Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W140 S300TD 1997 nu e recunoscuta seria ...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W140 S300TD 1997 nu e recunoscuta seria ...

    Salut baieti,

    Caut un S300TD W140 si printre cateva optiuni am si urmatoarea :



    Per ansablu masina este okay pentru ce am eu gand cu ea si are si un interior pe langa cel uzat care-l da, tehnic si electric e relativ okay (evident are ceva bubute dar la banii astia te astepti).

    Problema este ca nu recunoaste vin-ul pe mbclub.ru ceea ce e cam suspect

    VIN-ul : WDB1401351A385608

    Are rost sa merg la mercedes sa intreb sau e prea probabil sa fie umblata la serii ? Omul o are de 2 ani si e cu rar-ul si totul in regula dar fiind romania ... se intampla multe.

    De asemenea daca stie cineva masina as aprecia niste pareri.

    Toate bune !

  • #2
    Asa .. o completare..

    Am sunat la baietii de la Mercedes din Iasi si au spus ca nu au mai vazut asa ceva. Nu prea are istoric masina, ii apare doar data la care a fost inmatriculata, nu si data cand a fost produsa, nu s-a facut mai nimic la Mercedes doar in 2002 a fost schimbata o cureaua de accesorii si masina avea 123 mii la bord.

    Nu mi s-a recomandat sa o iau ...

    Voi ce ziceti de toata treaba asta ? Pareri ?

    Apropos, daca stiti un S300TD 24v inmatriculat care merita cumparat ... astept sugestii

    Toate bune !

    Comment


    • #3
      Mergi cu ea la Rar si aia daca dau o identificare nu are nimic. Daca ei o recunosc atunci esti in regula.
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #4
        Salut,

        Multumesc de raspuns, clar chestia cu rar-ul urma sa fie facuta daca ma duceam sa vad masina, dar nu prea vreau sa bat 800 km dus-intors si sa pierd 2 zile pentru o masina care poate fi problematica.

        Momentan voi trimite pe cineva din bucuresti sa vada 300td-ul alb PCR (care vad ca mai e cunoscut pe aici - poate ma ajuta cineva cu niste cuvinte despre el, sfaturi ?) care insa nu prea ma aranjeaza culoarea, lipsa grava de optiuni, in special piele si incalzire in scaunele fata. Voi posta un topic separat poate am bafta de niste sfaturi si pareri despre respectiva masina. Cea de salaj oricat de neagra si pe gustul meu ar fi cred ca voi spune pas.

        Comment


        • #5
          Acum mai multi ani, judetele SJ , NT , erau campioane la inmatriculari pe naspa cu masini furate. Cele mai multe mercedesuri. Nu e o gluma sau un o poveste, e o realitate. Grija la ,,chilipiruri". Ahh, s-ar putea in viitorul foarte apropiat ca o motorizare ca asta de pana in 3000 cmc, sa te coste si 1000 euro anual doar taxe !!!

          Comment


          • #6
            Off dar intereseaza si pe altii : Duke de unde ai informatia ca va ajunge 1000E ?
            `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

            now - bicicleta !

            0744 239 949

            WEB
            http://garajautodiag.blogspot.com

            Comment


            • #7
              Am pe cineva pe la taxe si impozite. Anu` trecut stiu ca vroiau sa faca atat. Ma intereseaza pentru ca mereu am vrut cilindreea asta dar m-am temut tocmai din cauzele acestea. Maine as putea sa iau un S300, stiu unu ok cat de cat, dar daca scot peste noapte o inventie la impozite cum au facut-o linistiti cu toate pana acum, pot sa-i dau foc. Fereasca-ne D-zeu de cretinii astia... Insa nu m-as mira sa ajunga o masina cu clindreea asta cu toate taxele la vreo 3000 ron...

              Comment


              • #8
                Originally posted by XSD View Post


                (evident are ceva bubute dar la banii astia te astepti).
                Salutare.Am citit ce ai scris in primul post si mi-a ramas fraza de mai sus lipita de frunte: La 5999 un S din 97 personal m-as astepta sa fie fara "bubute".Nu te astepta sa coste putin reparatiile mai ales la partea electrica.Si sa nu uit -geamuri blindate - doar in filmele cu ''Cichi Tan''.Cei de pe forum cunosc povestea. Multa stima.
                Stefan

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dog View Post
                  Si sa nu uit -geamuri blindate - doar in filmele cu ''Cichi Tan''.
                  Adica termopane. (sunt doar pentru cunoscatori)
                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    Faza cu taxele marite pe cilindree e foarte plauzibila si faptul ca urmeaza un impozit suplimentar usturator pe noneuro.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Salutare baieti,

                      Daca vrei o masina buna cu motor cat de cat trebuie sa fii pregatit financiar asa ca daca baga baietii impozite mari, asta-i situatia.

                      Masina respectiva nu stiu daca e furata sau ce naiba s-a intamplat cu ea pt. ca totusi mercedes o au in programul lor ca fiind livrata dar nu prea mai au alte lucruri, e cel putin ciudat. In orice caz nu ma intereseaza sa o cumpar chiar daca sunt sanse sa fie okay.

                      Duke - daca stii un S300 TD care merita cumparat si nu te intereseaza pe tine .. da-mi un semn/pm etc. Eu caut asa ceva si banul e gata sa fie dat.

                      Daca romanul nu stie ce-s alea geamuri duble, normal sa creada ca sunt "blindate". Mai nasol e ca nu-si dau seama ca o masina cu adevarat blindata e mult mai nasoala decat una normala ca si performante consum etc. inafara cazului in care esti vreun dictator sau drug dealer in LA.

                      Si eu ma astept la 6000 sa poti lua unul bun si cu defecte minore, insa la urma urmei sunt masini care au 13-14 ani, nu pot fi perfecte. Mai mult de atat nu as da pentru ca sincer nu prea ar face decat daca are km ff. putini demonstrabili si se afla intr-o stare de colectie. Planul e sa bag inca ~10-12 mii in ea sa o fac speciala (20" crom, air-ride, interior imbracat complet nappa/alcantara etc.), deci daca mai bate una-alta la suspensie etc. nu e mare problema, oricum urmeaza sa refac tot. La fel si la electric, multe chestii nu sunt chiar asa mare tragedie de facut, dar normal nu e o idee buna sa iei o cazatura.

                      O sa mai astept pana voi gasi unul bun la un pret corect, in definitiv nu am nevoie de el si cu cat aman cheltuiala mai mult cu atat mai bine pentru cash-flow

                      Comment


                      • #12
                        Si eu caut unu XSD. Insa pe negru sau gri inchis. Stiu unu pe-aici prin zona, dar parca am niste retineri, nici tie nu prea ti l-as recomanda. Ma rog, de ani de zile le filez prin tara, n-am vazut mai mult de 2-3 sa merite luate fara griji. Bafta si rabdare .

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by carmine View Post
                          Faza cu taxele marite pe cilindree e foarte plauzibila si faptul ca urmeaza un impozit suplimentar usturator pe noneuro.
                          Asa e.

                          Comment


                          • #14
                            Vazusem o balena 300 TD la 7000 euro intrun anunt pe Bestauto sau Buletinulauto ... nu mai stiu exact.

                            Vroiam sa-l postez in topicul "Mercedesuri de vanzare" , dar am avut retineri din cauza pretului de 7000 euro pentru ceea ce arata masina si a decorului in care se afla.
                            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                            Comment


                            • #15
                              Am vazut mai multe S-uri si din nefericire a cam inceput sa mi se linisteasca. Nu stiu daca o sa gasesc la noi unul in stare acceptabila la niste bani corecti. Poate mai bine ma orientez catre un 7er sau un A8 si fac din alea ceva special (probabil 7er). Alta motorizare inafara de 300td nu vreau si astea sunt si rare si scumpele daca sunt bune. Voi mai astepta, poate am bafta sa pice ceva okay, altfel banii raman in portfofel Nu mi se pare normal ca la 5-6000 sa arate aproape la fel cu cel care-l am si il dau cu 2000. Poate mai bine ii fac cateva lucruri la cel curent si ma linistesc, macar ies mai ieftin

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF