Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor !!! Navigatie ML 320 CDI an 2008 fabricata in SUA !!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor !!! Navigatie ML 320 CDI an 2008 fabricata in SUA !!!

    Salut

    Am si eu o problema si va rog daca sunteti draguti sa ma ajutati/indrumati sa o rezolv !

    Sunt fericitul posesor al unui ML 320 Cdi an de fabricatie 2008 model S.U.A care are un command aps care este atasat in poza de mai jos ... nu stiu ce versiune este ... nu stiu ce model/revize este . Daca incerc sa dau pe navigatie ma pozitioneaza undeva in Alabama ... posturile de radio merg doar cele care emit pe frecvente impare gen 92.1 fm , 96.9 etc . As dori sa stiu si eu cum pot beneficia de navigatie / dvd - filme si muzica / Tv / card /bluetooth pt telefonul mobil .. etc

    Am vazut ca exista un command aps ntg 2.5 care este in jur de 1100 euro f TVA si are toate aceste functi incluse ... se merita ? alta varianta mai ieftina exista ? ( nu ma refer la sisteme alternative made in china )

    Va multumesc si astept raspunsurile voastre
    Attached Files

  • #2
    Nu s-a lovit nimeni de aceasta problema ?

    Comment


    • #3
      Rabdare, sigur sunt colegi care stiu unde sa te indrume.

      Comment


      • #4
        Varianta gasita de tine este singura posibila (in conditiile date)!

        Si tine cont, ca a ta se vinde inca destul de bine pe ebay pt USA...
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          @ cl600 la ce te referi ca a ta inca se vinde bine ? La Command Aps meu ?

          Eu din cate am inteles exista nu stiu ce varianta (optiune) printr unul dintre calculatorele masinii sa-i faca un fel de update de firmware sau sa il inlocuiasca cu totul firmware-ul cu cel de Europa si devine disponibila navigatia !

          Ati auzit asa ceva ?

          In caz contrar, ma poate indruma cineva la un service specializat pe asa ceva sau autorizat Mercedes din Bucuresti ? Masina oricum nu mai este in garantie !

          Va multumes

          Comment


          • #6
            Originally posted by masd1313 View Post
            @ cl600 la ce te referi ca a ta inca se vinde bine ? La Command Aps meu ?

            Eu din cate am inteles exista nu stiu ce varianta (optiune) printr unul dintre calculatorele masinii sa-i faca un fel de update de firmware sau sa il inlocuiasca cu totul firmware-ul cu cel de Europa si devine disponibila navigatia !

            Ati auzit asa ceva ?

            In caz contrar, ma poate indruma cineva la un service specializat pe asa ceva sau autorizat Mercedes din Bucuresti ? Masina oricum nu mai este in garantie !

            Va multumes
            Te chinui degegeaba!
            Sunt doar doua variante, ori cea propusa de tine (schimb cu cel de EU) ori se schimba toata electronica din Comand-ul tau cu ceva chinezarii astfel incat sa se pastreze doar carcasa cu butoanele (era un coleg aici pe forum care se oferea sa faca aceasta modificare)

            Nu ese poate reprograma aparatul tau pt setarile de EU, nici macar pt radio.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Am inteles ...

              Atunci cine stie un service specializat pentru asa ceva sau autorizat Mercedes din Bucuresti ? Masina oricum nu mai este in garantie ! ( Ma refer la solutia cu piese de la Mercedes cu schimbarea intregului modul ... nu ma intereseaza solutii aftermarket )

              Comment


              • #8
                Originally posted by masd1313 View Post
                Am inteles ...

                Atunci cine stie un service specializat pentru asa ceva sau autorizat Mercedes din Bucuresti ? Masina oricum nu mai este in garantie ! ( Ma refer la solutia cu piese de la Mercedes cu schimbarea intregului modul ... nu ma intereseaza solutii aftermarket )
                Daca ai Comandul 2.5, iti mai trebuie, microfon, antena Bluetooth (functie de optiunile masinii) si modificarea instalatiei electrice.
                Daca te intereseaza iti trimit pretul in PM.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Te rog frumos ... astept PM !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by masd1313 View Post
                    Salut

                    Am si eu o problema si va rog daca sunteti draguti sa ma ajutati/indrumati sa o rezolv !

                    Sunt fericitul posesor al unui ML 320 Cdi an de fabricatie 2008 model S.U.A care are un command aps care este atasat in poza de mai jos ... nu stiu ce versiune este ... nu stiu ce model/revize este . Daca incerc sa dau pe navigatie ma pozitioneaza undeva in Alabama ... posturile de radio merg doar cele care emit pe frecvente impare gen 92.1 fm , 96.9 etc . As dori sa stiu si eu cum pot beneficia de navigatie / dvd - filme si muzica / Tv / card /bluetooth pt telefonul mobil .. etc

                    Am vazut ca exista un command aps ntg 2.5 care este in jur de 1100 euro f TVA si are toate aceste functi incluse ... se merita ? alta varianta mai ieftina exista ? ( nu ma refer la sisteme alternative made in china )

                    Va multumesc si astept raspunsurile voastre
                    Cum ai rezolvat pana la urma ?

                    Comment


                    • #11
                      ML 320 2008 model USA

                      Salut
                      Am si eu aceeasi problema cu masina nu imi merge navigatia pe EU..Eu am inlocuit unitatea si nu functioneaza camera de mers inapoi TV/DVD/tel, deocamdata nu am facut o resoftare a sistemului care se face on line la mercedes si dureaza cam 3-4 ore...Daca a reusit cineva sa ii dea de cap sau sa reuseasca sa faca sistemul sa functioneze si la noi, va rog sa ma contactati la tel 0722334449 Bogdan sau pe adresa de mail stingaciu_bogdan@yahoo.com

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ROYCOY View Post
                        Salut
                        Am si eu aceeasi problema cu masina nu imi merge navigatia pe EU..Eu am inlocuit unitatea si nu functioneaza camera de mers inapoi TV/DVD/tel, deocamdata nu am facut o resoftare a sistemului care se face on line la mercedes si dureaza cam 3-4 ore...Daca a reusit cineva sa ii dea de cap sau sa reuseasca sa faca sistemul sa functioneze si la noi, va rog sa ma contactati la tel 0722334449 Bogdan sau pe adresa de mail stingaciu_bogdan@yahoo.com
                        Ai inlocuit Comand-ul cu unul de EU si nu iti merge camera? Restul merg, Radio, Navi, etc?

                        Daca da, trebuie o modificare la instalatie, nu iti trebuie update pt camera.
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Salut
                          Nu imi functioneaza nici camera nici tel nici tv nici dvd...
                          Am vorbit cu cineva de la tiriac auto si a zis ca trebuie o resoftare a sistemului ca sa functioneze camera si navigatia....nu stiu daca o sa mearga si tv/dvd/tel
                          Saptamana viitoare o sa m erg la el si o sa fac o resoftare si o sa postez daca a mers sau nu

                          Comment


                          • #14
                            Ce Comand ai pus? Daca ai pus modelul vechi, se poate recoda si o sa mearga una alta in plus, insa daca ai pus NTG2.5 (modelul nou cu HDD si Card) atunci nici mama resoftarii nu o sa iti trezeasca TV, Camera, etc
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by cl600 View Post
                              Ce Comand ai pus? Daca ai pus modelul vechi, se poate recoda si o sa mearga una alta in plus, insa daca ai pus NTG2.5 (modelul nou cu HDD si Card) atunci nici mama resoftarii nu o sa iti trezeasca TV, Camera, etc
                              Salut
                              Este un Command model 2007, nu este cu hdd si card..Masina e 2008 fabricatie sper ca nu conteaza daca unitatatea este model 2006-2007..Stiu ca doar pe modelul de ML facelift are si noul model de navigatie cu card si hdd

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF