Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W123tdt/82

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diesel
    replied
    Originally posted by muszuke View Post
    Sigur ca da Carmine,daca esti pasionat , esti scarbit de fite ,nonvalori ,balcanisme ,manelisme si de lucruri de unica folosinta


    Masina m-a costat in 1990 12500 marci gernane,
    lucrari de caroserie +elemente de caroserie : cca.2300 euro
    reconditionare motor +piese : 2500 euro
    reconditionare- revizuire grup,cutie automata,
    directie si suspensie : 1800 euro
    interior+ornamente+volan zebrano : 800 euro
    vopsit lacuit : 1700 euro
    250-300 ore de munca : ?????euro
    Total cca.10000 euro

    Socotind cele 12500 DM echivalentul a 6250€ (desi cred ca in 1990 banii aveau o mult mai mare valoare) mie mi-a iesit un total de 15350€. Ceea ce nu e exagerat in 18 ani de folosinta, cam 850€ pe an.

    Daca am trai intr-o tara normala, ai mai putea ceva bani si acum pe masina. Insa la noi nimic nu e cert, se schimba taxe de inmatriculare de 3-4 ori la interval de luni de zile se ameninta cu casarea non-Euro...samd.

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    Originally posted by bogdan boeru View Post
    domnu
    tot respektu" am facut si eu aceeasi treaba si styu prin ce ai trecut
    bravo ai facut o treaba super
    Multumesc pentru compliment

    Leave a comment:


  • bogdan boeru
    replied
    domnu
    tot respektu" am facut si eu aceeasi treaba si styu prin ce ai trecut
    bravo ai facut o treaba super

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    Originally posted by steen View Post
    muszuke ,tu esti cam de varsta mea,nu am priceput din ce localitate esti dar ai toata admiratia si respectul meu pt.ce ai facut.
    Ma bucur ca mai exista oameni ca noi (mai ales ca tine) care sa puna atata pasiune pt. Old taimer
    as vrea sa pot face si eu acelasi lucru
    multa stima
    steen
    Multumesc ptr. compliment Steen,
    sunt din Miercurea Ciuc,Harghita

    Leave a comment:


  • steen
    replied
    muszuke ,tu esti cam de varsta mea,nu am priceput din ce localitate esti dar ai toata admiratia si respectul meu pt.ce ai facut.
    Ma bucur ca mai exista oameni ca noi (mai ales ca tine) care sa puna atata pasiune pt. Old taimer
    as vrea sa pot face si eu acelasi lucru
    multa stima
    steen

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    Originally posted by shadow View Post
    Inteleg ca ai fost foarte multumit de masina daca ai mers 18 ani cu ea si apoi ai decis sa investesti 10.000 de euro ca o folosesti in continuare ....
    Absolut,si a-si dori sa ajunga un oldtimer veritabil

    Leave a comment:


  • shadow
    replied
    Inteleg ca ai fost foarte multumit de masina daca ai mers 18 ani cu ea si apoi ai decis sa investesti 10.000 de euro ca o folosesti in continuare ....

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    Originally posted by B.A. View Post
    felicitari...a iesit foarte fain (din cate vad in poze).
    Eu am un 300TD...nu am apucat sa merg prea mult cu el sa vad ce baiuri are. daca am nelamuriri sar pe tine cu intrebarile :P (daca nu te deranjeaza bineinteles )
    Orcand cu placere

    Leave a comment:


  • pneu
    replied
    Interesant...

    Leave a comment:


  • B.A.
    replied
    felicitari...a iesit foarte fain (din cate vad in poze).
    Eu am un 300TD...nu am apucat sa merg prea mult cu el sa vad ce baiuri are. daca am nelamuriri sar pe tine cu intrebarile :P (daca nu te deranjeaza bineinteles )

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    Sigur ca da Carmine,daca esti pasionat , esti scarbit de fite ,nonvalori ,balcanisme ,manelisme si de lucruri de unica folosinta

    Originally posted by SergiuMB View Post
    Cam cati bani ai investit?
    Masina m-a costat in 1990 12500 marci gernane,
    lucrari de caroserie +elemente de caroserie : cca.2300 euro
    reconditionare motor +piese : 2500 euro
    reconditionare- revizuire grup,cutie automata,
    directie si suspensie : 1800 euro
    interior+ornamente+volan zebrano : 800 euro
    vopsit lacuit : 1700 euro
    250-300 ore de munca : ?????euro
    Total cca.10000 euro
    Last edited by doktor4carz; 03-10-2008, 13:40 PM.

    Leave a comment:


  • SergiuMB
    replied
    Cam cati bani ai investit?

    Leave a comment:


  • Carmine
    replied
    Interesant. Intreb, merita efortu'?

    Leave a comment:


  • VLady
    replied
    Abia astept sa restaurez si eu cazanul meu. Spor la munca si bafta.

    Leave a comment:


  • muszuke
    replied
    rezultatul

    acest proiect fiind terminat am inceput restaurarea celei de-al doilea W123 al
    meu un 300td/80 dupa ce termin am sa postez fotografiile si un filmulet.
    Attached Files

    Leave a comment:

Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF