Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Restaurare model W115 240D 300

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Restaurare model W115 240D 300

    Salut,
    De ceva vreme am inceput restaurarea unui "bot de cal" si vroiam sa impartasesc cu cineva cunoscator problemele care le intampin..si asa am ajuns aici . O sa revin cu poze si cu alte detalii.
    Alta informatie care sigur o sa intereseze pe multi...mai am inca un w115 200D care il dezmembrez cu unele retineri .

  • #2
    Asteptam cu interes poze si detalii de pe parcursul lucrarilor.

    Comment


    • #3
      Spor la treaba si multa rabdare.
      Daca ai detalia "retinerile"tale ar fi mai usor sa gasesti
      pe cineva care este interesat de piesele de vanzare.
      Sper sa reusesti sa te bucuri cat mai mult de botul tau.

      Comment


      • #4
        Originally posted by 74MB115 View Post
        Spor la treaba si multa rabdare.
        Daca ai detalia "retinerile"tale ar fi mai usor sa gasesti
        pe cineva care este interesat de piesele de vanzare.
        Sper sa reusesti sa te bucuri cat mai mult de botul tau.
        Probabil ca retinerile se refera la parerile de rau pentru dezmembrarea masinii...
        Sper sa aflam toate detaliile lucrarilor.

        Comment


        • #5
          "Retinerile" se refera la probabilitatea ca ulterior sa am nevoie de unele piese...oricum revin in cel mai scurt timp cu poze...

          Comment


          • #6
            La cea pe care vrei sa o dezmembrezi nu ai la ea un litrometru (din rezervor) functional?

            Comment


            • #7
              Sa vedem poze, asteptam cu interes poze!
              W110-2.0 D 1966
              W115-2.0 D 1971
              W123-2.4 D 1982

              Comment


              • #8
                Nu am apucat sa vad ce este functional pe botul pentru dezmembrat...sapt viitoare o sa le duc ambele intr-un garaj mai mare si atunci revin cu un raspuns exact...pana atunci ceva poze cam slabe..spatiul in care sunt acum masinile este cam mic...momentan adun piese pt bot..astazi mi-am comandat ultima rama pt. far disponibila la BOSCH Europe..ultima de pe stoc..nu se mai fac de cativa ani buni..si nu vreti sa stiti cat a fost acum imi comand directia+suspensia bucata cu bucata...e mai usor pt mine pt ca jobul meu presupune sa caut si sa comand piese...




                Comment


                • #9
                  Deh, zii cat a costat, acu depinde si de unde le iei, eu unul mi am tras far nou, de coada de randunica, de fapt 2 rame noi, o sticla, si o oglinda, noi noi cu 50 de euro, dupa cum am zis depinde de unde le iei!
                  Ce ani de fabricatie ai acolo? Volane subtiri ai? Pune poze in continuare!
                  W110-2.0 D 1966
                  W115-2.0 D 1971
                  W123-2.4 D 1982

                  Comment


                  • #10
                    Cu siguranta nu o sa iti spun cat am dat pe ea mai ales cand mi-ai spus cat ai dat pe ale tale cam ai dreptate cand spui ca de unde le iei conteaza f mult...Anul de fab. este 1974..Volan subtire nu am..doar cel original...Poze pe sapt viitoare cand o mut de acolo...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by raulilas View Post
                      Cu siguranta nu o sa iti spun cat am dat pe ea mai ales cand mi-ai spus cat ai dat pe ale tale cam ai dreptate cand spui ca de unde le iei conteaza f mult...Anul de fab. este 1974..Volan subtire nu am..doar cel original...Poze pe sapt viitoare cand o mut de acolo...
                      Eu am reusit sa gasesc piese noi la preturi foarte bune. Nu la magazin sau pe net, la particulari care s-au ocupat in anii 90 cu vanzarea de piese.
                      Stiu in Bucuresti 2-3 oameni care inca au tot felul de piese de 115 si 123.
                      De ex am luat kit complet de ambreiaj nou original cu 400 lei.
                      Sau pompa de injectie Bosch noua tot la 400 lei...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Rufus View Post
                        Eu am reusit sa gasesc piese noi la preturi foarte bune. Nu la magazin sau pe net, la particulari care s-au ocupat in anii 90 cu vanzarea de piese.
                        Stiu in Bucuresti 2-3 oameni care inca au tot felul de piese de 115 si 123.
                        De ex am luat kit complet de ambreiaj nou original cu 400 lei.
                        Sau pompa de injectie Bosch noua tot la 400 lei...
                        Ma poti ajuta atunci te rog cu ceva nr de telefon daca spui ca ai ceva cunostinte prin Buc care se ocupa cu piese...sa bat fierul cat e cald..adica sa cumpar cat timp am ceva bani

                        Comment


                        • #13
                          Eu rame de astea am o gramada, majoritatea in stare buna.
                          Vad ca inca ai motorul de 3000 pe masina, vrei sa o inmatriculezi ca vehicul istoric?
                          Volan subtire nu era pe model fabricat dupa '73, asa ca mai bine-l lasi pe cel original.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dr_krl View Post
                            Eu rame de astea am o gramada, majoritatea in stare buna.
                            Vad ca inca ai motorul de 3000 pe masina, vrei sa o inmatriculezi ca vehicul istoric?
                            Volan subtire nu era pe model fabricat dupa '73, asa ca mai bine-l lasi pe cel original.
                            Intentia mea este sa-l inscriu ca vehicul istoric..asa m-am gandit si eu sa nu pun altul...nu vreau sa modific nimic fata de original...
                            Cum este prima masina pe care o restaurez cap-coada ma gandeam sa cer mai multe pareri..cu ce credeti ca ar fi mai bine sa incep cu partea de caroserie-tinichigerie sau partea mecanica (motor-directie-suspensie) ??

                            Comment


                            • #15
                              Stie careva pe unde sau la cine as gasi ceva piese directie-suspensie noi (sa nu fie turcesti) ??

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF