Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cu inchidera usii fata stanga

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cu inchidera usii fata stanga

    Saluatare
    Din mai anu trecut am un mercedes A160 CDI, tot de atunci e si problema cu inchiderea usii stanga fata.
    Problema se prezinta cam asa : dupa ce blochez toate usile din cheie (centralizat) usa nu se inchide, trebuie sa apes manual tija si apoi s-o inchid.
    in schimb deschiderea e normala. Mai de curand la inchidere tija joaca de vreo cateva ori in sus si jos (face k o mitraliera) si daca ramane in pozitia superioara nu o mai pot apesa manual, astfel trebuie sa incerc blocarea de mai multe ori.
    Am fost la un meserias la un service si dupa ce a vazut tot ce am povestit aici mi-a zis k de vina e yala, fara sa dea jos fata usii... era foarte sigur pe el.
    De acolo mi-au zis k yala costa 880 de lei, in alte parti am gasit-o si cu 660 de lei... nu stiu ce sa cred. As vrea sa stiu si parerea voastra.
    Daca ma poate ajuta cineva care a avut o problema asemanatoare ?!?
    Inchiderea la usilor e pe vacuum ?

  • #2
    In nici un caz nu e yala,ce ti trebuie tie e motorasul de la inchiderea centralizata,iar daca ala e blocat nu mai poti apasa nici manual,tot acel motoras facea si ca mitraliera pentru ca mergea in gol.Du te la un electrician auto cu un motoras de centralizata si nu te uita la ce spun ,,cizmarii,,care nici nu desfac sa se uite.Vezi ca poti gasi motoras la dezmembrari.Inchidere vacumatica stiam ca era la modele mai vechi de Mercedes.
    Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

    Comment


    • #3
      Inchiderea este pe vacuum. Actionarea mecanica este numai in broasca. Trebuie desfacut panoul de la usa si varificat putin care este problema. Este posibil sa fie un mic blocaj si sa se rezolve prin curatere si ungere. Atentie la surubul de sub AirBag, se gaseste sub un capacel de plastic si trebuie desfacut cu grija.

      Comment


      • #4
        A170 CDI am eu, aceeasi problema oarecum. La deschidere merg toate perfect, la inchidere trebuie sa inchid din portiera din dreapta ca sa se inchida toate. Daca actionez din portiera din dreapta se inchide mecanic doar cea din dreapta.

        Cei de la service mi-au zis "schimbat yala" si bineinteles urmat de un pret din ala piperat (am uitat cat au zis, parca vreo 125 - 150 euro sau ceva de genul asta...) asta fara manopera...

        Ma gandesc ca sigur e un contact nenorocit din moment ce deschide si inchide si in stanga cand actionez din dreapta. Nu e moarta toata yala...

        Comment


        • #5
          sunt si eu interesat de aceasta problema! cum s-a rezolvat?

          Comment


          • #6
            La mine A140 '98, usa stanga spate problema asemanatoare, din keye nu vrea, si deja cumparasem o inchidere sa inlocuiesc motorasul, dar sa aflu ca ce am luat este electric si pe masina este pe vacum.
            Problema sa rezolvat din telecomanda si nici ca miam mai batut capu.
            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

            Comment


            • #7
              Salut,

              Verifica daca inchiderea si deschiderea usilor se face normal daca folosesti butonul de pe bord (cel de sub avarii). Daca este OK atunci poate sa fie o problema din receptorul de la telecomanda (cel din masina) sau contactul din yala de la usa. Daca nu este OK atunci problema poate sa fie de la conductele de vacum, mecanic din yala sau pompa de vacum.
              Verifica pe rand si vezi la ce concluzie ajungi.

              Comment


              • #8
                Din butonul de pe bord s-ar putea sai mearga,mie imi merge.Cel mai probabil e parghia butonului de pe fata usi; daca acela nu coboara nu se inchid si restul usilor(doar o presupunere).
                Chiar si dupa ce plec de pe loc mi se inchid toate.
                Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                Comment


                • #9
                  Salut,

                  Eu banuiesc ca motorasul ala de vacum primeste comenzi de la: receptorul de telecomanda a cheii, butonul din masina, switch-uri din yale si de la un CAN la trecerea peste anumita viteza. Daca doar de la telecomanda face asa este clar ca acel motoras nu primeste comanda cum trebuie de la receptorul de telecomanda. Sunt curios....daca pui un osciloscop pe intrarile motorului ce semnal primesti de la buton, switch-uri din yale, chei.... Si mai ales comparate intre semnale.

                  Comment


                  • #10
                    La mine sigur nu este o prolema din telecomanda.
                    Incuietoarea face de parca ai trage cu mitraliera. Diverse persoane mi-au spus ca este vorba de iala. Partea proasta pretul este destul de piperat si de reparat nu se poate ( cel putin asa mi-a fost spus).
                    Nu stiu ce sa fac. Partea proasta este ca ramane descuiata, lucru care nu-mi convine. Cand este in garaj totul bine si frumos, dar nu mi-am luat masina sa stau cu ea "äscunsa"
                    Daca aveti alta varianta mai ieftina pentru rezolvarea problemei va rog sa-mi comunicati si mie !

                    Comment


                    • #11
                      Eu stiu ca solutie , doar schimbarea yalei.

                      Comment


                      • #12
                        Incearca sa cauti la dezmembrari o iala.pretul va fi mult sub cel de magazin.
                        Iar cu montatul te descuri.
                        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                        Comment


                        • #13
                          Aceeasi problema o am si eu la un A140|2003 la portiera stanga spate.Centralizata e pe vaccum deci daca restul portierelor se inchid din telecomadanda nu poate fi nici pompa de vaccum nici receptorul ca doar nu da comanda pe fiecare usa in parte ci da comanda unui creier electronic.Am sa desfac zilele astea panoul portierei si revin cu un raspuns!

                          Comment


                          • #14
                            am aceiasi problema la un A200 din 2006 mitraliera dreapta spate.
                            in prima faza am demontat fata usii si dupa ce am incercat de citeva ori si am reusit sa o incchid am scos mufa din yala si a ramas definitiv inchisa , zilele trecute m-am apucat sa o demonteez un chin intreg , taie pop niturile de la panoul interior ,,,etc iar ca sa scotzi yala e o intreaga smecherie ca nu vezi nimic trebuie sa astii exact ce si unde sa desfaci, acum o am in mina si ma uit la ea ca la masini straine fiindca-i capsulata si nu ai ce sa faci cred cca e o roata dintata inauntru care s-a bulit si care actiona mecanismul.

                            la mercedez mi-au spus ca costa motorasul 880 si 270 manopera
                            o sa-i fac o poza si o pun pe forum

                            Comment


                            • #15
                              [QUOTE=mihhaiandrei;
                              spune.mi te rog motorasul este electric la masina ta sau cu vaccum?daca este cu vaccum nu ai rotite nimic si plus de asta nu este capsulata se poate umbla la ea sa o desfaci.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF