Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Este dezodorizarea habitaclului o problema atat de mare?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este dezodorizarea habitaclului o problema atat de mare?

    Cu catva timp in urma am facut o cercetare, cu ajutorul prietenilor carora le-am trimis vreodata materialul original facut de mine pentru pasionatii auto: “Cartea de Detailing pentru DO-IT-YOUR-SELF” (si care poate fi obtinuta gratuit si de pe acest forum de catre cei care mi-o solicita la cristian.pop@expertdetailing.ro ).
    Ca urmare, am trimis niste chestionare la cateva mii de adrese si am primit cateva sute de raspunsuri. Printre intrebari, era si una care se referea la mirosurile neplacute din habitaclu.

    Am fost surprins sa citesc ca cele mai multe dintre comentariile fata de acest subiect sunau asa: “Am experimentat acest tip de neplaceri, normal, ca marea majoritate a soferilor, nu cred sa existe cineva care sa nu fi avut astfel de probleme.” Sau: “Am incercat tot felul de solutii de indepartat mirosuri, de la odorizante de habitaclu mai persistente pana la apelarea la service specializat.Odorizantele nu au avut nici un efect, iar dupa ce am mers la service mirosul a disparut pentru 2 saptamani dupa care a revenit.” Sau: “Am avut de cateva ori neplacerea ca unul din pasagerii masinii mele sa se jeneze crezand ca mirosul neplacut este unul biologic.” Sau: “Am incercat si eu de toate (conserve pe sub scaune, ambipur + chestii similare pe bord, saculeti si braduti), dar, exceptand primele zile cand mirosea de ma lua ameteala, in rest, nu duceau mai mult de o saptamana, maxim doua. De asemenea, ma intreb cat de sanatoase or fi toate substantele astea pe care le inhalam ?!”
    Am facut niste calcule si am descoperit ca nu mai putin de 94% dintre cei chestionati au considerat o mare problema mirosurile nedorite din masina.

    Ba mai mult, cineva a refuzat sa mai raspunda la orice intrebare si mi-a scris direct, numai atat: “Buna ziua, o chestie super importanta care ar trebui rezolvata si pe care o cauta o gramada de lume este odorizarea interiorului. Trebuie gasita o solutie pt un tratament care sa reziste 2-3 luni. Toti cauta un miros puternic dar ne deranjant care sa persiste indiferent de vreme, temperatura etc. Trebuie privit ca un serviciu separat la cei care se ocupa de detailing ca afacere. Daca exista si eu nu stiu atunci va rog sa ma anuntati.
    Va multumesc”


    Sincer, asta a fost mesajul care m-a spus pe ganduri. Si pe fapte. Am cautat pe internet si am inregistrat, clasificat toate comentariile legate de subiect. Am obtinut urmatoarele rezultate: “mirositoarele” pe care le gasesti indeobste in benzinarii sau magazine auto sunt acuzate de urmatoarele neajunsuri:
    • Sunt produse chimice care acopera mirosurile naturale in mod agresiv, nu sunt agreate si chiar suportate de multa lume si sunt un pericol pentru persoanele alergice;
    • Nu dureaza chiar foarte mult; fiind facute ori pentru reclama – alt scop ! – ori din economie (vezi automobilistii care au mai mult de un “bradut” agatat de oglinda retrovizoare);
    • Daca esti neatent sau neinformat, iar “bradutul” se atinge sau sta mai multa vreme in contact cu bordul, sa spunem, sau un alt reper, poate conduce la deteriorarea definitiva a suprafetei acestuia;
    • Exista un dispozitiv cu un lichid chimic (are reclama la TV) de care multa lume se plange ca, prelins pe diferite repere, le-a distrus;
    • Rezista putin si nu reusesc decat rar sa acopere mirosurile nedorite, pentru ca din start inca nu se adreseaza sursei mirosurilor si nici nu actioneaza in sensul neutralizarii lor.


    Cand am ajuns in acest moment al cercertarii, am hotarat ca trebuie gasita o solutie cat mai rapid pentru aceasta problema. Norocul meu a fost ca rezolvarea am gasit-o la Vaportek, o companie din SUA cu care Expert Detailing lucreaza de mai mult de doi ani de zile, timp in care le-am testat si verificat toate produsele (inclusiv Ez-Twist) => UN MARE AVANTAJ, de ce sa nu recunoastem...

    Acum, am facut si un filmulet de prezentare pe care il puteti urmari mai jos - alegand optiunea HD (720p sau 1080p):
    http://www.youtube.com/watch?v=IxChtDWpcSY

    De asemeni, pentru ca dispozitivul Ez-Twist are intrebuintari in multe domenii de activitate, am atasat si o fisa de prezentare PDF.

    Vizionati filmul, analizati materialele pe care vi le-am pus la dispozitie (inclusiv siteul producatorului http://www.vaportek.com ), apoi veniti aici si comentati.

    Cu prietenie,
    Cristi
    Attached Files
Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF