Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

M-am indragostit de seria E si caut un E220

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-am indragostit de seria E si caut un E220

    Imi place foarte mult seria E modelul care cred ca e fabricat din 2003 pina in 2009, si am strins ceva bani sa imi cumpar unul.
    M-am tot uitat pe piata auto second de la noi si nu stiu ce sa zic, sunt nedumerit de diferentele de preturi.

    Credeti ca cu 12000 -13000 voi reusi sa gasesc ceva ok ?

    Momentan ce ma gasit in bani astia, par toate foste taxi, e asa de rau sa iei o astfel de masina ?

    Si ca ultima intrebare nu stie cineva cum pot gasi un mecanic/ cineva care se pricepe la Mercedesuri in Sibiu ?

  • #2
    Esti din sibiu? Eu sunt din sibiu, am un e220 de vanzare. Nu a fost taxi si este chiar intr-o stare excelenta.

    Suna-ma si vorbim mai multe. 0744879617

    Comment


    • #3
      Sunt din Cluj, dar vreau sa vin in Sibiu sa vad ceva masini. Am sa te sun azi sa vb.
      Intre timp inca mai sunt in cautare de cineva care sa poata sa vina cu mine sa vada 1-2 masini si sa se dea cu parerea, desigur contra compensatie.

      Comment


      • #4
        Buna ziua,
        Sunt posesorul acestui W 211, si il vand cui plateste dotarile si originalitatea (vopsea originala, nelovita, perfecta stare):

        MERCEDES E 220 CDI-AVANGARDE
        AN FABRICATIE 2002
        150 CP
        ACHIZITIONATA CASA AUTO CONSTANTA la 0 KM in 2002
        91 000 KM ORIGINALI- CARTE SERVICE-VERIFICABILI LA REPREZENTANTA
        TRAPA
        INTERIOR PIELE GRI
        SUSPENSIE AIRMATIC (CONFORT, SPORT 1, SPORT 2, OFFROAD)
        FARURI ADAPTIVE XENON
        PROIECTOARE XENON
        SPALATOR FARURI
        PACHET LUMINI INTERIOR
        CLIMA 4 ZONE (FATA-SPATE)
        SCAUNE ELECTRICE INCALZITE (FATA-SPATE)
        PACHET MEMORII SCAUNE, VOLAN, OGLINZI LATERALE
        MASAJ SCAUNE FATA
        SISTEM MULTICONTUR SCAUNE FATA (sustinere lateral variabila in functie de viraj)
        OGLINZI ELECTRICE HELIOMATE ESCAMOTABILE
        PERDELUTA ELECTRICA
        SISTEM AUDIO 12 BOXE +SUBWOFWER
        DVD+MAGAZIE 6 CD
        ALARMA ORIGINALA CU IMOBILIZATORI
        SENZORI PARCARE SPATE+REGLAJ AUTOMAT OGLINDA DR LA MERSUL INAPOI
        4 CAUCIUCURI IARNA CU JANTE MAGNEZIU 16”
        ARGINTIU METALIZAT
        ELERON CAPOTA si LUNETA LORINSER


        PIESE NOI:SBC, INJECTOARE, POMPA INALTE, COMPRESOR AIRMATIC, CAUCIUCURI, BATERII
        SCHIMB RECENT ULEI SI FILTRE C.V., ULEI SI FILTRE MOTOR
        DOVEDESC PRIN FACTURI-CASA AUTO

        Fara 13.000, nu pleaca.Dar sunt cam nehotarat.E impecabila.Sunt la al 3-lea E, dar acesta e tot ce se poate de la un W211.Si in plus e si nerulata mult.

        Pune si un numar de telefon.
        Last edited by mircea600sel; 02-10-2012, 19:09 PM.

        Comment


        • #5
          Veniti cu exemple concrete nu cu povesti despre masinile voastre.

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #6
            Originally posted by marian_neo2001 View Post
            Imi place foarte mult seria E modelul care cred ca e fabricat din 2003 pina in 2009, si am strins ceva bani sa imi cumpar unul.
            M-am tot uitat pe piata auto second de la noi si nu stiu ce sa zic, sunt nedumerit de diferentele de preturi.

            Credeti ca cu 12000 -13000 voi reusi sa gasesc ceva ok ?

            Momentan ce ma gasit in bani astia, par toate foste taxi, e asa de rau sa iei o astfel de masina ?

            Si ca ultima intrebare nu stie cineva cum pot gasi un mecanic/ cineva care se pricepe la Mercedesuri in Sibiu ?
            am eu un W211, af 2003, argintiu, piele, navigatie, masina e full, nu a fost lovita, stare impecabila atat estetic cat si tehnic. masina are 150 cp, consumul este unul bun, cutie automata, mai multe detali putem discuta la telefon.

            fulmax nu vreau sa te supar dar masina are un pret exagerat de mare

            Mercedes-Benz E 220 de vanzare pe auto.ro. Anunturi auto cu masini Mercedes-Benz E 220 second hand.

            daca esti interesat, detalile le putem discutam dupaia, km sunt reali, am dus masina la reprezentanta mercedes in cluj pt a verifica km.
            Last edited by Luxian; 02-13-2012, 20:23 PM. Reason: Trei posturi consecutive.

            Comment


            • #7
              Story Final

              Salut si multumesc la toti care mi-au scris.

              A trecut ceva timp si am reusit de mi-am luat masina.
              Si vreau sa imi impartasesc povestea achizitie cu restul de pe forum si ca un fel de final al acestui thread (nu trebuie neapara inchis)

              Deci cum ziceam in primul post imi place ff mult seria E si am cautat sa cumpar una. Fiind prima masina am citi si eu pe ici colo sa nu dau bani degeaba mai ales ca sau strins tare greu dar nimic nu ma pregatit cu intilnirea cu niste samsari. Nu e o poveste horror dar sper sa ajute macar pe uni.

              M-am trezit intr-o joi ca gata nu mai pot astepta imi trebe masina (probabil tinerea), asa ca ma uit pt a 12 mia oara pe autovit si ochi imi pica pe o masina de la baietii veseli din Sibiu(cele mai bune preturi la E-uri). Vad ca masini la ei se tot vind (cam 9 in 2 luni) si zic ca poate nu or fi asa de rai cum tot zic oameni pe forumuri ca ar fi (deh pe linga ca tinar si putin prostut ).
              Deci vad masina un E220 si e cu cutie manuala zic perfect vad anuntul sun sa cer VIN. Apoi dupa vreo 2-3 zile de sunat primesc si 2 coduri VIN, mi le decodeaza cineva de pe aici si nu apar sa aiba TAXI INTERNATIONAL ci numai 937 TAXI - STRENGTHENING KIT si eu am presupus ca cei de la Mercedes probabil au numit asa optiunea asta. Ce mai era ciudat ca in decodare imi zicea ca e E200, am zis ca decodarile astea nu or fi asa exacte.

              Am vazut decodare asa ca sun la baieti sa ii intreb de masina, o mai au, in ce stare e. Mi se raspunde masina mai e si ca e E220 ca e impecabila si .... Bun sun un prieten si pe bus catre Sibiu. Ajungem in Sibiu, fac programare la Autoklass (ca de reprezentata), ii caut pe astia. Gasesc firma masina nu e ca o aduce unu din ei, intre timp cer ceva acte ca actele sunt la masina, bun si asa. Intreb masina e E220 nu ? Apoi da cum sa nu.
              Cauciucurile de care sunt ? Apoi sunt de alea mixte. Bun si asa.
              Si tot acum am intrebat de garantie cica as avea 6 luni ca e pe firma, super.

              Vine omu cu masina ma uit la masina cu prietenul meu pare ok, adica ceva zgrieturi pe ici colo, superficiale in afara, inauntru vedem ca tetiera dreapta e zgiriata, in iesirea de la aerul conditional central cineva a dat gauri, scaunul dr din spate are piele crapata pe ici colo, in rest totul pare ok.
              Cerem un drive test, primit cam 10 min dam o tura verificam compresia pare ok. In timp ce mergem nu gasesc incalzirea din scaune si il intreb pe cel care e cum mine unde e buttonul ala si asta imi zice ca aici ar trebui sa fie. In aceasta disutie mi-am dat seama ca masina nu are multe din ce scria in anunt ca ar avea: gen caldura scaune, mp3, navigatie. Il intreb da cum se poate asa ceva ? Apoi ei nu schimba anuntul doar pozele(nici pozele nu sunt schimbate toate) ca doar au multe masini.
              Urmatorul pas e sa mergem la Autoklass sa dam un tester. Mergem acolo aia ne cer actele si actele nu sunt la masina ci sunt la birou(deja un pic ciudat dar imi trebuia masina) il pun aia pe tester si aflu ca masina e ok (cu toate ca termostatul la motor era dus si a trebui sa il schimb) si ca nu a fost taxi dar ca e E200. Il intreb pe asta ce e cu noi da masina e E200 nu E220 el a zis apoi nu stiai ? Bun si asa, masina era ok deci mergem la pasul urmator.

              Cel de la Autoklass a zis ca masina avea la ultima revizie la Mercedes 168k in 2011 am zis ca in un an cit se putea umbla. Oricum masina arata in bord 145 k. Cind i-am intrebat de unde diferenta ei au zis ca precis aia de unde au luat-o ei a dat-o inapoi. Bun si asa.

              Intreb pe omul care a verificat suspensiile la Autoklass ce cauciucuri am pe masina (ca de deja ceva mirosea suspect) ala se uita si zice ca sunt de vara.
              Super il intreb pe domnul samsar da parca erau mixte raspuns lui a fost ca el a adus-o asa din Franta deci sunt ok.

              Mergem la ei le zic ca ma intereseaza masina (cred ca eram cam disperat , dar imi trebuia masina o data) mai negociem un pic la pret si platesc cam 10.000 E.

              Acum primesc actele originale, verific seria sasiului si acum daca as fi verificat sa vad ca masina are numai 100 kw poate nu as mai fi luat-o, dar nu am verificat asa ca am trecut la pasul urmator. Am orimit 2 chei care iar e un lucru bun.

              Tot citind pe net am inteles ca tre sa le cer foaia de la finante cum ca cel pe care e masina nu are restante. Primesc actele + certificatul fiscal ce zice ca nu sunt restante.

              Luam actele, mergem cu un baiat de la ei sa facem actele de vinzare cumparare si asigurarea de o luna. Mergem undeva aia ne fac asigurare de azi de o luna(nu prea e voie asa ceva dar...). SI apoi mergem sa se faca contractul de vinzare cumparare. Aici ne prea stiind exact ce ar trebui sa se faca si presupunind buna credinta a celei care l-a facut nu ma prea bag.
              Mai tirziu am vazut doua probleme aici unul am cumparat masina de la o persoana din alt judet care nici nu a fost e fata nici un moment si mai aflu ca data la care am cumparat masina era cu 2 sapt mai repede decit acum. Asta am aflta deja acasa, prostia mea ca nu am citit si comentat acolo.

              Ce am mai aflat acasa ca nu mai aveam dreptul sa conduc masina in tara din momentul din care mi-a expirat asigurarea pe numerele straine, si ca daca as fi fost prins de politie se putea ajunge si la dosar penal.

              Si ultimul lucru ce l-am mai aflat acasa a fost ca certificatul fiscal nu era bun pentru ca cel pe care era masina trebuia s-o treaca pe el sa plateasca impozitul si apoi sa scoata certificatul fiscal. Pentru a primi acest bun certificat fiscal ma pierdut cam 2-3 saptamini multi neuroni(deja la o bucata ma pregateam sa ii dau in judecata) dar in sfirsit am platit eu impozitul plus ceva bani in plus pentru deranjul lor si s-a rezolvat. Ca de doar nu era treaba lor asta.

              Am mai aflat ca ar avea cam 271k km real plus am descoperit meniul taxi deci inca un mit cazut(probabil cei e la Autoklass sunt pe mina cu ei sau cineva a schimbat softul de pe masina cind a folosit-o ca taxi.).
              Am mai aflat ca nu era piele naturala pe scaune ci piele eco.
              Si am mai aflat ca sunt E200 din 2007 care nu au filtru de particule + 500 E la taxa de inmatriculare.

              Cam asta ar fi povestea, scuze de greseli gramaticale, am scris repede.
              Masina o am de 6 luni, in afara de doua becuri si termostatul la motor nu are nimic, imi lipsesc cei 36 caluti in plus dar sunt multumit de masina in final.
              Last edited by marian_neo2001; 07-30-2012, 19:11 PM.

              Comment


              • #8
                Mda...bine ca ai avut bunavointa sa ne povestesti si noua patania ta, daca nu citeam ce ai scris despre cei de la Sibiu nu stiam ce se ascunde sub palariile samsarilor...si culmea, si eu eram pe picior de plecare catre Sibiu.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF