Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My w 211 320 CDI Avantgarde, pachet Sport, 2006

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My w 211 320 CDI Avantgarde, pachet Sport, 2006

    M-am gandit sa pun si eu cateva poze cu "fierul" meu...
    Am sa postez asa de la inceputuri...
    Astea sunt de la cumparare , pozele ce m-au facut sa merg dupa ea la pitesti.
    Masina a fost adusa in tara in Martie 2010, si a fost data in septembrie 2010 la buy back la Motor AG - Pitesti (Reprezentanta BMW) ca avans pentru un X5 nou. A fost evaluata in pretul de 18000 Eur, proprietarul nu a fost multumit de pretul primit pe ea si a dat jos jantele originale.
    Am cumparat-o la aproape 130.000 de km, fara vreo 40.
    Attached Files
    Last edited by Dj Sky; 02-29-2012, 09:54 AM.

  • #2
    Dupa nici 2 luni de la cumparare, prin Decembrie 2010, inevitabilul s-a intamplat.
    Noaptea intr-o localitate au fugit 2 caini unul dupa altul, pe primul l-am vazut si l-am urmarit ca trece fugind strada de la dreapta la stanga si al 2-lea l-am luat in plin fara sa imi dau seama ca era in urmarire dupa primul, nici nu l-am vazut.
    Consecinte:
    Spoiler crapat,
    Grile crapate,
    Radiator intercooler cu o gaurica facuta de grile,
    Radiatorul de apa cu o clema care sustine radiatorul de intercooler rupta,
    Scuturile de la motor si cutie crapate.

    Au fost inlocuite toate pe casco, cu piese originale (verificate pe masina sa fie alea de pe factura ) si vopsit spoilerul.
    Tot atunci mi-a fost inlocuit si proiectorul de ceata de pe partea stanga, care era crapat dinainte si mi-am cumparat si dreptul nou, ca se vedea diferenta, am inlocuit cablul de deschidere capota ca era cam uzata izolatia, conductele de la ulei CVA ce vin in radiatorul de apa, si am cerut sa mi se inlocuiasca tot uleiul in CVA ca ei vroiau sa completeze pana la nivel si nu am fost de acord, asa ca la 134.000 masina a primit ulei in CVA.
    Am sa revin cu poze de dupa reparatie.
    Attached Files
    Last edited by Dj Sky; 02-29-2012, 10:14 AM.

    Comment


    • #3
      Frumoasa masina! Am si eu una din 2005 la fel ca motorizare si sunt foarte multumit de ea!

      Comment


      • #4
        Aici sunt poze de dupa reparatie, se observa putin la spoiler diferenta mai ales cand nu e lumina puternica sau sunt neoane. Intre timp si-a mai pierdut din stralucire dar eu tot vad...
        Aici inca aveam proiectorul drept, cel vechi, in acea saptamana l-am si inlocuit ca masina parea chioara ...
        Am pus toate pozele ce le-am facut atunci, prin Februarie 2011.
        Scuze pentru covorasele de interior, ca erau asa ciopartite si vai de capul lor, le-am pus pentru protectie de pe alta masina, ca atunci cand am cumparat-o avea de alea de mocheta originale si mi-e mila de ele.
        Revin cu poze de cand mi-am confectionat covorase noi tot din "arici" de asta pentru ca imi place ca nu se vede direct mizeria ca pe cele de cauciuc.
        Stiu ca voi primi critici in privinta lor, dar mie imi plac.
        Attached Files
        Last edited by Dj Sky; 03-01-2012, 00:12 AM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Dj Sky View Post
          ... Scuze pentru covorasele de interior...
          Asta e foarte tare. Prietene sa ai parte de masina ta si sa o folosesti cu placere. Pasiunea e pasiune dar pana la urma masina e a ta nu tu al ei. Daca vrei covoare persane de alea pune-ti.
          Multi km fara caini/iepuri sau alte oratanii.
          Last edited by Luxian; 04-11-2012, 22:49 PM.
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #6
            Originally posted by adidc View Post
            Daca vrei covoare persane de alea pune-ti.
            Multi km fara caini/iepuri sau alte oratanii.
            Nu mi-am pus chiar persane, cum am vazut pe net intr-un c class, dar am pus ceva ce in ideea mea e util mai ales cand nu suport murdaria pe jos...
            Am avut ceva km de atunci fara oratanii dar mi-a belit o vecina un bandou de pe spate si nu a vrut sa recunoasca, martori nu am avut, si iar alti nervi si apelat la casco ca era si ornamentul cromat si costa de ma enerva...
            Sa nu dublez povestea covoraselor, pun link de la Discutii despre model E class unde am pus ce si cum am facut.

            La multi nu le-au convenit dar mie imi place cum arata si se comporta bine, pana acum arata ca noi.

            Comment


            • #7
              Cateva poze cu jantele AMG achizitionate in vara,care nu mi-au placut asa mult in poze, dar pe masina au dat super, parerea mea. Cele cu care am cumparat masina le-am vandut, ca in cateva locuri incepeau sa se decojeasca si erau si atinse si am cumparat altele pentru iarna tot originale de 16''.
              Attached Files
              Last edited by Dj Sky; 03-03-2012, 10:30 AM.

              Comment


              • #8
                Salut. Frumoase jantele. De curiozitate cat au costat? Sunt pe 18?
                Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by valentinion View Post
                  Salut. Frumoase jantele. De curiozitate cat au costat? Sunt pe 18?
                  Sunt pe 18'', cauciucuri 245/40/zr18, et 32 si latime, parca 9j sau 8,5.
                  Au costat 2400 ron, cu cauciucurile super bune, cam 80% profil.
                  Initial ma gandeam sa iau modelul original de E 55 AMG dar nu gaseam numai o gramada de copii dupa ele, sau care aratau naspa si mai cereau si cate 800 eur pe ele, asa ca m-am hotarat sa le vad astea, de cum le-am vazut am si mers la vulcanizare si le-am pus pe masina.

                  Comment


                  • #10
                    Jantele mele iti plac? Cat te-au ajuns astea pe 18?
                    Attached Files
                    Last edited by Luxian; 04-11-2012, 22:53 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Bogdan Cip View Post
                      Jantele mele iti plac? Cat te-au ajuns astea pe 18?
                      Am scris mai sus, am dat pe ele 2400 ron cu cauciucuri super bune.
                      Cautam si model ca ale tale dar singurele care nu au fost fake, cerea pe ele 800 eur, cauciucurile mai mergeau maxim 20.000 de km, si nici nu aratau de nota 10 asa ca am inceput sa caut alternative. Le-am vazut doar in poze astea de pe masina,aratau bine, am cautat poze pe net sa vad cum arata dar nu am gasit numai un w 211 T CDI incaltat cu asa ceva, asa ca m-am intalnit cu proprietarul sa vad cum dau pe masina si mi-au placut.

                      Comment


                      • #12
                        Poze cu eleroanele vopsite si montate cand mi-am vopsit bandoul gasit julit in parcare.
                        Acum astept sa vad masina cu jantele AMG si cu eleroanele in aceeasi poza sa vad cum arata...
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Beton jantele! Masina e intretinuta, felicitari pentru atentia pe care i-o acorzi!
                          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                          Comment


                          • #14
                            Are masina 2 anisori de cand este pe drumurile patriei asa ca azi am facut I.T.P.
                            Imi expira in 18.03 asa ca am fost ieri la 2 statii ITP si ambele m-au refuzat din start pentru ca am pe masina jante pe 16'' cu anvelope 225/55/16 iar in carte am doar pe 17'' si 18''.
                            Asa ca am sunat la RAR Brasov si am intrebat ce e de facut.
                            M-au indrumat catre reprezentanta Mercedes de unde am primit un certificat pe care scria ca pentru modelul meu de masina se pot folosi jante 7,5 j *16 H2 Et 42 sau 8j * 16 cu anvelope 225/55/16, (a fost gratuit sau nu au vrut sa imi ia nimic pe el cu toate ca nu il stiam pe domnul care mi l-a facut,la logistica, am fost trimis la el de cineva din showroom).
                            De acolo, am mers azi la RAR unde mi-au facut o factura de 170 de ron care cuprindea Inspectia Tehnica si Adaugare/modificare in CIV.
                            Asa ca acum am la mentiuni: Alte anvelope admise: 225/55/16, 95 V parca .
                            Am stat putin cu emotii de trecerea ITP-ului la RAR dar au spus domnii ca totul este in regula cu toate ca ma gandeam ca poate nu ii ies gazele sau ceva joc pe la directie sau mai stiu eu...Nu stiu ce tot se uita un inginer pe la geamuri unde are datele alea, pe la diferite locuri la motor, la centuri, si asa mai departe, cand am luat masina am intrebat ca ceva problema cu vreo serie de au urmarit asa si am primit un raspuns sec ca a vazut ceva piese de fabricatie mai veche sau ceva de genul, nu am inteles mare lucru. Motorul nu am auzit sa il tureze in ultimul hal, la altele il auzeam cu toate ca era termopan intre mine si masina, la a mea ori nu a turat-o, ori a turat-o doar putin. Sub ea nu s-au bagat, nu au verificat triunghi,trusa,stingator, care erau in portbagaj, deoarece erau exact unde le-am pus si cum le-am pus si nici nu am vazut sa fi deschis portbagajul, sau poate au vazut ca sunt si nu le-a mai luat la verificari amanuntite. Per total sunt multumit de serviciile lor si de pret. Mi-am si omologat jantele pe 16 in banii care ii dadeam la un itp oarecare + ciubuc sa treaca cu vederea jantele pe 16.
                            Last edited by Dj Sky; 03-15-2012, 22:55 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Led Package

                              Poze cu led-urile montate pe masina mea.
                              Le-am schimbat:
                              1. De la pozitie, cu Can Bus,
                              2. De la numarul de inmatriculare cu Can Bus,
                              3. De la iluminare a usilor, cu Can Bus, doua bucati, si doua normale, daca se pun toate patru fara Can Bus, palpaie, deci au nevoie de un consum minim de vreo 10 W,
                              4. De la iluminatul la "picioare, podea" unde e nevoie tot de minim 10 W consum, deci doua Can Bus si doua normale.
                              De acestea din urma nu sunt foarte multumit, deoarece dupa ce se inchid usile scad in intensitate, dar raman cam puternice ca iluminare si lumina alba, strica din originalitatea masinii, si decat sa ma apuc sa le schimb pe toate din interior ce raman aprinse pe pozitie cred ca voi renunta la ele, dar inainte, trebuie sa gasesc ceva becuri cu lumina calda care sa arda putin mai tare pe pozitia aia de "veghe"Probabil voi modifica becuri cu led inlocuind led-urile de 6000 k cu becuri de maxim 4300 k sau sa pun filtre colorate(folie, ceva galben-portocalie, am pe la disco si am sa fac teste). Sau este vre-un loc de unde se poate regla tensiunea asta ce ajunge pe becuri? Ca mi-ar placea o lumina putin mai tare decat cea stock,furnizata de bec cu filament, care acum nu o prea observi numai in bezna si daca vrei sa o vezi...
                              Attached Files
                              Last edited by Dj Sky; 03-20-2012, 23:15 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF