Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedesuri de vanzare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 7 (0 members and 7 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un clasic al acestei rubrici:



    Pe parcursul timpului pretul a evoluat ajungand, parca, pana la 800 de euro... Acum, e din nou la 1300 dupa ce a trecut de faza cu 1250... Masina asta e ciudata. Ma mir cum de nu s-a vandut in tot acest timp. Trebuie sa fie ceva la mijloc...
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • Originally posted by dan500se View Post
      Un clasic al acestei rubrici:



      Pe parcursul timpului pretul a evoluat ajungand, parca, pana la 800 de euro... Acum, e din nou la 1300 dupa ce a trecut de faza cu 1250... Masina asta e ciudata. Ma mir cum de nu s-a vandut in tot acest timp. Trebuie sa fie ceva la mijloc...
      Este masina de care m-ai intrebat daca stiu ceva despre ea?
      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

      W126 280SE
      W123 280CE
      W126 500SEC
      W220 500L

      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

      Comment


      • Da... Vorbisem pe vremuri despre ea. Mi-a placut ca e SEL. Atunci era la 800 sau 850 de euro... Dupa cum se vede nu s-a vandut cu suma respectiva si acum se cerea 1300 pe ea.
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • Originally posted by dan500se View Post
          Atunci era la 800 sau 850 de euro... Dupa cum se vede nu s-a vandut cu suma respectiva si acum se cerea 1300 pe ea.
          Da, ai dreptate. Pretul a fost 850...imi aduc bine aminte. Acu ce vrei si tu...pretul la benzina a urcat ...si el a fost nevoit sa mai urce pretul .

          Parerea mea este ca, daca ii oferi pretul cerut initial atunci il duci acasa!
          Last edited by mer_se280; 05-22-2012, 08:21 AM.
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • Originally posted by mer_se280 View Post
            ...daca ii oferi pretul cerut initial atunci il duci acasa!
            De acord! Dar tot e ceva "putred" la masina asta... Nu mai retin, dar parca era a unui membru intr-o vreme. Acum (inca) nu imi "arde" de un alt W126. In alta situatie poate ma bagam...daca se clarifica cumva oscilatia asta frecventa de preturi si faptul ca inca nu s-a vandut.
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Just for the records: W126 300SE BRABUS 3.6S



              Artikelmerkmale
              Zustand: Gebraucht: Artikel wurde bereits benutzt. Weitere Einzelheiten, z. B. genaue Beschreibung etwaiger Fehler oder ... Mehr zum Thema
              Marke: Mercedes-Benz
              Kraftstoff: Super Benzin
              Modell: 300 SE Brabus 3.6S
              Getriebe: Automatik
              Typ: Limousine
              Emissionsklasse: Euro 2
              Farbe: 702
              Metallic-Lackierung: Ja
              Anzahl Türen: 4
              Komfortausstattung: Elektr. verstellbare Sitze, Elektrische Fensterheber, Ledersitze, Schiebedach, Servolenkung, Sitzheizung, Tempomat, Zentralverriegelung
              Datum der Erstzulassung: 01.09.1987
              Sicherheitsmerkmale: ABS
              Kilometerstand: 216757
              Hi-Fi-/ Navigation: Radio / CD, Top-Soundsystem
              Leistung: 200
              Außenausstattung: Leichtmetallfelgen,
              Tuning
              HU: 02.2013
              AU: 02.2013


              W126 300SE BRABUS 3.6S

              Echte Rarität im Edelkleid Originalzustand Wolf im Schafspelz

              Fahrzeug:

              W126 SE mit BRABUS-Hubraummotor 3.6S

              BRABUS-Edelstahlfächerkrümmer

              BRABUS-Edelstahlabgasanlage

              BRABUS-Endschalldämpfer

              BRABUS Getriebe (4 Gang Automatik) & Differenzial (55% Sperre)

              BRABUS Frontstoßstange

              BRABUS Seitenschweller

              BRABUS Heckstoßstange

              BRABUS Leichtmetall-Felgen in 8 x 10-mal 16

              BRABUS Ersatzrad

              BRABUS Leder-Sportlenkrad

              BRABUS 300 km/h Tacho mit Rolex-Uhr

              BRABUS Edelholz Wahlhebel

              BRABUS Edelholzsarg

              BRABUS Fußmatten

              BRABUS Chrom-Einstiegsleisten
              Daten zum Motor:

              M103 6 Zylinder-Reihenmotor

              Leistung: 200kW = 272 PS

              Drehmoment: 365 Nm bei 4.800/min

              Motor hat eine Edelstahlkopfdichtung, diese ist unverwüstlich.

              Bei Fragen Tel: 0151 43 25 65 85














              Pretul la ora postari era de 7.175,99 Euro.


              Dupa cum zice si neamtul:

              Viel Spaß beim Bieten und viel Erfolg!
              Last edited by mircea600sel; 05-23-2012, 17:35 PM.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Originally posted by dan500se View Post
                Nu mai retin, dar parca era a unui membru intr-o vreme.
                A lui Cugino
                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                Comment


                • Originally posted by mircea600sel View Post
                  Pe ala cu ultradotata l-am potolit.
                  Faptul ca m-ai banat fara nici un motiv nu inseamna neaparat ca m-ai potolit. Anuntul meu era si este in continuare regulamentar, am o conduita exemplara pe forum, respect userii lui, respect regulamentul, respect legea, nu am zis nimanui macar "du-te mai incolo, " desi au fost tot felul de, sa le spunem "reactii", la adresa mea, s.a.m.d... deci n-am inteles de ce am fost banat.

                  Cu toate astea, la prima incercare, anuntul a disparut la cateva minute dupa ce a fost aprobat, a doua oara am fost banat fara motiv, iar a treia oara... adica acum, anuntul sta in aprobare de aseara.

                  Cu tot respectul, dar rolul MODERATORILOR este sa MODEREZE, NU sa CENZUREZE sau sa BANEZE fara motiv.

                  Comment


                  • Originally posted by nistor@QMT View Post
                    (...)Anuntul meu era si este in continuare regulamentar (...) anuntul sta in aprobare de aseara. (...)
                    Hotãrârea de a nu aproba anunțul a fost luatã de toți moderatorii prin vot (cred cã ți-a fost comunicat). Motivele sunt:
                    1. Prețul nejustificat de mare (a fost postat pe forum și prețul inițial al mașinii, iar diferența nu se justificã - bișnițã). Pânã la urmã sunt forum de pasionați Mercedes, nu de fraieri.
                    2. Prezența ta pe forum e pur comercialã. Contribuții zero în afarã de topicurile legate de ultradotatã, deși lumea chiar ar fi interesatã de ceea ce te ocupi tu (chip tuning).
                    3. Anunțul de vânzare nu face altceva decât sã nascã flame-uri și discuții inutile.

                    Apreciez limbajul civilizat, însã nu-mi place sã fim luați peste picior cu astfel de "oferte".
                    ...

                    Comment


                    • Multumesc pentru raspuns.
                      Dar...

                      1. Dupa cum am mai explicat, pretul acestei masini si masina in sine nu au nici o treaba cu bisnita(topicul deschis un user la offtopic). Iar ca proprietar al unui bun am dreptul sa stabilesc daca vreau sa-l fac cadou, daca vreau sa coste 10.000 EUR, sau 15.000 sau cat vreau eu. Nu inteleg de ce e asa de greu de digerat asta. La ora asta nici nu mai e asa mult vorba despre aparitia sau non-aparitia masinii mele pe forum, ci mai mult cred ca vorbim de un principiu.

                      Am vazut pe forum zilele trecute ca AMG scoate W124 E500, tip-top, la vanzare cu 250.000 EUR(daca bine am retinut de atunci). Daca-si fac user pe forum aici, cei de la AMG, si pun W124 E500 la 250.000 EUR, ii cenzuram/banam si pe ei, pentru ca e nejustificat pretul? Cine hotaraste cat e de justificat sau nejustificat si care sunt criteriile?

                      2. Prezenta mea pe forum NU e pur comerciala. Dar intr-adevar n-am deschis nici un topic legat de chiptuning inca.

                      3. Cu discutiile civilizate n-am nici o problema. Flame-urile intr-adevar nu fac cinste nimanui, dar e vina mea ca multora le lipseste putina educatie? Sunt sigur ca nu.

                      Comment


                      • Mã așteptam sã înțelegi punctul 1) din prima...

                        La fel este interzisa punerea in vanzare a unui produs, la un pret mai mare decat cel cu care a fost cumparat daca ulterior cumpararii produsului respectiv nu i s-au adus modificari suplimentare.
                        - extras din regulament.

                        - Faptul cã nu a fost vândutã pe forum inițial nu cred cã e un motiv sã nu aplicãm regula. Aici consider și sfidãtor faptul cã inițial prețul pe forum a fost 6000 euro apoi a crescut la 8000 euro fãrã nici un motiv aparent.
                        - Majoritatea userilor confirmã faptul cã prețul este aberant (vezi aici - și te asigur cã sunt câteva voturi puse la mișto acolo - scorul real e mult mai nefavorabil).
                        - Faptul cã e bunul tãu, și poți cere cât vrei pe el e adevãrat. E garantat de constituție, dar asta nu îți dã dreptul la expunere pe forum. Prezența pe forum e un privilegiu, acest privilegiu însã ți-a fost refuzat prin vot, de cãtre întreaga echipã de moderare. Bursa e un loc de ajutare reciprocã - nu loc de fãcut bișnițã.

                        Dacã vrei sã continuãm offtopicul, te rog sã-mi trimiți PM, consider cã ți-am dat destule motive sã înțelegi motivul respingerii anunțului. Orice altã discuție referitoare la prezența anunțului "Ultradotatei" pe forum, o sã fie sancționatã.

                        Update:
                        Originally posted by nistor@QMT View Post
                        (...)Flame-urile intr-adevar nu fac cinste nimanui, dar e vina mea ca multora le lipseste putina educatie?
                        Nu consider reacțiile ca fiind lipsite de educație, din contrã, sunt o reacție normalã la ceea ce faci tu aici. Poate te-ai aștepta sã gãsești aici doar fanataci (a se citi fraieri) care sã-ți dea banii ãia pe mașina ta doar cã e Mercedes, e veche și în stare bunã. Din pãcate nu ți-ai gãsit fraierii de care ai nevoie. Mai bine ți-ai analiza propriile acțiuni înainte de a arãta cu degetul pe alții și de ai cataloga ca "lipsiți de educație". Chiar dacã limbajul lor nu e la fel de îngrijit ca al tãu, vorbele lor sunt probabil mult mai sincere și mai bine intenționate.
                        Last edited by Luxian; 05-23-2012, 12:37 PM.
                        ...

                        Comment


                        • Originally posted by nistor@QMT View Post
                          Multumesc pentru raspuns.
                          Dar...

                          1. Dupa cum am mai explicat, pretul acestei masini si masina in sine nu au nici o treaba cu bisnita(topicul deschis un user la offtopic). Iar ca proprietar al unui bun am dreptul sa stabilesc daca vreau sa-l fac cadou, daca vreau sa coste 10.000 EUR, sau 15.000 sau cat vreau eu. Nu inteleg de ce e asa de greu de digerat asta. La ora asta nici nu mai e asa mult vorba despre aparitia sau non-aparitia masinii mele pe forum, ci mai mult cred ca vorbim de un principiu.

                          Am vazut pe forum zilele trecute ca AMG scoate W124 E500, tip-top, la vanzare cu 250.000 EUR(daca bine am retinut de atunci). Daca-si fac user pe forum aici, cei de la AMG, si pun W124 E500 la 250.000 EUR, ii cenzuram/banam si pe ei, pentru ca e nejustificat pretul? Cine hotaraste cat e de justificat sau nejustificat si care sunt criteriile?

                          2. Prezenta mea pe forum NU e pur comerciala. Dar intr-adevar n-am deschis nici un topic legat de chiptuning inca.

                          3. Cu discutiile civilizate n-am nici o problema. Flame-urile intr-adevar nu fac cinste nimanui, dar e vina mea ca multora le lipseste putina educatie? Sunt sigur ca nu.


                          Intreaga echipa de moderare a luat aceasta decizie.Colegul Luxian ti-a spus si motivele ce a dus la luarea acestei decizii.Daca vrei sa intelegi bine,daca nu...te rog frumos sa nu poluezi offtopic acest topic.

                          E ultimul avertisment.La prima abatere primesti bann.
                          Last edited by mircea600sel; 05-23-2012, 12:39 PM.

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • Originally posted by mircea600sel View Post
                            Intreaga echipa de moderare a luat aceasta decizie.Colegul Luxian ti-a spus si motivele ce a dus la luarea acestei decizii.Daca vrei sa intelegi bine,daca nu...te rog frumos sa nu poluezi offtopic acest topic.

                            E ultimul avertisment.La prima abatere primesti bann.
                            E putin probabil sa primeasca banii astia de la cineva de aici de pe forum...sau de oriunde altundeva.Pacat ca o masina asa de frumoasa a nascut astfel de controverse.Eu unul m-as bucura sa ajungeti la un consens ,masina sa apara din nou pe forum si sa-si gaseasca un stapan pasionat pentru un pret mai apropiat de cel al masinilor din aceeasi clasa/an/stare+un adaos pt "ultradotarile"indelung discutate

                            Comment


                            • Originally posted by focusufd View Post
                              E putin probabil sa primeasca banii astia de la cineva de aici de pe forum...sau de oriunde altundeva.Pacat ca o masina asa de frumoasa a nascut astfel de controverse.Eu unul m-as bucura sa ajungeti la un consens ,masina sa apara din nou pe forum si sa-si gaseasca un stapan pasionat pentru un pret mai apropiat de cel al masinilor din aceeasi clasa/an/stare+un adaos pt "ultradotarile"indelung discutate
                              Cum i-am spus si lui nistor,masina asta nu se va mai vine pe acest forum.

                              Mercedes-benz 500
                              Pret 600 EUR,
                              2.667 RON, negociabil
                              Situat in Romania,
                              Judetul
                              Timis

                              Tip sel
                              Categoria berlina
                              Stare inmatriculata
                              Anul fabricatiei 1984
                              Kilometraj 445.000 km
                              Putere 221 CP
                              Cutie de viteze automata
                              Capacitate 5000 cm3
                              Climatizare manuala
                              Culoarea verde metalizat
                              Usi 4/5
                              Motorizare Benzina
                              Norma euro euro 1
                              Consum 20,00l
                              Proprietari-anteriori 2
                              Valabilitatea ITP 2012
                              Dotari siguranta ABS; Airbag; Închidere centralizata; Servodirectie;
                              Dotari motor Transmisie automata;
                              Dotari confort Full options; Geamuri electrice; Interior de piele; Interior lemn; Jante din aliaj; Oglinzi electrice; Radio ; Trapa; Volan reglabil;

                              Attached Files
                              Last edited by mircea600sel; 05-23-2012, 21:04 PM.

                              sigpic

                              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF