Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

LED-uri arse a treia lampa stop-frana!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LED-uri arse a treia lampa stop-frana!!

    Am un Avantgarde din 2004 si mi s-a ars un LED de pe a treia lampa de pe portbagaj. Peste tot unde am fost mi-au zis sa cumpar o lampa noua completa, adik vreo 3 mil. M-am suparat si am desfacut-o eu si cu un LED normal de 1 RON am rezolvat problema! LED-urile din ea sunt puse cate 4 in serie si daca se arde unul, nu se mai aprind nici celelalte 3. Chiar daca LED-urile originale au cate 4 picioruse( ulul + si trei -), punand un LED normal transparent( rosu cand se aprinde) de 3V cu 2 picioruse( + la + si - pe unul din cele trei de pe placutza), problema se rezolva imediat!! Sper sa va fie utila aceasta informatie avand in vedere ca am remarcat pe la semafoare mai multe E-uri cu aceeasi problema cum a fost si a mea. Daca aveti intrebari, va rog sa mi le adresati si va dau detalii!

  • #2
    Si eu am vazut la mai multe W211 problema asta.

    Comment


    • #3
      ...mai gasesc si io pe cineva care posteaza de bunavoie o problema cu care s-a confruntat. Bravo, tata, tzine-o tot asha...

      Comment


      • #4
        Da... surprinzator.. laudabila initiativa.

        Comment


        • #5
          Salut

          Am si eu aceeasi problema. Nu stiu exact care este ars si nici nu m'am uitat prea mult la el. Cum reusesc sa ajung la acele beculete? Cum se desface acest stop?
          Si exact ce leduri ai cumparat?
          Vreau sambata sa-l rezolv si eu daca e asa simplu...
          Ai ceva poze?
          Mersi
          SorinocoMan

          Comment


          • #6
            Intai de toate vreau sa iti zic ca eu am terminat telecomunicatii-electronica, sunt pasionat de mecanica si ca pt mine chiar a fost o placere sa o repar cu toate ca e un picut dificil, dar se rezolva:
            -intai scoti capitonajul destul de simplu apoi la lampa pe interior se observa doua urechi care trebuiesc apasate una catre cealalta pana fac click si se desprinde partea care contine placuta cu led-urile;
            -apoi scoti mufa care alimenteaza led-urile si apoi scoti placuta cu circuitul din interior ca sa poti lucra pe ea;
            -chiar daca nu se aprind mai multe led-uri( multiplu de 4 ca sunt cate 4 in serie) cu un aparat de masura afli imediat care este ars si probabil ca nu ai sa inlocuiest decat 1( daca nu ai aparat poti cu orice sursa sau baterie cam de 3V sa verifici fiecare led);
            -led-urile acestea au cate 4 picioruse, unu din colt stanga jos este "+" iar celelalte 3 sunt impreuna "-" si de aceea zic eu ca este destul de usor de verificat care este ars si genereaza si neaprinderea celorlalte 3 cu care este in serie;
            -cumperi led-uri albe transparente dar care se aprind rosii, normale cu 2 picioruse( 1 ron bucata), le scurtezi, piciorusul cu "stegulet" pe el de la led este "+" iar celalalt "-" si lipesti "+"-ul la "+" si "-" pe oricare din celelalte 3 foste "-"-uri;
            -apoi iei doar placuta si ii bagi mufa de alimentare din usa, pui contactul si verifici daca se aprind toate;
            -trebuie sa ai grija cand prinzi la loc partea care ai scos-o ca acum led-urile inlocuite sunt inalte si sa intre prin gaurile corespunzatoate fiecaruia.
            In mare cam astea sunt etapele, nu este chiar simplu si rapid dar ti-am zis ca mie mi-a facut placere pt ca ma pricep si-mi place. Sper sa te descurci si sa rezolvi problema iar daca mai vrei sa iti zic ceva, intreaba-ma si iti raspund imediat cum intru. Am 2 poze dar facute dupa ce am terminat pt un prieten la care m-am laudat . Nu m-am gandit sa fac si in timpul "actiunii" )

            Comment


            • #7
              Si pozele...
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Am uitat sa iti zic important ca led-urile care le cumperi sa fie de 3V! Succes si sa imi zici cum a iesit!

                Comment


                • #9
                  Multe becuri, leduri care se ard......de la gropile de zi cu zi banuiesc ca apar probleme d-astea!
                  W110-2.0 D 1966
                  W115-2.0 D 1971
                  W123-2.4 D 1982

                  Comment


                  • #10
                    In cazul becurilor cu filament liber se poate dar la led-uri unde totul este incastrat in plastic si nu e nmic in suspensie, nu cred ca asta este cauza. Oricum modelul acesta de led-uri cu 4 picioruse se fixeaza ff bine pe placuta dar cred ca de vina sunt led-urile in sine fiind de o calitate proasta. Au vrut sa faca ei ceva dar s-au complicat prea mult in loc sa puna led-uri normale cu 2 picioruse si nu cate 4 in serie...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cristi_fulger View Post
                      In cazul becurilor cu filament liber se poate dar la led-uri unde totul este incastrat in plastic si nu e nmic in suspensie, nu cred ca asta este cauza. Oricum modelul acesta de led-uri cu 4 picioruse se fixeaza ff bine pe placuta dar cred ca de vina sunt led-urile in sine fiind de o calitate proasta. Au vrut sa faca ei ceva dar s-au complicat prea mult in loc sa puna led-uri normale cu 2 picioruse si nu cate 4 in serie...
                      nu gasim becuri cu 4 picioruse? chiar si mai scumpe un pic.
                      SorinocoMan

                      Comment


                      • #12
                        Iti dai seama ca nu de bani e problema dar nu exista in magazine asa ceva si nici nu poti face comanda...sunt facute special numai pt Mercedes. De asta am fost nevoit sa adaptez un led normal si dupa cum vezi in poze, a iesit perfect. Imi pare rau ca nu esti de undeva din apropiere ca veneai la mine si ti-o faceam.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cristi_fulger View Post
                          Iti dai seama ca nu de bani e problema dar nu exista in magazine asa ceva si nici nu poti face comanda...sunt facute special numai pt Mercedes. De asta am fost nevoit sa adaptez un led normal si dupa cum vezi in poze, a iesit perfect. Imi pare rau ca nu esti de undeva din apropiere ca veneai la mine si ti-o faceam.
                          Mersi mult.
                          Mare domn. Oricum pentru moment nu e inscrisa. Nu am platit inca taxa de prima inmatriculare deci am vreme sa ma joc. Sper ca saptamana viitoare sa rezolv si partea de inscris. Sper sa fie disponibil si nr. preferential. AB-50-RIN (SO RIN)
                          SorinocoMan

                          Comment


                          • #14
                            Salut !

                            Am si eu aceeasi problema . . . MB e-class 2003

                            Am cumparat lampa cu totul (originala) din Germania, 90 euro, si am inlocuit-o singur, dar dupa 2 -3 luni iar nu mai functionau toate LED-urile

                            Cred ca au o problema in general la acest sistem, si la mine in Bacau aproape toate au LED -uri care nu functioneaza.

                            Alta explicatie !?
                            Repet, piesa a fost cumparata din Germania de la reperezentanta MB

                            Comment


                            • #15
                              Te cred. Nu stiu ce naiba au nemtii astia de pot fi atat de idioti in aceasta privinta....Se complica cu rahatul asta de tip de led-uri puse pe o schema ff complicata in loc sa mearga pe led-uri normale mult mai fiabile...
                              Or vrea ei sa fie diferiti dar in cazul acesta au dat-o serios in bara si vad ca nu se invata minte si continua cu aceleasi porcarii de led-uri! Eu am trimis mail la reprezentanta lor din Romania si le-am zis ce am patit si le-am sugerat sa vb la centru sa ia masuri.
                              Dar vad ca ii atentionam degeaba...pai ce dreacu', doar sunt nemti

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF