes CLA navigatie

    Salutare, de vreo saptamana sunt posesorul unui Mercedes Cla din anul 12.12.2013 si as dori cateva informatii despre partea de navigatie. Masina are un ecran destul de mic fara sa citeasca vrun format DVD in torpedou am totul instalat pentru adaptorul BECKER care nu mi la lasat celalt proprietar, am gasit in Republica Moldova un ecran mai mare + un comand ntg 4.5 la pret de 450 euro care cica mi-ar dar mai multe posibilitati multimedia si ar avea si navigatia inclusa.
    Care Comand ar fi mai bun ca am inteles ca exista si alte modele mai noi decat ntg 4.5?
    Isi merita pretul ecranul mai mare +comand ntg 4.5 de 450 euro?
    Imi afecteaza cumva garantia masinii daca schimb ecranul si comand ntg 4.5 sau altul?
    Aveti cumva alte propuneri sa ma ajutati !?
    Va multumesc

  • #2
    Din cate stiu, CLA a sarit direct de la NTG4.5 la NTG5s1. NTG5 este cel care suporta Carplay/Android Auto.

    La 450€ Comand 4.5 cu ecran cu tot e superoferta, daca provenienta este curata, daca este insotit de codul de activare si mai ales daca este in stare de functionare.

    Daca montajul il faci intr-un atelier specializat ( la noi sau orice reprezentanta) cu modificarea cartelei de date si cu activare online, atunci garantia ramane valabila.

    Este destul de complicat de montat in regim de amator, mai ales ca dupa toate astea hartile se instaleaza tot cu ajutorul unui cod de instalare.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Sunt incepator si chiar nustiu ce ntg are masina si nici domnul care le vinde nu cunoaste detalii la ecran doar ca e de dimensiuni mai mari si e cu touch iar ca ntg 4.5 si cu acesta voi avea navigatie si mai multe optiuni multimedia, deci as vrea sa ma ajuti ca chiar nu cunosc, va reamintesc ca masina mea e un CLA 180 din anul 2013 luna 12 atasez pozele de la masina mea, VAMULTUMESC

      Comment


      • #5
        Gasesti usor pe google sau in configuratorul de pe mercedes romania, despre diferentele intre aparate.

        Tu pe masina ai un Radio Audio 20 cu posibilitate de Navi ( cumperi modulul Becker Map Pilot - chiar de pe forum- il updatezi la zi si ai Navi ( destul de primitiva dar functional.

        Comand-ul, este varianta de top, acesta avand multe functii suplimentare SD-Card, Hdd, Radio Online, ecran mare, navigatie 3d, etc
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #6
          Si care ar fi cel mai ok sau "smecher" comand care mi-l recomandati dumneavoastra ? Si cat mar costa ? Si daca e bun acela la 450 euro ntg 4.5 cu ecran ?

          Comment


          • #7
            Pt pastrarea garantiei, Comand NTG 4.5. Ai spus mai sus ca cel care vinde nu stie ce vinde iar eu am scris mai sus conditiile...
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #8
              Salut , vin si eu aici cu o intrebare , am pe CLA 180 AUDIO 20 RADIO NAVIGATION CAPABLE NTG5, cum pot sa vedea dvd , video clip etc etc ? multumesc

              Comment


              • #9
                Se numeste 'Radio..' tocmai pt a se diferentia de modelul superior ( Comand ), care pe langa Audio suporta si Video.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #10
                  Ok merci mult pentru explicatie , in concluzie imi trebuie TV Free Mercedes NTG5 NTG 5 authorisation, sau ceva de genul , am gasit ceva pe amazon dar nu stiu sigur ce exact am nevoie

                  Respectă regulile generale de postare!
                  Attached Files
                  Last edited by Florin_WES; 05-11-2018, 23:54 PM.

                  Comment


                  • #11
                    Asta poate după ce treci la Comand...

                    Mai sus am vrut sa spun că Radioul nu are Video - de aia se numește așa.

                    Adaptorul ăla se folosește la modelele fara Radio...pe care le minte că viteza este întotdeauna zero, de unde și problemele cu Navi, cu mute, etc.

                    Video in mers, in fața pt șofer, e ilegal și anormal. Oricare ar fi argumentele legate de aglomerație, șmecherie, etc, pică în momentul în care apar pe ecran țațe, buci, mai ales în dreptul trecerilor de pietoni.

                    Copii care sa se uite la DVD, nu mai sunt demult,
                    Pe Radio asculți muzică, IP Radio cu TuneIn, Spotify, Carplay/Android ( daca e facelift CLA-ul), card, Bluetooth de pe telefon, bla, bla
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #12
                      Nici o secunda nu mi-a trecut prin cap sa ma uit in mers la tv , dvd doar eram curios daca merge , dar iti multumesc pt lamurire, daca dau share la net de pe tel. mobil merge tuneIN altfel nu, si ma intreb oare isi face navigatia update in momentul care are net ?

                      Comment


                      • #13
                        TuneIn este radio online, nu poate merge decât conectat la net.

                        Navigația se updateaza gratuit doar in primele xx ( nu mai știu exact ) zile de la prima instalare, cu aplicația Mercedes Benz Download Manager de pe :



                        după ce o instalezi pe un laptop actual, in care bagi cardul SD care sta în Radioul tau acum.

                        Îți faci cont și vezi ce update-uri primești.

                        Dacă mașina e mai veche și nu îți dă hărți noi, macar primești meniurile noi de Navi.

                        Și dacă vrei ultima variantă de hărți, găsești aici pe forum un vânzător de carduri virgine, care după ce le activezi pe mașina, le bagi in aplicația de mai sus și primești V10 2018.
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #14
                          ok multumesc mult pentru informatii

                          Respectă regulile generale de postare!
                          Last edited by Florin_WES; 05-13-2018, 11:40 AM.

                          Comment


                          • #15
                            Salutare, am un cla din 2015 si am vazut ca am harta din veche (v5) 2015/2016...ma poate ajunta cineva sa fac update la 2018? Am card original in ea.

                            Mai doresc sa stiu daca pot pune si pe navigatie limba romana(voce).


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF