Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vând Minunea, un pic obosită dar cu potențial: E200, Automată, GPL

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vând Minunea, un pic obosită dar cu potențial: E200, Automată, GPL

    Bună ziua tuturor.
    Se vinde minunea la PREȚ FIX ! 6900 roni.
    NU FAC PROCURĂ, mașina va fi trecută pe noul proprietar.
    Rog insistent să nu intrăm in negocieri de prost gust (cum din păcate mi s-a mai întâmplat)
    Se poate si la schimb pe un aparat foto din gama profesionistă, in stare foarte bună.
    Preferabil Canon.
    Accept si Nikon.

    Începem cu realitatea:
    E timpul să ne despărțim.

    Mașina a fost înmatriculată în Germania în 2003, în stare bună din anumite puncte de vedere, mai puțin bună din altul

    Dar cele bune:
    Motor de 2 litri = impozit mic (cam 200 roni/an)
    Automată – pentru traficul urban, mie îmi pare mult mai confortabilă.
    Combi, portbagaj enorm, mai ales dacă rabatați bancheta din spate
    Gazul este înscris în pașaportul tehnic (40 litri, ajunge cam pentru +- 250km la drum lung) și este montat pe lateral pentru a nu se pierde din flexibilitatea portbagajului. A costat cam 800 euro instalarea.
    Nu consumă ulei
    Merge bine la gaz, la benzină rupe strada (dar și buzunarele)
    Airbag-uri față și laterale
    Culoarea: Vișiniu. În dependență de soare se schimbă ușor
    Roți de vară încă bune.
    Portbagaj enorm desigur, are și o plasă de protecție care se ridică în tavan atât în starea normală de funcționare cât și atunci când bancheta din spate este rabatată.
    Bateria este aproape nouă,
    Tempomat (cruise control)
    Trapă (e etanșă dar nu știu dacă mai e funcțională)
    Aerul condiționat funcționează bine.
    Senzori parcare funcționali atât in față cât și pe spate
    Euro 4 in acte

    Cele mai puțin bune:
    Motor de 2 litri cu compresor = consum mare în oraș (De la 14 litri în sus, în dependență de modul de conducere). Are însă gaz și lucrurile devin mai line.
    În afara orașului, surprinzător de bine pentru o mașină așa de mare (am făcut un calcul și pe gaz costurile sunt ca și cum ai merge cu 6.5 litri/sută pe benzină.
    Rugina devine din ce în ce mai serioasă și cine o cumpără trebue să se apuce de prelucrat un pic, altfel cred că în curând va fi afectată structura de bază a mașinii. Momentan încă e ok din acest punct de vedere, dar nu mai durează mult cred. Pe caroserie în general va fi nevoie de un pic de efort.
    Toba nu mai este cea cu catalizator. Până acum a trecut însă cu bine reviziile tehnice.
    Parbrizul este în stare bună, cel original dacă nu mă înșel, dar are o mică lovitură (cu care merg de 5 ani fără să se fi mărit)
    Kilometrajul nu poate fi dovedit decât prin starea mașinii. Eu am luat-o la 180.000 și interiorul arăta ca nou. De atunci am făcut cam 110.000 km (drumuri lungi în general) și încă starea interioară îmi pare foarte bună pentru vârsta ei. Nici măcar scaunul șoferului nu este afectat serios, în comparație cu alte mașini de 200.000km

    Ce am mai schimbat la ea in ultimii 2 ani:
    Uleiul de la cutia de viteze
    Plăcuțe frana
    Pompa de benzină
    Arcuri suspensie spate
    Filtrele de la gaz le-am schimbat acum 4 zile

    Sănătate (o să fie totul bine!)
    Last edited by toteu; 08-25-2022, 08:29 AM.

  • #2
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 4 photos.

    Comment

    Working...
    X
    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF