Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Diagnoza si reparatii Mercedes cu Star3, C4, SDConnect

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dragi forumisti, datorita unor upgrade-uri de echipamente destinate exclusiv marcii Mercedes avem in prezent posibilitatea de a face orice operatie de programare sau update de soft a oricarui calculator sau modul electronic al masinii d-vs. pana la ultimele modele fabricate anul acesta.
    In special am dorit sa venim in sprijinul posesorilor de W164 si W221 care intampina probleme majore la cutia de viteze sau ISM, probleme care le puteau rezolva doar prin reprezentante la preturi exorbitante.
    In acelasi timp putem rezolva acum o multime de adaptari sau activari de functii indiferent de modelul de Mercedes pe care il detineti.
    Bafta tuturor si km fara evenimente

    Comment


    • Multumesc pentru feedback Andrei si te astept zilele astea sa rezolvam si ultimele problemute de la masina ta.
      Bafta tuturor.

      Comment


      • Salut! Te invit daca vrei, sa—ti arunci un ochi aici http:// http://www.clubmercedes.ro/i...ft-t40856.html ! /Poate ne mai ajuti cu un sfat cu o parere si cine stie poate vor fi clienti mai multi! Pe mine ma intereseaza Lane Assist si Distronic dar si alte chestii ce se pot activa! Dar am nevoie de cineva care are cunostinte in domeniu si se pare ca tu ai! Asa ca daca ai binevointa sa ne ajuti cu niste sfaturi sau pareri, apreciem! Am si VIN—ul acolo, spune—mi te rog la ce pot face update! Multumesc!

        Comment


        • Originally posted by mastermario71 View Post
          Multumesc pentru feedback Andrei si te astept zilele astea sa rezolvam si ultimele problemute de la masina ta.
          Bafta tuturor.

          Cu siguranta voi veni pentru ca am fost foarte multumit pana acum, scurt si la obiect. Insa momentan stau cam prost cu "timpul" , insa imediat ce rezolv vin sa rezolvam spirala din bord si scaunele incalzite si racite.

          Marian nr.1 in Diagnoza Mercedes ! (fara linguseala)

          Comment


          • Buna ziua, cine ma poate ajuta sa-l gasesc pe dl. Marian(mastermario71)? Nu raspunde la telefon. Poate aveti o adresa. Va multumesc.

            Comment


            • Intra zilnic pe forum, stai linistit.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • Salut yomasse, poti sa ma suni oricand dupa ora 10.00.Daca nu raspund din prima poti sa insisti ca poate sunt cu mainile bagate pe la vreo masina.Bafta.

                Comment


                • Va salut! Am o problema cu SBC, la tester a iesit ca acumulatorul de presiune este defect si trebuie inlocuit! Voiam sa va intreb daca se poate repara individual sau trebuie schimbat SBC-ul cu totul?

                  Comment


                  • DanGangster...exista anumite motive pentru care pe tester iti poate da ca acumulatorul de presiune este defect chiar daca acesta nu are nimic.Discutia este foarte ampla in ce priveste SBC-ul si am putea umple pagini intregi pe forum.
                    Cel mai bine suna-ma de luni dupa ora 10.00 si te lamuresc cu orice ai nevoie sa stii.
                    Bafta

                    Comment


                    • Mare om, mare caracter! Apelati cu incredere la acest om! Are raspuns pentru orice legat de MB Multumesc pentru tot, Marian!

                      Comment


                      • Buna ziua, am si eu o problema, am un S430, care este foarte lasat, si nu se mai ridica din suspensie, un coleg de pe forum mi-a recomandat o verificare cu Star-ul, masina mea nu poate fi deplasata, se poate face verificarea la domiciliul meu?
                        Multumesc anticipat

                        Comment


                        • midanius...putem sa incercam sa ne vedem intr-o zi cu rugamintea sa ne auzim la un telefon cu o zi inainte. La telefon sunt disponibil in orice zi dupa ora 10.00 am.
                          Multumesc, Marian

                          Comment


                          • Sigur ca da, multumesc, voi avea nevoie de un numar de telefon.

                            Comment


                            • Pai pui mana si citesti acest topic de la prima pagina, mura-n gura e totusi cam mult...
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment


                              • Multumesc, voi suna luni.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF