Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Radiere Auto

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Radiere Auto

    Si eu am intrat intr-un rahat. Am fost nechibzuit. Frati-miu a cumparat o masina si n-a facut decat contract de mana. In fine... el a plecat din tara si fiindca il cunosteam pe fostul proprietar, a facut presiuni asupra mea, cei drept am fost cam slab de inger si am facut cu el contract oficial dar n-am transcris-o. Bun zis si facut, masina nu era in stare de functionare ca intre timp s-a intors fratelo si s-a apucat de demontat si demontata a ramas fiindca asta a plecat iar din tara. Eu fiind necunoscator la vremea respectiva am pus masina de vanzare pt piese de schimb ca avea motoru' traznet. Ma suna un tip si fac targu cu el telefonic ... nu eram interesat decat sa scap de ea. Il sun pe tata si ii spun vezi ca vine unu, nici habar nu am cum il cheama si iti da banii si ii dai masina FARA acte. A zis el la telefon ca o verifica sa fie radiata. Clientu' a venit a pus masina pe platforma si dus a fost dar nu mi-a lasat placutele de inmatriculare. Acu nici vorba sa-l mai gasesc. Recent vine fostul proprietar si cu scandal ca n-am transcris masina desi eu plateam impozitu chiar daca era pe numele lui. Si mi-a adus omu' fisa de inmatriculare cum ca a scos-o de la finante si acum eu vreau sa scap cumva, sa o radiez sa fac ceva sa nu trebuiasca sa ma amendeze careva de la finante sau mai stiu eu ce. CIV si talonul sunt la mine dar cum spuneam n-am placutele de inmatriculare. Imi puteti da o solutie pe baza de repede.

  • #2
    Radiere Auto

    Originally posted by mitzaursu View Post
    Si eu am intrat intr-un rahat. Am fost nechibzuit. Frati-miu a cumparat o masina si n-a facut decat contract de mana. In fine... el a plecat din tara si fiindca il cunosteam pe fostul proprietar, a facut presiuni asupra mea, cei drept am fost cam slab de inger si am facut cu el contract oficial dar n-am transcris-o. Bun zis si facut, masina nu era in stare de functionare ca intre timp s-a intors fratelo si s-a apucat de demontat si demontata a ramas fiindca asta a plecat iar din tara. Eu fiind necunoscator la vremea respectiva am pus masina de vanzare pt piese de schimb ca avea motoru' traznet. Ma suna un tip si fac targu cu el telefonic ... nu eram interesat decat sa scap de ea. Il sun pe tata si ii spun vezi ca vine unu, nici habar nu am cum il cheama si iti da banii si ii dai masina FARA acte. A zis el la telefon ca o verifica sa fie radiata. Clientu' a venit a pus masina pe platforma si dus a fost dar nu mi-a lasat placutele de inmatriculare. Acu nici vorba sa-l mai gasesc. Recent vine fostul proprietar si cu scandal ca n-am transcris masina desi eu plateam impozitu chiar daca era pe numele lui. Si mi-a adus omu' fisa de inmatriculare cum ca a scos-o de la finante si acum eu vreau sa scap cumva, sa o radiez sa fac ceva sa nu trebuiasca sa ma amendeze careva de la finante sau mai stiu eu ce. CIV si talonul sunt la mine dar cum spuneam n-am placutele de inmatriculare. Imi puteti da o solutie pe baza de repede.
    1.Sa stabilim, nu exista contract de vanzare-cumparare pentru un autovehicul folosit oficial sau neoficial. Orice contract sub semnatura privata este perfect valabil. Aceste formulare nu sant standard, le puteti face chiar voi la masina de scris, pe computer, sau descarca de pe net, firmele de intermedieri nu fac decat sa va complecteze un formular asemanator pe care va i-a o gramada de bani.
    Exemplu :
    -Contract http://www.infosuceava.ro/acte/F1202.pdf
    -Fisa de inmatriculare http://www.infosuceava.ro/acte/F1203.pdf
    -Cerere radiere http://www.infosuceava.ro/acte/F1205.pdf
    -Cerere inmatriculare http://www.infosuceava.ro/acte/F1207.pdf
    -Cerere numere provizorii http://www.infosuceava.ro/acte/F1204.pdf
    -Delegatie http://www.infosuceava.ro/acte/F1201.pdf

    2.Solutia ideala ar fi urmatoarea :
    -Faci un nou contract de vanzare-cumparare cu fostul proprietar, cum ca tu-i revinzi acestuia masina, reprimeste de la tine ; Talon-ul, CIV-ul, si Fisa de inmatriculare cum ca a scos-o de la finante, si merge el sa o radieze la "POLITIE" Serviciul de Evidenţă Informatizată a Persoanei Sectorul Regim Permise Auto şi Certificate de înmatriculare, cu unul din cele doua motive legale, >>La cerere<< sau >>Dezmembrare/Predare la REMAT (fier vechi)<<, iar pentru lipsa numere (table) da declaratie in fata "lucratorului de la ghisheu/poitistului" pe proprie raspundere, ca le-a pierdut. E in interesul lui sa-si de-a tot concursul in rezolvarea problemei.

    * DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA UNUI VEHICUL LA CERERE
    • Cerere de radiere completata de detinator (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
    • Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului
    • Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, curte sau teren unde va fi depozitat vehiculul respectiv
    • Declaratie din partea detinatorului din care sa rezulte ca vehiculul respectiv nu va fi abandonat pe drumul public
    • Cartea de identitate
    • Certificatul de inmatriculare
    • Certificate de radiere
    in 3 exemplare (formular tip completat prin dacilografiere)
    • Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox
    • Placile cu numerele de inmatriculare
    • Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

    * DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA VEHICULELOR IN URMA DEZMEMBRARII
    • Cerere de radiere completata de detinator ( si stampilata in cazul persoanelor juridice)
    • Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei finaciare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului
    • Cartea de identitate a vehiculului
    • Certificatul de inmatriculare
    • Document care atesta dezmembrarea vehiculului (predare la REMAT)
    • Placile cu numere de inmatriculare
    • Certificate de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere)
    • Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox
    • Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice

    3. O alta varianta este sa-i pui in brate un contract "fictiv" intre tine si unul din alt judet (cu date din burta), si sa-i spui ca ai vandut la randul tau masina. Preferabil acest contract sa fie datat pana in 30 zile de la contractul cu care ai cumparat tu masina de la el, altfel, daca au trecut 30 de zile de la cumparare risti sa-ti traga cei de la finante amenda ca n-ai declarat-o.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      pai daca masina este radiata de la circa financiara pe tine cine sa te amendeze si de ce? masina se mai afla in circulatie? e pe numele tau? NUUUU...deci nu ai nici o treba. Da-i actele inapoi fostului proprietar sa o radieze si de la militzie si gata. Ii spui ca masina e la fier vechi, taiata bucati de 30 de ani si sa o radieze el. Contractul de vanzare-cumparare este valabil 30 zile. Dupa 30 zile daca nu ai inmatriculat-o nu mai are nici o valoare si in plus ca politia nu stie ca voi ati facut contract. Poti merge cu el sa te convingi ca o radiaza, dar la urma urmei e problema lui nu a ta, Daca el a radiat-o de la financiar inseamna ca a platit si impozitul

      Comment


      • #4
        Teoretic si legal asa stau lucrurile :
        De la Circa Financiara este radiata cu titlul de provizoriu, in baza unui contract de vanzare-cumparare, "dosarul de impozitare" timp de 30 de zile este pe drum spre noul proprietar. Daca dupa trecerea celor 30 zile, acesta nu vine la circa financiara sa se iregistreze cu autovehicolul respectiv, dosarul de impozitare se reintoarce/reactiveaza la fostul proprietar (teoretic). Din acest considerent fisa fiscala are valabilitate doar 30 zile. Legea este astfel facuta incit tot timpul cineva sa plateasca impozit pentru acea masina, sa nu ramana statul pagubit, si tot din acelasi considerent noua legislatie spune ca radierea se face concomitent cu noua inmatriculare.
        Un contract de vanzare-cumparare nu are termen de valabilitate, putand fi anulat doar cand vanzatorul si cumparatorul impreuna consimt acest lucru sau printr-un ordin judecatoresc.
        Daca se merge la circa financiara dupa trecerea celor 30 de zile de la datarea contractului de vanzare-cumpararea al autovehicolului, primiti amenda.
        Sfatul meu este sa faci un nou contract de vanzare-cumparare cu fostul proprietar, cum ca tu-i revinzi acestuia masina, deoarece legal acesta actualmente nu mai este proprietarul de drept al acestui autovehicul si drept urmare nu are dreptul sa-l radieze la cerere.
        Daca nu se-ntelege, probabil nu stiu eu sa explic dastul de bine, dar radierea nu se face in orice conditii, oricum si de oricine.

        Noul Cod Rutier
        In Monitorul Oficial nr. 792 din 20 septembrie 2006 a fost publicata Ordonanta de urgenta nr. 63/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
        Se precizeaza ca inmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea in circulatie pana la scoaterea definitiva din circulatie si presupune operatiunea de:
        inscriere in evidentele autoritatilor competente a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar
        transcriere in evidentele autoritatilor competente a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.
        In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar.
        Asadar nu mai este posibila radierea temporara din circulatie, care se efectua cu ocazia instrainarii vehiculului. Ordonanta de urgenta precizeaza expres ca radierea din evidenta a vehiculelor se face doar in cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora (inclusiv la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respective, precum si in cazul furtului acestuia).

        Radierea - in cazul in care automobilul a fost dezmembrat, este necesar sa treceti pe la REMAT, pentru a obtine o adeverinta in acest sens, pe care o veti prezenta tot Directiei de Taxe si Impozite.
        O situatie aparte si ceva mai complicata este atunci cand nu puteti dovedi existenta autovehiculului, fie din cauza faptului ca ati fost talhariti, fie l-ati "pierdut" sau vandut fara acte. In acest caz, este necesar sa mergeti la Politia Rutiera, unde vehiculul va fi cautat in baza de date, pentru a fi identificat. De asemenea, trebuie sa faceti o declaratie pe proprie raspundere, in care sa mentionati imprejurarile instrainarii masinii, datele personale, precum si datele de identificare ale automobilului (seriile motorului si sasiului, numarul de inmatriculare), situatie in care procedura dureaza un an de zile.
        Simpla radiere a masinii de la "Politie" nu va va scuti de plata impozitului, pe care va trebuii sa-l achitati atita timp cit nu veti dovedii la circa financiara cu acte ca; autovehicolul este dezmembrat, furat, exportat, sau vandut, caz in care acest cumpartator sa se inregistreze cu el in vederea impozitarii.
        Radierea la cerere nu-l scuteste pe propietar de plata in continuare a impozitului, in cazul de fata este doar o solutie pentru ca mitzaursu sa se scape de proprietar, "revanzandui" acestuia masina, iar propietarul sa nu stie ca va platii oricum impozit pana nu dovedeste cu acte (REMAT) ca masina nu mai exista.
        ATENTIE : Daca-i dai actele inapoi proprietarului, fara sa faci cu el un contract de vanzare-cumparare cum ca-i revinzi masina, asta poate sa mearga cu ele la circa financiara si sa te impuna pe tine cu masina, ca sa fie sigur ca nu-i reactiveaza lui impozitul, si te trezesti tu cu beleaua pe cap.
        Convingel ca este in interesul lui sa recumpere "masina", pentru a primii actele si sa aiba drept de proprietate juridic din nou asupra ei, ca sa o poata de la "politie" RADIA LA CERERE. Ideea este ca tu sa ai la mana ca masina e din nou la el.
        Last edited by orca; 01-17-2008, 13:40 PM.
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          sa ne intelegem ... impozitul s-a platit de catre fostul proprietar din banii mei dar n-am nici o problema cu asta ... cred ca voi apela la procedura aceea indelungata de un an de zile pentru ca nu mai vreau sa dau ochii cu fostul proprietar. Mi-a vorbit foarte urat si efectiv n-am chef sa-l mai vad, ca ma enervez si poate cine stie ce iasa din asta. Sa ma intelegeti ... pur si simplu nu mai vreau, prefer sa mai platesc impozitul inca un an, la circa financiara de care apartin decat sa-i vad fata inca odata. N-am nervi si sper ca ma intelegeti, mi-e suficient ca am problemele cu mb w123 asa ca vreau sa ma gandesc cat mai putin la astalalta masina. Sper sa nu ma judecati prea dur. Si inca o intrebare: daca trec la circa financiara masina pe mine si p'orma ma duc la politie sa dau declaratie de instrainare precum mi-ati spus mai sus si dup'aia la Remat si p'orma iar la finante, nu rezolv situatia?
          Last edited by mitzaursu; 01-17-2008, 14:52 PM.

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF