Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz A Klasse > Sfaturi la achizitie - A Klasse

Am o problema urgenta.

Sfaturi la achizitie - A Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-12-2015, 18:34 PM   #1
adisoradi5
Junior Member

Motorizare : Nimic
:
[Junior Member]
Unhappy Am o problema urgenta.

Am un Mercedes A170 90 CP 1998, inmatriculat Italia, si am asigurare si toate actele pe Italia, maicamea imi zicea ca contract la asigurare 1 an sau nush ce... Pot sa vand masina in tara daca am asigurarea? Va rog frumos ajutatima.
adisoradi5 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2015, 18:46 PM   #2
Lucian_kel
Senior Member

Lucian_kel's Avatar

Motorizare : 2800
:
[Senior Member]

Masina o poti vinde linistit si fara asigurare si este recomandat sa faci asta. Doar ca daca vrei ca masina sa nu ramana pe numele mamei tale trebuie radiata din Italia si apoi vanduta ca masina neinmatriculata (inmatriculabila) sau inmatriculata aici direct pe numele persoanei careia o vinzi ca sa nu ai surprize nepalcute. Daca e o persoana de incredere si vrei ca acea persoana sa foloseasca in continuare masina cu numere de Italia, din nou nu ar fi probleme.
Old 01-12-2015, 18:51 PM   #3
adisoradi5
Junior Member

Motorizare : Nimic
:
[Junior Member]

Acuma am asigurare, imi expira pe data de 26-01-2015, si contractu nush pana cand este cu asigurarea... Si daca eu vreau sa vand masina, pot sa o vand? Nu am probleme cu, contractu la asigurare? Sau ma lasa sa o vand?
adisoradi5 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2015, 19:13 PM   #4
Lucian_kel
Senior Member

Lucian_kel's Avatar

Motorizare : 2800
:
[Senior Member]

Asigurarea se poate face pe 6 luni sau pe un an; indiferent de perioada, masina o poti vinde cand vrei tu, iar daca contractul expira nu ai nici o problema. Din contra, daca perioada de scadenta este mai mare poti cere diferenta de bani sau poti transfera restul perioadei de asigurare pe o alta masina (daca ai achizitionat alta) platind diferenta. Din punct de vedere al asiguratorului nu ai nici o problema sa vinzi masina chiar daca contractul a fost facut pe un an iar nu s-a achitat decat prima rata pentru 6 luni atata timp cat le comunici ca reziliezi contractul pentru ca ai vandut masina (de obicei te suna ei sa iti aminteasca, ca trebuie sa le dai bani).

Reply

Tags
problema, urgenta

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules