Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pivoti

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pivoti

    Dupa intoarcerea din lungul drum prin Europa am observat o uzura la pivotii de la bara stabilizatoare (cred ca asa se numesc) de pe ambele parti, care se vad si in poza plus ulterior am gasit si garnitura deteriorata de la un alt pivot (pivotul pare OK-dar cine stie ? ) care se afla situat in partea centrala a butucului.

    Vreau sa le schimb cat mai urgent!

    Acum am nevoie de cateva lamuriri si intrebarile mele sunt urmatoarele:

    1)Cum se numesc ele exact? ...eventual un cod MB (vrea sa comand sigur piesa potrivita)
    2)Ce marca sa aleg?
    3)Cam cat ar costa ?
    4)Pot sa le schimb si eu acasa sau e nevoie sa ma duc la un service?

    Multumesc anticipat!



    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

  • #2
    Le poti schimba si tu acasa insa dupa inlocuirea piesei trebuie sa faci geometria la roti.Cel din prima poza se mai numeste capat de bara, am schimbat unul vinerea trecuta cand am fost la ITP si am dat pe el 82 de lei, marca TRW

    Comment


    • #3
      Eu aş opta pentru Lemforder.
      Poţi să lucrezi în garaj la Nelu Pătraşcu , are condiţii bune acolo.


      Comment


      • #4
        Originally posted by grigorean View Post
        ...Cel din prima poza se numeste capat de bara...
        Multumesc!
        Dar cel din poza nr.2 ?
        Pare mult mai greu de demontat decat capetii de bara!

        Originally posted by mircea13 View Post
        ...Poţi să lucrezi în garaj la Nelu Pătraşcu , are condiţii bune acolo.
        Multumesc pentru detaliile tehnice!

        Ma gandesc ca Nelu are destule pe cap...Nu as dori sa-l mai incurc si eu!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #5
          Primul este cap de bara (10709 sau 10710 stg/dr), al doilea pivot inferior (10762). E nevoie sa faci geometria rotilor doar daca schimbi capul de bara.
          C 180 sport 1995
          www.pieseauto-buzau.ro

          Comment


          • #6
            Originally posted by grigore View Post
            Primul este cap de bara (10709 sau 10710 stg/dr), al doilea pivot inferior (10762).
            Multumesc! Am sa ma interesez la magazinul de piese sa vad cat costa si in cat timp se pot aduce daca nu au pe stoc!

            Originally posted by grigore View Post
            ...E nevoie sa faci geometria rotilor doar daca schimbi capul de bara.
            Din pacate capetii de bara sunt "varza" (posibil din cauza ca am mers 4700 km cu un plumb cazut de pe o roata - la plecare masina nu a avut nimic - a fost verificata)... deci acest lucru este inevitabil!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #7
              Arad 310356 Str. Poetului Nr. 1/C tel.+40 257 271 010 , fax +40 257 271 070 Unix Arad.
              Magazin de piese, poţi cumpăra şi ca pers. fizică.

              Comment


              • #8
                Originally posted by mircea13 View Post
                Arad 310356 Str. Poetului Nr. 1/C tel.+40 257 271 010 , fax +40 257 271 070 Unix Arad.
                Magazin de piese, poţi cumpăra şi ca pers. fizică.
                Thank`s!

                Intamplator de obicei cumpar de la ei...Am un fost coleg de clasa care lucreaza la un magazin de piese care distribuie piese aduse prin UNIX (Unix e mai mult un depozit decat un magazin de piese-de fapt e o firma maghiara...sau cu sucursale in ambele tari).

                Am primit si oferta de pret:

                Capetii...Lemforder...44,47 RON / buc
                PIvot...70.70 RON/buc.

                De aici mai primesc discount!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Sunt preturi bune , eu de la magazinul de la care imi cumpar in totdeauna piese aveau trw cea mai buna marca , restu erau pocnitori , si ajungeau si peste 3 zile , eu am avut nevoie de capatul de bara in aceeasi zi ca sa iau ITP-ul .

                  Comment


                  • #10
                    Dane la pivot ai de munca si iti trebuie 2 baieti bine mancati ca sa scoti pivotul si sa il bagi inapoi. Eu am pierdut 1 ora pe putin la fiecare pivot. Suna-ma daca ai probleme ca sunt profesor ...am schimabat tot ce tine de fata. 4 capete e bara. 2 pivoti. 4 bucse la bara de torsiune. 2 contratiranti. saibe cu tot cu bucse ce vin in capat la contratiranti. si altele. Deci suna-ma ca te consiliez
                    Last edited by sovieticool; 09-14-2009, 23:02 PM.
                    `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                    now - bicicleta !

                    0744 239 949

                    WEB
                    http://garajautodiag.blogspot.com

                    Comment


                    • #11
                      Dane a schimbat azi si bucsa aia mare la caseta ce-a din dreapta. Avea rugina la bucsa metalica si vaselina nu a mai vazut din clasa a 4-a ...
                      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                      now - bicicleta !

                      0744 239 949

                      WEB
                      http://garajautodiag.blogspot.com

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sovieticool View Post
                        Dane a schimbat azi si bucsa aia mare la caseta ce-a din dreapta. Avea rugina la bucsa metalica si vaselina nu a mai vazut din clasa a 4-a ...
                        Eu inca nu am apucat sa schimb nimic...
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Ciment..... .
                          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                          now - bicicleta !

                          0744 239 949

                          WEB
                          http://garajautodiag.blogspot.com

                          Comment


                          • #14
                            Le poti schimba si fara sa faci geometria daca le reglezi pe cele noi dupa cele vechi, masurandu-le cu o ruleta.
                            Simplu si eficient.
                            MB560SEC

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by sovieticool View Post
                              Ciment..... .
                              Era pentru KISS Cash!


                              Originally posted by florinvlad View Post
                              Le poti schimba si fara sa faci geometria daca le reglezi pe cele noi dupa cele vechi, masurandu-le cu o ruleta.
                              Simplu si eficient.
                              Mersi pentru pont.

                              Nu cred ca am sa fac eu operatia.
                              Am sa las pe seama profesionistilor!
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF