Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie W203 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie W203 Kompressor

    Buna. Dupa cum am zis si in titlu, am decis sa achizitionez un W203 Kompressor, dar am nevoie de cateva sfaturi.
    Care este diferenta intre motoarele de 1800 si 2000 de cmc, pt ca au aceeasi putere, 163 de cai? Care este mai fiabil?
    Daca nu sunt un impatimit al vitezei, motorul de 143 de cai este suficient pentru masa masinii?
    Deoarece masina va fi folosita si in oras o perioada buna de timp pana voi mai lua o masina strict pt asta, ma atrage cutia automata. Sunt probleme cu automatele pe acest model?
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Salut,eu am un cl w203 2001 1998 benzina fara kompressor,128 psi si sunt foarte multumit,am avut si 1,8 kompressor 143 ,la fel de multumit,kompressorul de 1,8 consuma mai putin ca cel de 2.0,succes in alegere,atentie la km

    Comment


    • #3
      Cum adica atentie la km? Adica sa nu aiba multi km(si cat ar fi aia 100, 200k) sau sa nu fie umblat la kilometraj?
      Am uitat sa precizez ca masina o voi lua din Germania si doar daca istoricul poate fi verificat.

      Comment


      • #4
        Km,carte service,2 chei,cam la astea sa fi atent
        km:ar fi bine sa aibe pana in 100.000(daca este automata)
        Cutia automata trebuie sa ai grija cu ea,la 50.000 parcusi schimbat ulei si filtru
        Sunt masini super,acum conteaza si cum o sa o tii u,cum mergi cu ea,pe unde mergi cu ea

        Comment


        • #5
          Hmmm. M-ai pus pe ganduri din cauza cutiei automate. Mai greu sa gasesc pana in 100.000 de km automata la banii care vreau sa-i dau pe masina.
          Mai am timp pana luni sa ma decid asa ca orice alt sfat e binevenit.

          Comment


          • #6
            eu am modelul nou de mercedes c class.. adik c 200 kompresor.. deci ... masina e perfecta .. consumul in oras este 11.3..... cutia automata nu iti va face probleme .. si ptr cultura ta generala.. cutia automata dep e mercedes ocupa locul 1 .. si e garantata.. de mercedes.. deci ... altceva nu ar fi ...de la probleme sati ei gandul .. ciao

            Comment


            • #7
              In sfarsit. In seara asta mi-a ajuns masina. C 200 Kompressor, an 2002, Avantgarde, 168.000 de km, pe care nu-i arata deloc.
              Acesta este VIN-ul masinii WDB2030451A349885. Daca ma ajuta cineva cu ceva date in plus promit sa dau un cico.

              Comment


              • #8
                Tinere si Mercedesul tot din fier si plastic este facut,cred ca esti genul de om care sta nu ma cu picioru pe accerelatie si frana,este o mare diferenta intr-o masina cu 100.000 si una cu 200.000,gandestete si u putin,indiferent ce marca este daca are km este clar,a fost alergata si Mercedesul este foarte alergat de neamt,merge neamtul cu 200 cu el 200.000 si il ei tu bucuros si dupa sa vezi ce plangi,model nou adica 204 caroserie?mergi cu el in kickdown vre-o cateva mii sa vezi eroare mai mare ca tine in bord cu rosu asa si dupa spui ciao...la masina...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by alex_w124w211 View Post
                  Tinere si Mercedesul tot din fier si plastic este facut,cred ca esti genul de om care sta nu ma cu picioru pe accerelatie si frana,este o mare diferenta intr-o masina cu 100.000 si una cu 200.000,gandestete si u putin,indiferent ce marca este daca are km este clar,a fost alergata si Mercedesul este foarte alergat de neamt,merge neamtul cu 200 cu el 200.000 si il ei tu bucuros si dupa sa vezi ce plangi,model nou adica 204 caroserie?mergi cu el in kickdown vre-o cateva mii sa vezi eroare mai mare ca tine in bord cu rosu asa si dupa spui ciao...la masina...
                  Postul asta mi l-ai adresat mie? Nu de alta dar jur ca nu inteleg ce vrei sa spui

                  Comment


                  • #10
                    Era pentru onur_fsc,si intelesul mesajului este urmatorul:km putini conteaza enorm de mult.
                    A zis ca are modelul nou,si l-am intrebat daca este caroseria noua w204,unde electronica este in proportie de 75%,controleaza mai tot,pana si esp daca il dezactivezi el tot ramana activat 50-60%

                    Comment


                    • #11
                      Aham. Azi am fost la reprezentanta pt o verificare. Km au iesit, iar masina este in stare f buna. Abia astept un drum lung sa vedem cum se comporta.
                      Last edited by doctoracu; 07-30-2010, 18:38 PM.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by doctoracu View Post
                        Aham. Azi am fost la reprezentanta pt o verificare. Km au iesit, iar masina este in stare f buna. Abia astept un drum lung sa vedem cum se comporta.
                        Salut,nu te supara imi poti spune cat ai dat la reprezentanta pentru verificare km??ma intereseaza sa vad daca sunt reali
                        Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                        Comment


                        • #13
                          Pai am platit o ora de manopera. Mi-a facut si o verificare asa ochiometrica, pus pe tester, sters ceva erori. 150 ron si a durat cam 30 de min.

                          Comment


                          • #14
                            Acest topic a fost deschis despre "Sfat achizitie W203 K" !!!!!!!!!
                            2003 C 200 Kompressor
                            2002 C 200 Kompressor - sold as wreck

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by doctoracu View Post
                              In sfarsit. In seara asta mi-a ajuns masina. C 200 Kompressor, an 2002, Avantgarde, 168.000 de km, pe care nu-i arata deloc.
                              Acesta este VIN-ul masinii WDB2030451A349885. Daca ma ajuta cineva cu ceva date in plus promit sa dau un cico.
                              Nu ne spui si noua cat ai dat pe masina si de unde ai luat-o?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF