Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Stergatoare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stergatoare

    Buna tuturor!
    A venit vremea sa schimb stergatoarele,alea de pe masina sunt Bosch de 22 inch sau 55 cm,acum nu stiu daca e marimea lor originala,daca poate cineva sa imi spuna daca e bine aceasta marime??
    M-am gandit sa pun Valeo silencio sau Bosch twin air,pareri de la cei care au folosit si care din ele ar fi mai bune.

  • #2
    Eu am pus Valeo la w202-ul meu și sunt foarte mulțumit de ele.
    " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
    Regulament forum.

    Comment


    • #3
      Salut,
      Dimensiunea stergatoarelor:
      - sofer 650mm
      - pasager 600mm
      Eu am montat Twin air pe a mea si am constatat ca dupa un anumit timp, deoarece lamela este ff lunga, extermitatiile nu mai sterg bine. O sa revin la varianta cu cadru metalic sau sa mai incerc si alta marca.

      Comment


      • #4
        Salut!
        Si eu le-am schimbat pe cele originale pentru ca imi vibrau foarte tare pe parbriz atunci cand nu era ud rau. Am pus unele "soft" in speranta ca o sa rezolv problema asta dar degeaba, dupa o perioada au inceput sa nu mai stearga la capete. De vina sunt arcurile de presare ale bratelor(prea puternice) . Le-am intins un pic si acum sterg pe toata suprafata , dar de vibrat tot vibreaza.
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Am cumparat Bosch aerotwin,am gasit la oferta 20 lire,stergator parte sofer 26 inch-650mm si pasager 22 inch-550mm,am sa vad daca face diferenta fata de cele normale,astea fiind flat.

          Comment


          • #6
            In spate pe luneta ?

            Comment


            • #7
              In spate pe luneta, eu am luat din targ. Parca e de 35 cm. Merge foarte bine.
              5 sau 8 lei
              Chiar imi place masinuta asta!

              Comment


              • #8
                Salut! Eu mi-am pus,Bosch Aerotwin, le-am luat de pe Okazii.ro la sfarsitul verii si sunt foarte multumit de ele, nu-mi vibreaza , nu-mi scartie , sterg foarte bine, dar folosesc si foarte multa solutie de parbriz.

                Comment


                • #9
                  Salutare.
                  Din toamna ma tot chinui cu niste stergatoare cumparate din Kaufland... Par ele solide, dar cauciucul este unul foarte foarte dur, vibreaza foarte tare, si mai nou am observat ca cel din dreapta a lasat urme pe parbriz. As vrea sa le schimb...
                  Voi ce stergatoare aveti si de unde le-ati cumparat?
                  W168 or nothing!

                  Comment


                  • #10
                    Eu le-am schimbat cu Champion, cumparate de la Unix Auto, undeva la 100 lei setul pentru fata. Momentan sunt multumit de ele! Si deasemenea folosesc si solutie anti ploaie de la Auchan, la 13 lei sticluta.
                    Mercedes A-Class, W169, A180 CDI - 2005

                    Comment


                    • #11
                      Si eu tot Bosh Aerotwin acum vreo 3 saptamani, Sunt super multumit de ele.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by rares_crbl View Post
                        Eu le-am schimbat cu Champion, cumparate de la Unix Auto, undeva la 100 lei setul pentru fata. Momentan sunt multumit de ele! Si deasemenea folosesc si solutie anti ploaie de la Auchan, la 13 lei sticluta.

                        Scuze de offtopic: imi poti da mai multe detalii despre solutia anti ploaie?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Maarian15 View Post
                          Scuze de offtopic: imi poti da mai multe detalii despre solutia anti ploaie?
                          La stergatoarele mele proaste am incercat si eu o solutie cumparata din Carrefour, RainOff se cheama, a fost cam 20 si ceva de lei. Intr-adevar creste vizibilitatea pe ploaie, dar stergatoarele fiind naspa tot au vibrat si au facut zgomot. https://youtu.be/sRCArhxEldE
                          W168 or nothing!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Maarian15 View Post
                            Scuze de offtopic: imi poti da mai multe detalii despre solutia anti ploaie?
                            Asa arata si se gaseste pe la Auchan, Real, Carrefour si costa vreo 15-20lei sticluta de 103 ml, ceea ce nu este tocmai mult avand in vedere ca lichidul se aplica in cantitate foarte mica si tine cateva luni bune. Detalii gasesti aici e un forum de detailing http://www.detailing-club.ro/forum/s...i-Rain-Formula

                            Last edited by rares_crbl; 06-17-2015, 07:59 AM.
                            Mercedes A-Class, W169, A180 CDI - 2005

                            Comment


                            • #15
                              Salutare.
                              Problema mea cu vibratul stergatoarelor pe parbriz, s-a rezolva prin cumpararea a doua stergatoare Valeo (65 si 60 cm) din acelea clasice, fara spoiler, de la Carrefour. Aproximativa 50 Ron, mai ieftine decat bazaconiile din Kaufland... Deocamdata sunt multumit.
                              Concluzia: Nu cumparati stergatoare din Kaufland (oricum cred ca sunt singurul care si-a pus asa ceva ).
                              Last edited by cezarkage; 08-09-2015, 07:56 AM.
                              W168 or nothing!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF