Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Km din bord

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Km din bord

    Salut! Am si eu o intrebare: Daca schimb ceasurile din bord (unele cu fond alb de la avantgarde) o sa imi afiseze km reali ai masinii sau o sa imi arate km care i-a avut masina de pe care am luat ceasurile? Multumesc

  • #2
    O sa afiseze valoarea cea mai mare.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Gresit! va afisa km masini de pe care ai luat bordul iti spun garantat! e diesel masina sau benzina am eu nevoie de un bor diesel
      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

      Comment


      • #4
        Dupa inlocuire afisaje bord se merge cu masina la service si cu stardiag se coreleaza km masinii cu afisajul.

        Comment


        • #5
          De ce sa mai mergi ca sa mai dai niste bani in plus ?
          diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

          Comment


          • #6
            Masina e A140 si gasisem un A160 avantgarde cu volan pe dreapta la dezmembrari. Imi placeau cesurile alea cu fondul alb... dar vad ca e putin complicat...

            Comment


            • #7
              Originally posted by alexutzuco View Post
              Masina e A140 si gasisem un A160 avantgarde cu volan pe dreapta la dezmembrari. Imi placeau cesurile alea cu fondul alb... dar vad ca e putin complicat...
              Pune folie alba pe cele de pe masina ta.Precis sunt oameni care fac modificari de genul acesta.

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #8
                Se gaseste pe net(nu mai stiu exact pe unde) sa download-ezi si sa printezi fundalul pt ceasuri.Le printezi pe folie de plastic, le decupezi, le lipesti si gata treaba.Doar ca trebuie sa desfaci acele ca sa poti lipi folia si sa desfaci folia veche.Pentru printat pe folie trebuie imprimanta speciala.In Targoviste era o imprimerie care avea asa ceva.Bafta.Apropo Alex daca eu cumpar ceas cu 250 000 km si masina are 100 000 km, nu ti se pare normal ca sa corelezi km intre bord si ecu?Dece sa vand masina cu mai multi km decat are de fapt?E un exemplu.
                Last edited by gmihai24; 08-30-2012, 13:48 PM.

                Comment


                • #9
                  Sunt foarte placute ceasurile pe fond alb si scris portocaliu.
                  Tin minte cand eram in liceu tot cautam sa fac niste modificari ale bordului daciei, dar subtile.Si astfel am gasit pe internet modele de borduri gata facute ce trebuiau doar imprimate pe folie si apoi lipite.Dar am renuntat.
                  Oare nu se gasesc si pentru ciucurucurile noastre astfel de sabloane? pe care le modifica fiecare cum doreste.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by flavyus1987 View Post
                    Oare nu se gasesc si pentru ciucurucurile noastre astfel de sabloane? pe care le modifica fiecare cum doreste.
                    Cu puțin timp liber le poți face și tu. Dai jos pe cele care le ai, le scanezi și le mãsuri. Nu e chiar "rocket science", trebuie doar sã fii atent sã nu pierzi DPI-ul imaginilor prelucrate (dacã lucrezi bitmap - gen Photoshop). ÃŽnsã în cel mai rãu caz, printezi de câteva ori pânã nimerești dimensiunea.

                    Poate se gãsește vreun coleg cu un bord defect care sã-l doneze pentru acest proiect. Ar fi interesant sã avem și noi astfel de proiecte pe aici...

                    Mã ofer sã vã ajut cu grafica dacã aveți nevoie. Din pãcate mã descurc mai bine în Photoshop, dar de nevoie poate învãț și Corel sau Ilustrator pentru graficã vectorialã.
                    ...

                    Comment


                    • #11
                      Aici e un baiat din Cluj ce executa la comanda plus ca face si personalizate.http://forum.4tuning.ro/405-alba-iul...onalizate.html

                      Comment


                      • #12
                        Foarte frumoase lucrarile, ma atrage foarte tare mai ales ideea cu manerele usilor luminate.
                        Nu stiu ce folie ar trebui folosita pentru a se vedea clar toti martorii din bord la modele noastre.Ramane de studiat.
                        Accept provocarea daca are cineva un cadran ce nu il foloseste.
                        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                        Comment


                        • #13
                          [QUOTE=gmihai24;261286]Se gaseste pe net(nu mai stiu exact pe unde)


                          Cam asa ceva japonez http://mechanicteam.fc2web.com/newpage120.htm

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by flavyus1987 View Post
                            Sunt foarte placute ceasurile pe fond alb si scris portocaliu.
                            Eu le am albe cu lumina albastra .
                            @alexutzuco De ce nu incerci sa schimbi doar cadranele ? Raman astfel restul componentelor originale si scapi de problema cu afisajul kilometrilor.
                            In link-ul din postul colegului valyvis10 ai toti pasii necesari demontarii.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              Prieteni, deviem de la subiect. Ideea era urmatoarea: avantgarde la dezmembrari; mi-au cerut 100 de roni pe bord; mi-au spus ca se demonteaza si monteaza in 10 min si am terminat povestea. Eu nu ma complic cu nimic altceva.... Ideea e ca masina mea are 203.000 km absolut reali, cu carte service si nu vreau sa afectez in nici un fel km astia pe care ii are... Daca masina inregistreaza km in alta parte decat in bord, e ok. Daca nu... La revedere bord!

                              Cu schimbatul cadranelor e un pic riscant...poti rupe acele... sau vreo clema...avand in vedere ca are si el o varsta... :P
                              Last edited by mircea600sel; 08-30-2012, 18:01 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF