Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intrebari despre E classe

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebari despre E classe

    Mi-am cumparat un modest w210 din 1995,220 diesel clasic si sunt cateva aspecte pe care nu le cunosc despre intretinerea lui.V-as ruga sa ma ajutati cu cateva sugestii pt ca este o masina cu cateva necunoscute pt mine.
    1.Am inteles ca cea mai buna motorina este cea de la OMV.Trebuie sa aleg vreun tip anume sau orice motorina OMV merge?
    2.Cum este mai sanatos pt cutia de viteze sa procedez la semafor: sa o trec pe neutral sau sa raman in drive cu frana apasata?De fapt..ce uzeaza mai tare cutia sa stai la semafor cu ea infranata in drive sau sa o tot schimbi din D in N si inapoi la fiecare semafor?
    3.Ce mp3 player bun la un pret cat de cat decent imi recomandati si unde as putea sa-l gasesc de cumparat?As vrea sa aiba usb neaparat.
    4.Masina am luat-o cu niste jante cam sport pt gusturile mele de clasic cobranos.Este cineva interesat la un schimb cu altele de dimensiuni mai mici?(bineinteles tot aliaj)
    5.As putea sa tunez cumva motorul asta care e destul de puturos,sa ii pun turbina sau ceva de genul asta?Chiptuning am vazut ca nu se poate face,cel putin nu am gasit modelul meu de okios in cataloagele firmelor care se ocupa cu asta.Macar 10 cai acolo mi-as dori si eu.
    Multumesc anticipat.
    Attached Files
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    Acum am vazut ca aici este si cu poza, asa ca ma repet.

    1.- De la OMV eu zic ca poti linistit baga orice motorina, uite ce spun chiar cei de la OMV despre carburantii diesel :
    Carburantii diesel sunt formati dintr-o combinatie de mai multe hidrocarburi. Punctul de greutate in vederea realizarii combinatiei consta in 11 pana la 18 atomi de hidrocarburi si un interval de fierbere de 180°C pana la 360°C. In functie de structura hidrocarburilor, carburantul diesel este compus in general din 15 pana 25% aromate si 75 pana la 85% parafine.
    Prin comparatie cu motorul pe benzina, motorul diesel implica doar cerinte reduse in privinta calitatii combustibilului si permite - spre deosebire de motoarele cu ignitie indusa - functionarea cu combustibili avand proprietati foarte variate. http://www.omvro.ro/main.htm
    OMV Romania Mineraloel

    2.- Sa ramai in drive cu frana apasata.

    3.- Eu zic ca daca nu ai degand sa-ti faci din masina sala de concerte, si nu ai degand sa schimbi tot sistemul audio, adica ; difuzoare, amplificatoare, cabluri, subwoofer, etc., este pacat sa bagi bani multi intr-un CD-player de varf, si mai ales pentru fisiere MP3. Sant convins ca pentru calitatea sunetului ce se afla in MP3, orice CD-player care citeste MP3, si are USB e mai mult decat satisfacator, iar ca si pret unul nou este in jur de 80-100 euro, pe net sau chiar in tirg. Sculele de varf se afla degeaba intr-o masina care foloseste muzica in format MP3 sau CD-uri piratate.
    Last edited by orca; 02-03-2008, 02:12 AM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      mp3 mercedes

      Originally posted by ionutz_ng View Post
      Mi-am cumparat un modest w210 din 1995,220 diesel clasic si sunt cateva aspecte pe care nu le cunosc despre intretinerea lui.V-as ruga sa ma ajutati cu cateva sugestii pt ca este o masina cu cateva necunoscute pt mine.
      1.Am inteles ca cea mai buna motorina este cea de la OMV.Trebuie sa aleg vreun tip anume sau orice motorina OMV merge?
      2.Cum este mai sanatos pt cutia de viteze sa procedez la semafor: sa o trec pe neutral sau sa raman in drive cu frana apasata?De fapt..ce uzeaza mai tare cutia sa stai la semafor cu ea infranata in drive sau sa o tot schimbi din D in N si inapoi la fiecare semafor?
      3.Ce mp3 player bun la un pret cat de cat decent imi recomandati si unde as putea sa-l gasesc de cumparat?As vrea sa aiba usb neaparat.
      4.Masina am luat-o cu niste jante cam sport pt gusturile mele de clasic cobranos.Este cineva interesat la un schimb cu altele de dimensiuni mai mici?(bineinteles tot aliaj)
      5.As putea sa tunez cumva motorul asta care e destul de puturos,sa ii pun turbina sau ceva de genul asta?Chiptuning am vazut ca nu se poate face,cel putin nu am gasit modelul meu de okios in cataloagele firmelor care se ocupa cu asta.Macar 10 cai acolo mi-as dori si eu.
      Multumesc anticipat.
      Daca te int un mp3 , telecomanda pe volan si senzor de temp,ff destept, am eu unul VDO 4203
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Am gasit o turbosuflanta la o firma de la Odorheiul Secuiesc,cu 220 euro,mi-o trimite prin cargus.A zis ca imi da 20-25 de cai in plus.Sa vedem ce o iesi.
        MÃREAȚA COBRA

        Comment


        • #5
          Revin cu vesti.Vreau sa va cer o parere vis-a-vis de preturile practicate in diverse serviceuri de la noi.
          Cum era normal,am dus masina intr-un service pt o constare/verificare si pt a inlocui consumabilele.Patronul f binevoitor mi-a zis ca face o constatare si apoi imi zice ce ar trebui facut si daca sunt interesat fctie de banii care ii cere pe manopera si piesele respective.
          Nu mi-a spus initial cam ce preturi vor costa,dar tot timpul mi-a dat impresia ca este un om cinstit care ma va taxa mai mult decat omeneste.S-au facut urmatoarele lucrari la masina:
          -inlocuit toate uleiurile si filtrele,inclusiv filtrele de polen
          -inlocuite bucse si bascula si capate de bara la roata din dr fata ,fiind singura care prezenta joc din cele 4 roti.
          -montate 4 motorase in cele 4 usi pt inchiderea centralizata ca nu mai aveam(au fost nevoie de adaptari nu chiar simple)
          -inlocuite cablurile de frana,atat la cea de picior cat si la cea de mana.
          -montat mp3 player si 4 boxe noi(a fost nevoie de ceva adaptari)
          -montat motoras la stropitoarea de parbriz care era defect
          Aseara am luat masina.Mi s-a zis asa: piesele costa 1250 ron,cu factura in fata si am fost f de acord si manopera...a hotarat ca este 400 euro adik 1500 ron.
          Acum,nu stiu,poate sunt eu prea zgarcit sau prea sarac,poate m-am obisnuit prea tare cu mekanici care reparau cobra si cereau preturi mult mai mici.Spuneti-mi si mie,este ok pretul cerut pe manopera descrisa mai sus?Ca sa stiu si eu pt ca acum am un intens sentiment de frustrare,pt ca nu mi se pare normal sa ceri pe treaba de 3 zile(maxim) cat salariul f multor oameni pe o luna-o luna jumatate.
          Last edited by ionutz_ng; 02-13-2008, 12:28 PM.
          MÃREAȚA COBRA

          Comment


          • #6
            pretul pieselor nu il discut dar pentru manopera (la cele enumerate de tine) la mine te costa 750 ron
            Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

            Comment


            • #7
              Eu cred ca un mecanic bun merita 100 euro pentru o zi (8 ore) de munca efectiva. Nu stiu cati au lucrat la masina ta si cat timp.
              Last edited by orca; 02-13-2008, 13:30 PM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                Originally posted by popeye_pmm View Post
                pretul pieselor nu il discut dar pentru manopera (la cele enumerate de tine) la mine te costa 750 ron
                NU stiam ca ai service.In ce zona este situat?
                MÃREAȚA COBRA

                Comment


                • #9
                  Berceni -Luica
                  Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                  Comment


                  • #10
                    Nu ai platit mult Eu as fi multumit. Gandeste-te ca ai facut o investitie pe termen lung daca ai grija de masina (cum sunt sigur ca o sa ai dupa ce scrii pe aici ).
                    Ml 270CDI
                    BMW 535d E60

                    Prediction is very difficult, especially about the future ...

                    Comment


                    • #11
                      parca 300 ajungea in opiniea mea am calculat astfel
                      schimb ulei si filtre 100 ron
                      schimb bucsi bascula etc 200 ron
                      motorase servo 350 ron
                      radio+frana 350 ron
                      stropitoarea bonus ca nu e greu

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Xino View Post
                        Nu ai platit mult Eu as fi multumit. Gandeste-te ca ai facut o investitie pe termen lung daca ai grija de masina (cum sunt sigur ca o sa ai dupa ce scrii pe aici ).
                        Deja ma simt mai bine Nu e vb de bani ci de sentimentul de a fi pacalit.
                        Aveti idee de unde as putea face rost de stema din spate care imi lipseste?Cea de pe portbagaj....
                        MÃREAȚA COBRA

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ionutz_ng View Post
                          Deja ma simt mai bine Nu e vb de bani ci de sentimentul de a fi pacalit.
                          Aveti idee de unde as putea face rost de stema din spate care imi lipseste?Cea de pe portbagaj....
                          Din targ de la vitan 10 ron

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by popeye_pmm View Post
                            Berceni -Luica
                            Unde anume la Luica este service-ul eu pana acum numai la marian al fost tot in acea zona are el un benner mare galben cred ca il stii

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by vlad View Post
                              Unde anume la Luica este service-ul eu pana acum numai la marian al fost tot in acea zona are el un benner mare galben cred ca il stii
                              Hmm,ia zi Popey,il stii cumva pe Marian ala de sta tot pe acolo unde stai si tu?)
                              MÃREAȚA COBRA

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF