Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutie automata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie automata

    Salut dragi colegi.Sunt fericitul unu W124 2.5 tdi,dar a cam venit vremea sa ma intereseza si um model mai nou,adica W211. Personal,cel cu face-lift,dar nu pera ma incadrez in buget,deci ramane cel cu 150 de cai.Intrebarea ar fi cele din 2002-2006 ,cate viteze au cele automate?sunt mai multe feluri de cuti?care ar fi cele mai bune?

  • #2
    w211 2002 - 2006 E220 CDi 150 cp - 1 cutie automata cu 5 trepte (si asta tine loc si de cea mai buna si de cea mai proasta - depinde cum a fost intretinuta masina - adica te poti bucura de ea sau iti poti blestema zilele)

    Ete acilea alte detalii tehnice : http://www.mercefreaken.com/modellene.htm

    Ozzy buna !
    Last edited by w124researcher; 08-24-2010, 00:07 AM.
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      Ok am inteles in mare!Deci nu s-au pus mai multe feluri de cuti pe modelul asta. Are si optiunea SPORT nu? Am citit pe net ceva de genul SPORT 1 SPORT 2 ce inseamna asta.Precizez ca intreb atat de multe pt ca vreau neaparat o cutie automata,niciodata mergand pe una automata.

      Comment


      • #4
        Sport 1 , Sport 2 sunt setarile de la Airmatic din cate stiu eu ...

        Vezi in filmuletul lui Flavius la 00:55 http://www.youtube.com/watch?v=gvRZaItNz5w

        Pentru cutie exista programele :
        (aceste programe se schimba cu selectorul aflat in P - asa e recomandat)

        C - Comfort
        S - Sport
        M - pentru Manual cu padele la volan - dar nu este cazul la E 220 CDi (sau cel putin eu nu am vazut asa ceva - exista sigur standard pe E 55 AMG , eu am mai vazut si pe un E 320 CDi ... dar pe E 200 / 220 CDi nu am vazut)

        In programele C si S , poti folosi selectorul (facaletzul ) pentru a schimba manual treptele din D cu D- (apesi spre stanga) si D+ ( apesi spre dreapta). Si apoi ca sa revii in D dintro treapta de viteza , tii apasat spre D+ pana iti arata in bord D in loc de treapta de viteza in care erai.


        Parearea mea - putin cam complicata dracia asta cu schimbatul vitezelor cu D- si D+ (fata de concurenta) si cu schimbatul programelor doar in P (recomandat)

        Uite aici manual de utilizare pentru w211 :

        2002 - 2006 (dar este in engleza)
        4shared is a perfect place to store your pictures, documents, videos and files, so you can share them with friends, family, and the world. Claim your free 15GB now!


        2006 - 2009 (in limba Romana)
        4shared is a perfect place to store your pictures, documents, videos and files, so you can share them with friends, family, and the world. Claim your free 15GB now!



        Ozzy buna !
        Attached Files
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Alte pareri nu mai sunt?Este vreo diferenta intre cutii la modelele preface-lift cu cele face-lift?Condumul este mai mare la cutii automate?La modelele cu face-lift,motorul este V4(sa nu radeti daca gresesc) ca am vazut ,desfacuta capota si plasticul era in forma de V.

          Comment


          • #6
            Originally posted by noroc View Post
            La modelele cu face-lift,motorul este V4(sa nu radeti daca gresesc) ca am vazut ,desfacuta capota si plasticul era in forma de V.
            Sunt 4 in linie. Ala nu este decat un plastic.
            Attached Files
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #7
              Cutiile automate de pe W211 sunt ok, consumul nu e unul de speriat (8-9 urban), piesele pentru un schimb de ulei la cutie costa in jur de 400ron la reprezentanta.
              Daca te intereseaza un W211 E220 cdi, te invit la un test-drive la al meu

              Comment


              • #8
                Originally posted by noroc View Post
                Ok am inteles in mare!Deci nu s-au pus mai multe feluri de cuti pe modelul asta. Are si optiunea SPORT nu? Am citit pe net ceva de genul SPORT 1 SPORT 2 ce inseamna asta.Precizez ca intreb atat de multe pt ca vreau neaparat o cutie automata,niciodata mergand pe una automata.
                La E220 cdi w211 din 2002, cutie de viteze automata, sunt doua moduri de functionare a cutiei, respectiv W si S, din cate cred eu inseamna winter si summer. Iti recomand sa achizitionezi masina neaparat cu cutie automata, este de vis!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF