Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Aditiv curatat injectoare???

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aditiv curatat injectoare???

    Va rog sa imi zica si mie daca stie cineva daca aditivii care se gasesc prin supermarket-uri pt pus in motorina chiar iti curata injectoarele sau nu? A incercat cineva? Conteaza marca masinii sau sistemul de injectie? Va multumesc anticipat!

  • #2
    Incearca un aditiv 2+2.
    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

    Comment


    • #3
      Nu recomand din 2 motive.
      1.La diesel nu prea are efect pentru injectoare.Si nici la cele pe benzina decit standurile cu ultrasunete.
      2.Exista pe piata diversi aditivi care curata in schimb mizeria din rezervoare si infunda filtrele si chiar se distrug pompele.
      Ce este la noi pe piata sunt de slaba calitate.

      Comment


      • #4
        exista o zeama eficienta,bineinteles tot de la LM.Doar ca vine folosita cu o instalatzie,si nu fara..

        Comment


        • #5
          eu am mai folosit ceva facut in anglia,si l-am pus si mai concentrat, aici cred ca tre' sa mergi pe principiul "mai scump este mai bun, si sa cunoscut ,tragea altfet masina,dar sunt pareri si pareri,un pompangiu mi-a recomandat sa nu folosesc aditivi ca cica nu fac reactie buna cu motorina...
          Mercedes w211 E220CDI
          Bmw e46 320 d 150 cp, 330Nm
          Mercedes w124 2.5 d 90 cp

          Comment


          • #6
            Am folosit mai demult asemenea aditivi ce se gasesc la noi pe piata.
            Parerea mea e ca nu fac mare lucru, nu am simtit nicio schimbare in modul de functionare al motorului si am ramas cu ideea ca a fost in zadar folosinta lui.
            Bafta !
            http://goo.gl/YDT4L

            Comment


            • #7
              un aditiv asa zis bun costa undeva la 30 ron , curatat injectoarele 100 ron ! ma duc eu zilele astea si va spun daca se simte diferenta!
              BM E 220 CDI 2001

              Comment


              • #8
                mai ieftin si mai prost decit 2plus2 nu cred sa existe ceva....dar se vede ca ajunse si la Stuttgart....

                Comment


                • #9
                  mai poti sa pui masina la o instalatie si parca iti merge masina 30-40 min numai cu aditivul ala.. am inteles ca se cunoaste diferenta numai la masinile astea mai moderne, in pitesti este aditivul 40 ron si pus masina la instalatie tot 40 ron,
                  Mercedes w211 E220CDI
                  Bmw e46 320 d 150 cp, 330Nm
                  Mercedes w124 2.5 d 90 cp

                  Comment


                  • #10
                    Iti spun de 2+2 pentru ca l-am folosit in Ro la o motocicleta pe injectie si crede-ma ca si-a schimbat mersul(nu prea tinea relanti-ul cand era motorul rece,insa dupa ce l-am bagat in cantitate sensibil mai mare decat era recomandata pe flacon si-a schimbat mersul dupa cateva sute de km).
                    Bineinteles cauzele puteau fi mai multe din care nu-si tinea relanti-ul,insa am ales prima optiune sa-i bag un aditiv,m-am gandit ca s-ar putea sa fie de la benzina proasta si iata ca a functionat.
                    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                    Comment


                    • #11
                      Aditivii astia pot fi folositi si pe motoerele in 2 timpi, pe benzina?
                      Ma ikntereseaza pt un motor de barca!!!
                      DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

                      Comment


                      • #12
                        Aditiv de injectoare la motor de barca ?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by obsidianblack View Post
                          Incearca un aditiv 2+2.
                          E cel mai bun. Am un prieten care are magazin de piese auto care mi-a recomandat produsele acestei firme (americane parca), cu toate ca avea pe raft chestii mult mai scumpe. Am pus si in radiator 2+2, radiator care nu avea gauri ci cratere. E mai bun decat poxipol sau alte carpeli. Nu mai curge, am caldura de topeste bocanci, nu a infundat nimic. In ceea ce priveste curatatul injectoarelor, se simte.
                          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                          Comment


                          • #14
                            Daca mai incepeti cu ratze supraalimentate o sa sterg balariile

                            Comment


                            • #15
                              Eu prefer curatatul injectoarelor la un pompagiu, operatia costa intre 7 si 10 lei per bucata injector. La motor(peste 400.000 km) am folosit un aditiv pentru ulei, i-mi scapa numele acum, la 120 ron si intradevar se simte o revigorare a motorului, aceasta operatiune se repeta la 80.000 km.
                              Marinarul.tk
                              Proud owner of C180/96

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF