Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comutator de reglaj al oglinzilor exterioare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comutator de reglaj al oglinzilor exterioare

    Salut! De curand sunt posesorul unui A 140 ceea ce ma face foarte
    fericit. O mica problema are... nu merg reglate oglinzile electrice decat...manual.
    As vrea sa masor daca am curent la contactele din interiorul butonului de pe panoul central dar nu stiu cum sa-l demontez. Asa ca apelez la ajutorul vostru poate cineva s-a mai intalnit cu problema aceasta.

  • #2
    Intai trebuie sa demontezi conola centrala.
    1 - sub torpedou ai 4 suruburi: 3 fixeaza carapacea, iar unul o sarma de blocare a carapacei.Dupa scoaterea suruburilor scoti sarma, si apoi tragi tare de carapace spre usa pasagerului(o sa iti sara rotita de reglare a fantei de aer; o pui la loc dupa montare).Dupa ce tragi dreapta, apoi scoti carapatea spre scaun.Da-i cu curaj, ca airbagul este in spate la creao 4cm, si nu se intampla nimic.
    2 - desfaci plasticul din spatele volanului.Lasi volanul la maxim jos.Desfaci 2 suruburi de dedesubt si tragi cu grija sa nu rupi urechile.
    3 - consola centrala are 4 suruburi, 2 sus 2 jos in fata brichetei.Cele de sus le scoti usor.Pentru cele de jos iti trebuie o surubelnita lunga cu care le desfaci la 30grade fata de axa maxinii.
    4 - Ai grija la modulul de aer, ai niste cleme.

    Mai depart tu sti ce vrei sa faci.

    Sucshesss!
    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

    Comment


    • #3
      Originally posted by danyel_ro702000 View Post
      Salut! De curand sunt posesorul unui A 140 ceea ce ma face foarte
      fericit. O mica problema are... nu merg reglate oglinzile electrice decat...manual.
      As vrea sa masor daca am curent la contactele din interiorul butonului de pe panoul central dar nu stiu cum sa-l demontez. Asa ca apelez la ajutorul vostru poate cineva s-a mai intalnit cu problema aceasta.
      Inainte sa te apuci sa desfaci, eu ti-as spune sa verifici siguranta care alimenteaza oglinzile . Cauta in schema cu sigurante. Parca era siguranta nr.16. Posibil sa difere totusi.
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • #4
        Flavius are multa energie...o ia voiniceste cu desfacutul. Verifica sigurantele si apoi poti sa incerci sa vezi daca ai ceva tensiune pe firele care intra in oglinda. Schema o ai atasata.
        Multa bafta.
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Multam
          Pai aveam informatia proaspata in minte, deoarece luni am vrut sa scot casetofonul folosind o pila de unghi si o unghiera (nu gaseam a doua unghiera) si am stricat lamele care tin casetofonul; acestea cazand in consola centrala
          Scopul a fost montarea unei benzi de leduri de culoare alb-rece in compartimentul de sub casetofon, care sa se aprinda cand aprind pozitiile.
          Operatia am dus-o la bun sfarsit.

          Scuze ca am sarit direct la etapa "transformers", dar ma gandeam ca a verificat sigurantele :P
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • #6
            Am rezolvat problema....siguranta ,,16'' era dusa...am inlocuit-o si ...voila am oglinzi electrice.
            Multumesc mult pentru sfaturi.Sunteti cei mai tari

            Comment


            • #7
              Originally posted by danyel_ro702000 View Post
              ...voila am oglinzi electrice.
              ...Electrice si incalzite! "Well Done"
              Bafta multa si numai bine!
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Salut. Am un AKlass 140 din 1998 si am o problema legata de comutatorul oglinzilor elecrice.
                Mai exact, am verificat siguranta, in prima faza am gasit-o arsa, am schimbat-o am zis ca am scapat, nu a fost asa. In momentul in care am verificat oglinda din stanga, totul ok, in momentul in care comutat butonul pentru oglinda din dreapta mi se arde siguranta. Am schimbat-o si a doua oara si tot asa, la cea din stanga e ok la cea din dreapta e problema.
                As vrea daca poate cineva sa ma ajute cu o schema sau tutorial ceva de desfacere a consolei sa merg pe circuitul oglinzii respective sa vad unde e problema. Sau daca a mai intampinat cineva problema asta sa imi dea un sfat.

                Va multumesc anticipat.

                Mentionez ca oglinzile sunt incalzite, nu cred ca are legatura dar eu am precizat.
                Last edited by cobik; 11-29-2013, 21:20 PM. Reason: am uitat sa mentionez ca oglinzile sunt incalzite

                Comment


                • #9
                  Cam asa poti da jos oglinda: http://www.youtube.com/watch?v=K8K2DCVLCIc Poate reusesti sa vezi acolo o problema.

                  Comment


                  • #10
                    Cel mai bine e sa o misti electric. Nu sfatuiesc pe nimeni sa apese pe ea. La A-urile noastre siguranta aceea se afla in partea de sus a oglinzii, la jumatate. S-a discutat recent.
                    Am un AKlass 140 din 1998 si am o problema legata de comutatorul oglinzilor elecrice.
                    Mai exact, am verificat siguranta, in prima faza am gasit-o arsa, am schimbat-o am zis ca am scapat, nu a fost asa. In momentul in care am verificat oglinda din stanga, totul ok, in momentul in care comutat butonul pentru oglinda din dreapta mi se arde siguranta. Am schimbat-o si a doua oara si tot asa, la cea din stanga e ok la cea din dreapta e problema.
                    As vrea daca poate cineva sa ma ajute cu o schema sau tutorial ceva de desfacere a consolei sa merg pe circuitul oglinzii respective sa vad unde e problema. Sau daca a mai intampinat cineva problema asta sa imi dea un sfat.
                    Banuiesc un scurtcircuit. Siguranta se arde atunci cand comuti pe oglinda respectiva sau cand incerci sa o misti? . Ia-o de la capatul celalalt cu verificarile, respectiv din oglinda. Verifici cabluri, tensiuni, motoras, etc. Daca ai noroc nu mai dai consola jos.
                    Bafta multa!
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by LauLaur View Post
                      Cel mai bine e sa o misti electric. Nu sfatuiesc pe nimeni sa apese pe ea. La A-urile noastre siguranta aceea se afla in partea de sus a oglinzii, la jumatate. S-a discutat recent.

                      Banuiesc un scurtcircuit. Siguranta se arde atunci cand comuti pe oglinda respectiva sau cand incerci sa o misti? . Ia-o de la capatul celalalt cu verificarile, respectiv din oglinda. Verifici cabluri, tensiuni, motoras, etc. Daca ai noroc nu mai dai consola jos.
                      Bafta multa!
                      Multumesc frumos Laur, o sa incerc azi incepand de la oglinda spre consola sa vedem ce gasesc.
                      Revin cu detalii.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cobik View Post
                        Multumesc frumos Laur, o sa incerc azi incepand de la oglinda spre consola sa vedem ce gasesc.
                        Revin cu detalii.
                        Nu am miscat in nici un fel de oglinda (nu am apasat pe geam) stiu ca nu e ok sa o misti cu mana ca poti avea alte surprize si sincer nu prea as vrea sa o schimb cu totul.

                        Comment


                        • #13
                          Am depistat problema, e butonul de directie sus/jos, stanga/dreapta, are contact imperfect pe dreapta imi calca putin pe langa comutator si in timp mi s-a dus invelisul ala de pe placa aia unde sunt motati receptorii.
                          In concluzie imi trebuie un buton. Credeti ca gasesc la dezmembrari, ca pe net am tot cautat prin diferite site-uri dar nu am gasit, daca stie cineva un site de profil, mi-ar fi de mare ajutor. Ma gandesc ca la dezmembrari nu imi da doar butonul, ma pune sa iau toata nebunia aia de comanda.
                          Poate a mai intalnit cineva problema asta si vrea sa ma ajute cu un reply.
                          Multumesc!

                          Comment


                          • #14
                            Pai numai de la dezmembrari, original e foarte scump.

                            Eu a trebuit sa schimb tot modulul, din cauza faptului ca butonul de oglinzi era rupt. Am achizitionat unul de la colegul Lucian, de aici.
                            Drumuri bune, ganduri si mai bune!

                            Comment


                            • #15
                              Chiar weekendul acesta am vazut comanda aceea cu butoanele pentru oglinzi, dezaburire si ce mai e acolo. Era pe tocmai.ro daca nu ma insel... Sau poate pe mercador. Pretul era undeva la 100 ron. Chestia e ca piesa nu era pentru modelul cu scaune incalzite
                              proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF