Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Love: C 200 din 2002

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My Love: C 200 din 2002

    Salutare,

    Fiind primul meu post de pe acest forum m-am gandit ca ar fi bine sa-mi prezint si eu masinuta.

    Detin un MB C200 CDI din 2002 de 116 CP pe care l-am cumparat in urma cu 3 ani din Germania. I-am facut 67.000 km in tot acest timp, a avut 140.000 cand am achizitionat-o. Tinand cont de drumurile pe care circulam zi de zi ("tot un deal si-o vale...") tin sa spun ca sunt multumit de cum se comporta. Sta foarte bine pe drum (banuiesc ca asta se stie). Cutia de viteze este tiptronic, 6 trepte. Nu am avut niciun eveniment neplacut cu ea.

    Ca si dotari:
    - 8 airbag-uri
    - navigatie cu CD
    - dublu climatronic
    - tempomat
    - computer de bord
    - comenzi pe volan
    - insertii piele
    - insertii lemn
    - senzor de ploaie
    - senzor de lumina
    - proiectoare ceata
    - scaune electrice
    - oglinzi electrice
    - incalzire in scaune si oglinzi
    - inchidere centralizata
    - cotiera fata
    - ABS, ESP

    Am fost tentat sa o vand... dar m-am razgandit.
    As vrea sa-i pun un dvd player si jante de aluminiu dar nu stiu inca de ce dimensiuni si ce impact are asupra directiei, controlului etc... Ramane sa ma mai documentez.

    Toate cele bune!
    Attached Files

  • #2
    Bine ai venit! Frumoasa masina...sa ai grija de ea !

    Comment


    • #3
      sa o stapanesti sanatos si in continuare. frumoasa...

      Comment


      • #4
        bine ai venit!!! Frumoasa masina! sa o stapanesti sanatos si sa bucuri de ea cat mai multe sute de mii de km!
        toate cele bune,

        Stelian

        Comment


        • #5
          Bine ai venit , o bombonica .

          Comment


          • #7
            Poti sa-i pui jante de aliaj.. dar pune-i originale..
            Decat niste replici noi, mai bine originale SH.

            Comment


            • #8
              Originally posted by pgabriel View Post
              Salutare,

              Cutia de viteze este tiptronic, 6 trepte.
              Cum vine asta? nu inteleg???? In poze se vede cutie manuala...cea automata (cum am eu are doar 5 trepte)......hotaraste-te !!!

              Comment


              • #9
                Originally posted by vladruse View Post
                Cum vine asta? nu inteleg???? In poze se vede cutie manuala...cea automata (cum am eu are doar 5 trepte)......hotaraste-te !!!
                Vlad,

                E pe impulsuri (+/-), nu e manuala ci semi-automata.
                Poti sa schimbi de pe automat pe semi-automat.
                Nu are ambreiaj.

                PS: Cand am timp ii fac o poza la schimbator sa te convingi.
                PPS: Am gasit ceva asemanator, doar ca la mine +/- e dispus invers
                Last edited by pgabriel; 05-15-2008, 14:59 PM. Reason: Am sters imaginea asemanatoare

                Comment


                • #10
                  Originally posted by pgabriel View Post
                  Vlad,

                  E pe impulsuri (+/-), nu e manuala ci semi-automata.
                  Poti sa schimbi de pe automat pe semi-automat.
                  Nu are ambreiaj.

                  PS: Cand am timp ii fac o poza la schimbator sa te convingi.
                  PPS: Am gasit ceva asemanator, doar ca la mine +/- e dispus invers
                  Cutia nu cred ca este in 6 trepte ci in 5. Daca poti, incearca sa faci in felul urmator:
                  - pune schimbatorul in pozitia N
                  - misca-l cu impulsuri spre semnul "-" si urmareste te rog in displayul kilometrajului si spune care este cea mai mare cifra pe care o vezi...(eu bag mana in foc ca este 4) A 5'a treapta o da cutia ...si deja intra in modul de lucru "N"
                  Ca idee...cifra afisata nu va reprezenta treapta curenta ci treapta maxima pe care o va cupla cutia de viteze. Deci daca vezi scris "3", asta inseamna ca vei merge cu maxim treapta a 3'a. Cutiile tiptronic nu au si manual...sunt modele de clk,slk etc care au modul manual de schimbare treapta viteza...la respectivele putand selecta nu limitarea de treapta superioara ci exact treapta curenta.
                  toate cele bune,

                  Stelian

                  Comment


                  • #11
                    Originally posted by dstelian View Post
                    Cutia nu cred ca este in 6 trepte ci in 5. Daca poti, incearca sa faci in felul urmator:
                    - pune schimbatorul in pozitia N
                    - misca-l cu impulsuri spre semnul "-" si urmareste te rog in displayul kilometrajului si spune care este cea mai mare cifra pe care o vezi...(eu bag mana in foc ca este 4) A 5'a treapta o da cutia ...si deja intra in modul de lucru "N"
                    Ca idee...cifra afisata nu va reprezenta treapta curenta ci treapta maxima pe care o va cupla cutia de viteze. Deci daca vezi scris "3", asta inseamna ca vei merge cu maxim treapta a 3'a. Cutiile tiptronic nu au si manual...sunt modele de clk,slk etc care au modul manual de schimbare treapta viteza...la respectivele putand selecta nu limitarea de treapta superioara ci exact treapta curenta.
                    toate cele bune,

                    Stelian
                    Stelian,

                    Vitezele se vad in in computerul de bord. 6 e maxim.
                    Nu ma prea pricep eu la detaliile astea, insa cert e ca pot sa rulez pe automat (in bord imi apare A) si semi-automat (in locul lui A imi apar vitezele pe care le schimb eu).

                    EDIT:
                    Am atasat pozele
                    Attached Files
                    Last edited by pgabriel; 05-15-2008, 14:57 PM.

                    Comment


                    • #12
                      Cat ai dat pe mertz in Germanica?Marfa masinuta,sa o folosesti sanatos!

                      Comment


                      • #13
                        Da, curioasa treaba...eu am exact aceeasi masina, motorizare, din 2002 si cutie automata cu 5 trepte........a ta se pare ca are 6....poate ne lamureste Orca cum e ....o fi montata si cutie cu 6 pe w203 .....??? In ce luna e fabricata masina ta ??
                        La mine cutia e AUTOMATA cu posibilitate de schimbare manuala prin impulsuri + - si sint puse invers (stanga-dreapta)
                        Stiu ca mai exista si cutii mecanice cu actionare de tip tiptronic (electrohidraulic,fara ambreiaj), poate e ceva de genu asta.....oricum merita lamurita treaba pentru ca eu n-am mai vazut tipul asta de schimbator pe C class...........la mine are si grilajul acela specific automatelor, la tine nu...eu banuiesc ca a ta este ce am zis mai sus..........mecanica 6 trepte cu mod auto
                        Last edited by VLADD; 05-15-2008, 18:45 PM.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF