Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum w124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum w124

    Salutari

    Sunt nou in domeniul Mercedes si nou si aici pe forum.

    Am o intrebare/curiozitate: cat consuma dieselurile w124?
    2.0
    2.5
    3.0

  • #2
    Pe rind:
    Motorul 200D ia urban in jur de 8, depinde de numarul de la pantofi. Extraurban, undeva in jurul la suta la ora, ceva sub 7. Cu cutie cu 5, poate lua si un 6 elegant.
    Motorul 250 atmosferic, culmea, ia la oras tot cam 8, pentru ca pe ala de 200 trebuie sa il tii in ture ca sa faci ceva cu el, iar pe cel de 250 nu. Motorul turbo sare la 9, chiar si 10. Extraurban, ambele un 7 - 7,5, dar la 120 viteza de croaziera.
    Motorul 300D atmosferic ia la oras un 10-11. Cel turbo poate sa sara si la 12-13. Din nou, numarul bocancilor... Se poate scoate, urban, cu un 300 turbo si 10 la suta, daca mergi potolit si daca ai cutie manuala. Afara intre 8 si 9 la suta.
    Consumurile difera de la masina la masina, functie de cutia cu care sint echipate. O berlina nu va consuma ca un break, de exemplu. Cine are cartzuliile date de fabricant, va vedea ca datele difera de la o caroserie la alta. O masina sare la consum si daca motorina e mai proasta. Deci, sint destul de multi factori implicati.

    Comment


    • #3
      sar'na pt informatii

      Comment


      • #4
        Inseamna ca a mea (200D) e lejer dereglata (in bine). In afara am reusit si sub 5, iar in oras nu atinge 7.
        office@amadeuscomputers.ro
        Tel. 0745 965 816

        Comment


        • #5
          Buna seara tuturor!

          Din cate stiu eu este o problema si cu consumurile astea mici ( daca sunt reale ). pentru ca arderea combustibilului sa se desfasoare complet si pentru a obtine maximum de randament al arderii trebuie respectat un dozaj aer - combustibil precis ( amestec stoechiometric). In cazul in care masina functioneaza cu amestecuri sarace ( cazul tau ) motorul nu va avea putere si se va supraincalzi.
          Un motor trebuie sa consume atat cat spune fabricantul, iar pe masura ce se uzeaza consumul creste usor.

          Comment


          • #6
            Pina acum nu s-a supraincalzit niciodata. La reglaje nu ma pricep, asa ca... Ce-i drept, am mers batraneste de-am obtinut consumul asta.
            office@amadeuscomputers.ro
            Tel. 0745 965 816

            Comment


            • #7
              Am scris teoretic. Nici supraincalzirea nu o simti prea usor pentru ca ai o instalatie de racire a motorului termostatata. Dar instalatia aceasta este pusa la treaba mai mult decat trebuie.

              Comment


              • #8
                Daca tot e vorba de consum as vrea sa stiu cam cati litri mai sunt in rezervor, aproximativ, cand se aprinde becul de rezerva ?
                La fiecare din variantele de motoare diesel mentionate mai sus: 2.0 , 2.5, 3.0

                Comment


                • #9
                  Din cite stiu, la toate cam 8 litri.

                  Comment


                  • #10
                    Mersi dok. Sincer ma mir ca nu depinde de capacitatea rezervorului, dar n-am gasit niciunde mentionarea capacitatii rezervei ( nici in manualul masinii si nici pe net ). Oricum mersi mult.

                    Comment


                    • #11
                      Scrie in manualul de utilizare si la W124, la Capacitatzi (adica Fuellmenge, mai pe romaneshte). Neamtzu da capacitatea rezervorului, si scrie acolo ' davon nushtiucitekile Reserve ' .Trebuie sa precizeze.
                      Din cite imi aduc aminte, la W124 dizel toate rezervoarele sint la fel. E mai mare la benzina cu motor mai mare, dar nu mai shtiu exact.

                      Comment


                      • #12
                        am un 190d 2.5 turbo. rezervor 55 litri, galben la motorina imi da la 6,5 litri. am un prieten care "ia galben" undeva la 8, poate 8,5 litri.

                        Comment


                        • #13
                          mie imi ia 15 mai nou. in oras. afara nu am avut tupeu sa ies sa vad. nu imi vine sa cred cat mananca. motorul e 2.5 diesel, aspirat normal, cutie in 5 trepte

                          care aveti idee de unde ar putea fii consumul asta mare? ce sa verific mai intai?

                          Comment


                          • #14
                            Eu pot sa va spun ca in 1991 aveam un W123_300D care demara ca un 280 benzinar, dar si consuma in oras 18% Litri de motorina, am schimbat diuzele, dupa care consumul a scazut la jumatate, iar demarajul cu 70%.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #15
                              Am un w124,300d
                              In afara am mers si cu 5,7 %(nu am trecut de 120km/h)
                              In oras fara sa trag de ea imi ia cam 8-9%
                              Acum ce sa zic ,depinde si de oras !!!

                              Am uitat sa-ti spun:motorul demareaza de rupe pamantul si nici nu se supraincalzeste.
                              Nici la motorina nu ete pretentioasa
                              Last edited by Danny_bb; 01-26-2008, 11:20 AM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF