Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema caldura(schimbat termostat si electrovalva de sub stergatoare)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salutare!!!
    Am si eu o problema cu caldura la w211 am schimbat robinetul de caldura sau cum so numi cel de sub stergatoare ca nu imi mai baga caldura deloc,am inlocuit piesa cu una noua ca asa a dat pe test la reprezentanta si .......surpriza!!! dupa cam o ora de functionare nu mai baga caldura cam aceeasi problema ca si innainte.Ce ar mai fi de facut?

    Comment


    • #17
      La instalatia deincalzire am umblat si eu de câteva ori, chiar si la robinetul in cauza de sub ansamblul stergatoare. Într-adevãr, dupa inerventie aau fost ceva probleme cu caldura, cauza fiind amorsarea instalatiei cu antigel.

      Au trecut câteva zile in care am tot completat cu antigel, dar problema s-a rezolvat.

      Daca ai acces la un STAR, da o comanda pentru pompa de apa a încãlzirii si, probabil se va auzi trecerea bulelor de aer prin furtune. Va grãbi amorsarea.

      Comment


      • #18
        Azi am fost la tester si a verificat dar nimica ce sa nu fie inregula.Au zis sa mai trec pe acolo sa incerce sa bage apa cu presiune pe instalatie ca poate e infundat radiatorul de sub bord.Se poate sa fie piesa noua defecta?

        Comment


        • #19
          Salutare!
          De sambata trecuta am sesizat o problema sistemul de climatizare al masinii. Am observat ca atunci cand dau drumul la AC imi baga aer foarte cald (fierbinte ) iar dupa un anumit timp incepe sa bage iarasi aer rece. Sa fie de la duovalva? Sa fie freonul? Ce presiune trebuie sa aibe freonul? Pot sa ma iau dupa valorile din meniul ascuns al climei?
          Va multumesc anticipat!

          Comment


          • #20
            Mai poate fi si vreun motoras de la clima , o scanare merita facuta.

            Comment


            • #21
              Salutare! Am pus un tester Delphi /Autocon și mi-a arătat că am eroare pe senzorul de temperatura interioara 90B0. Acum, acest tester nu spune care dintre senzori este. Am citit pe net și m-am uitat în WIS și spune că sunt doi senzori de interior. Unul montat in plafoniera și unul langa contact. Tot pe net am găsit pe un site din Rusia un timp care și-a reparat singur senzorii înlocuind termistorul. La noi pe piata termistorul costa 4lei iar senzorul de la 50lei in sus. O sa incerc sa îl repar, daca nu merge îl cumpăr. Mâine o să pun și valorile termistorilor , poate mai interesează pe vreunul.
              Seara buna!
              P.S. știe cineva ceva modele de testere low cost (în afară de Delphi) pt MB.

              Comment


              • #22
                Termistorii B57164-K 103J. - 10kOhm 5% HTC sau puteți folosi echivalente cu aceleasi valori.

                Comment


                • #23
                  Am scanat si eu cu ala de la Delphi, n-are nici o treaba cu codurile exacte de pe masina in comparatie cu un Star. Te si induce in eroare la anumite erori + nu e centrat pe identificarea exacta a defectului.. Pt mine a fost bun doar pt anulat/activat SBC-ul.
                  Daca ai chef de sapat si de cercetat, cauta pe net despre vas5054a oki chip + soft Xentry. Spor!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF