Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

7848 fabricate si unul e la mine : Stelut', W124 CE 200

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 7848 fabricate si unul e la mine : Stelut', W124 CE 200

    Salut,

    Am zis sa ii fac si lui Stelut' o fisa separata, caci sora lui, Steluta, are deja una.

    A fost un vis de-al meu mai vechi...si uite ca ieri s-a implinit. Soarta mi-a suras, atat prin prisma masinii gasite cat si prin prisma celui de la care am luat-o - este vorba de colegul nostru de pe forum - "romulus_69", caruia tin sa-i multumesc inca o data pentru cum a avut grija de masina, cum s-a comportat in momentul actului de vanzare (post si ante). Nu am simtit ca sunt in Romania. Imi iau intr-un fel angajamentul ca voi incerca sa am si eu grija de Stelut' asa cum a avut el pana acum.

    Fisa lui Stelut' :

    VIN WDB1240401B863749

    Model 200 CE / E 200
    Chassis 1240401B863749
    Engine 111940 10 002546
    Transmission 717413 06 240729
    Order 0 2 543 27087
    Lights HELLA
    Wiper BOSCH
    Cab 00149
    Delivery date 09.10.92
    Dealer Italy (543)
    Interior cloth light brown (064)
    Paint
    199 metallic blue-black (с 01.01.1983)
    Options
    240 outside temperature indicator (с 01.03.1982)
    341 additional lamp (с 01.09.1982)
    570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (с 01.04.1970)
    front folding armrest w202 - housing at front with armrest
    587 front folding armrest
    automatic climate control and electric window lifters (front doors) (с 01.01.1977)
    592 heat-insulating glass, all-around, heated rear window pane (laminated glass), band filter
    green heat-insulating glass all round, heated rear window, laminated safety glass - tinted strip (с 01.01.1972)
    620 emission control system
    vehicles with catalyst technique (с 01.03.1985)
    731 wood trim, burred walnut root (с 01.08.1980)
    855 telephone TELE-AID, Nokia, D-net

    Masina este in ciuda varstei inaintate intr-o stare cel putin de apreciat, totul functioneaza. Am vazut si un model fara cusur - cel al colegului Gogul din Bistrita insa micile defecte ale lui Stelut' nu sunt insurmontabile si oricum foarte putine. Insa Stelut' are cum spun artistii o "patina"...
    Am sa ma apuc usor usor de ele, incepand sper eu chiar din acest weekend, Steluta fiind deja la atelier. Culmea este, ca , coincidenta sau nu, frate si sora impartasesc aceeasi nuanta de vopsea (199 blue black)...in ciuda faptului ca pe Stelut' l-au facut cei "acreditati " l-au scos ca fiind gri...
    Last edited by cosfru; 05-08-2012, 17:29 PM.
    Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
    https://w124-coupe.com

  • #2
    Bravo Costin, intelepta alegerea
    Pune si tu niste poze sa vedem Stelutu'.
    Multi km fara probleme si drum uscat cu ambele!
    1994...Mercedes Benz...w202, c180
    Dragoste la prima vedere...

    http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

    Comment


    • #3
      Asteptam poze noi.Am fost si eu intresat de coupeul lui romulus_69.
      Sunt convins ca e o masina buna!


      Numai bine.
      Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
      Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
      Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
      Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

      Comment


      • #4
        Multumesc de aprecieri. Am sa-i pun si foto noi, deocamdata nu am apucat.

        Masina se prezinta asa cum am spus si in postul anterior, foarte bine...Micile minusuri sunt de natura estetica dar le voi remedia cat de repede. Rugina masina nu are...doua retusuri mici-mici de facut. Chiar azi am fost cu ea la atelierul unde o am si pe Steluta iar masina a primit numai aprecieri.

        Interiorul este foarte ingrijit, ti-e drag sa stai in masina. Pielea este in buna stare - si are o "patina" care impreuna cu ornamentele din lemn o fac sa aiba un aer "altfel" de NEW OLTIMER.

        Mecanic, iar la fel. Nu bate, nu trancane. Fostul propietar a fost cel putin trasparent in a-mi spune punctual ce este de schimbat vis a vis de consumabile si am sa procedez in consecinta. Plus de asta mi-a lasat ca si "mostenire" - si cateva piese de schimb, care din cate am inteles sunt mai rare.

        A fost o masina ingrijita atat cat s-a putut de mult in niste conditii date. Ii multumesc inca o data lui "romulus_69".

        Eu in acest moment imi caut un loc unde sa o tin, si sper sa am succes in a-l gasi. Asa cum stii foarte bine Gogul, o masina de genul asta, o iei ca sa o pastrezi si sa o conservi. Si nu poti face asta, daca o tii in strada sau daca mergi iarna prin sare,griblura si alte nebunii.
        Pentru mine si sotie, va fi o masina care sa intruchipeze principiul "joie de vivre"...Pentru asta am luat-o...Pentru zi cu zi sau ture foarte lungi o avem pe Steluta. Acum, sper si Stelut' sa fie de acord cu asta)

        Acum, vis a vis de "comoditate" ...trebuie sa recunosc ca , cutia automata, este intr-un mare fel, acum dupa doi ani de zile de mers cu Steluta...Ieri si azi a fost "soc" pentru mine care stateam boem prin traficul din Bucuresti
        Iar daca ar fi sa fiu carcotas, as zice ca mi-as fi dorit o trapa la Stelut.)

        In rest, la doua zile de cand l-am condus...Stelut' e chiar fain Azi noapte am iesit ...si, e intr-un mare fel.

        Va tin la curent.
        Last edited by cosfru; 05-08-2012, 22:04 PM.
        Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
        https://w124-coupe.com

        Comment


        • #5
          Deci am intrat in paine, cum se spune

          Micile neajunsuri privitoare la vopsea au fost rezolvate plus de asta i-am schimbat uleiul,filtrele,bujii si placute de frana fata. A, sa nu uit ...a imprumutat emblema Stelutei...
          In urmatoarele doua saptamani sper eu, sa am timp sa-i fac si un polish integral si o ceruire ca la carte. De asemenea sa-i tratez si interiorul cu o crema speciala pentru piele.

          Pana una pana alta, i-am gasit loc de pastrare. asta era cel mai important.

          Mai raman pe lista acum, sa-i schimb toba finala (o am de la vechiul propietar ), sa-i lipesc bara fata ( e agatata dupa cum se vede ) - poate ca intre timp o voi schimba cu alta si sa-i dau de cap la un sunet mai ciudat care are pare a veni de la curea sau vreo fulie. Si jantele ar trebui revopsite.

          In rest , Stelut e brici. Usor,usor, iesim la liman

          P.S. Cu ocazia schimbarilor efectuate, ieri am urcat-o pe rampa, asa la o verificare mai amanuntita si am ramas impresionat de cum s-a putut mentine asa in toata aceasta perioada.

          Am facut si cateva poze la repezeala...
          Attached Files
          Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
          https://w124-coupe.com

          Comment


          • #6
            Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente pe STElu ... e senzatie masina si unicata ..
            Să fii al doilea înseamnă să fii primul care pierde

            Comment


            • #7
              Originally posted by RazvanACT View Post
              Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente pe STElu ... e senzatie masina si unicata ..
              Multumesc frumos.
              Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
              https://w124-coupe.com

              Comment


              • #8
                Bravo colegu` cosfru esti pe drumul cel bun!
                Trebuie sa faci neaparat ceva cu schimbatorul de viteze,actibildurile alea cu coupe de pe aripi si capota portbagaj mi se par total de prost gust,spoilerul intradevar vad ca e modelul pentru masina fara clima ar trebuii schimbat!
                Si acum ce as mai face eu dupa gusturile mele:folia de pe geamuri jos(ca nu e batmobilu) si jantele ai zis ca ar trebuii revopsite eu le-as da la schimb pentru ca nu se potrivesc deloc pe masina,pe unele originale 15`` 8hole.
                Stopurile nu au culorile acelea proaspete(incearca sa le cureti,eventual polishezi sticlele sau sa revopsesti oglinzile de la becuri care trebuie sa fie un gri deschis si curat)asta in cazul in care stopurile sunt hella daca sunt aftermerket nu prea mai ai ce sa le faci!
                Iti pun poze cu jantele la care m-am referit si o poza cu diferente intre stopuri!
                Numai bine!

                PS:Si daca ai nevoie de sfaturi intreaba.
                Attached Files
                Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                Comment


                • #9
                  Originally posted by GoguL View Post
                  Bravo colegu` cosfru esti pe drumul cel bun!
                  Trebuie sa faci neaparat ceva cu schimbatorul de viteze,actibildurile alea cu coupe de pe aripi si capota portbagaj mi se par total de prost gust,spoilerul intradevar vad ca e modelul pentru masina fara clima ar trebuii schimbat!
                  Si acum ce as mai face eu dupa gusturile mele:folia de pe geamuri jos(ca nu e batmobilu) si jantele ai zis ca ar trebuii revopsite eu le-as da la schimb pentru ca nu se potrivesc deloc pe masina,pe unele originale 15`` 8hole.
                  Stopurile nu au culorile acelea proaspete(incearca sa le cureti,eventual polishezi sticlele sau sa revopsesti oglinzile de la becuri care trebuie sa fie un gri deschis si curat)asta in cazul in care stopurile sunt hella daca sunt aftermerket nu prea mai ai ce sa le faci!
                  Iti pun poze cu jantele la care m-am referit si o poza cu diferente intre stopuri!
                  Numai bine!

                  PS:Si daca ai nevoie de sfaturi intreaba.
                  @Gogul, multumesc pentru aprecieri si critici constructive. Si fara indoiala, nu am sa ezit sa te intreb orice nelamuri o-i avea vis a vis de Stelut.

                  Acum vis a vis de cele spuse de tine:

                  1. Schimbatorul - da, sunt de acord, si eu as vrea ceva original pe masina, am vazut ca are cineva aici pe forum unul de vanzare tot de pe un CE ( clasic, piele,cu fusta aferenta si marcajele pe el). As vrea si unul de lemn original - sau ma rog care sa de-a bine pe Stelut poate si cu un volan eventual.

                  2. Emblemele "coupe" - de acord.

                  3. Jante - aici e discutabil. Ma crezi, am un set de jante exact la fel, le-am luat pentru Steluta...cu gandul exact la fel sa fie original look-ul. Sunt convins ca pe un w202 dau beton, fiind clasice...Nu sunt convins insa ca astea sunt chiar varianta pe care mi-o doresc pentru CE ( fiind mai sportiv un pic ca alura ). Am sa ma mai uit...

                  4. Spoilerul - nu stiu cum arata cel pentru varianta fara aer conditionat, insa l-am vazut pe al tau si este exact ca al meu cu fante longitudinale...Daca gresesc te rog sa-mi spui.

                  5. Ai dreptate cu batmobilul...dar nici nu pot spune ca imi displace foarte mult asa cum e...Sau poate ca nu m-am gandit indeajuns la asta.Sunt in cumpana deocamdata.

                  6. Stopuri - lasa-ma sa verific ce neam sunt, si daca se incadreaza am sa le pun la lista "de facut".

                  P.S. In seara asta "mi-a facut-o" Stelut...mi-am innegrit un sacou crem deschis) Posibil de la o centura sau de la bratul acesteia...maine verific ce si cum.
                  Last edited by cosfru; 05-16-2012, 21:33 PM.
                  Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                  https://w124-coupe.com

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cosfru View Post
                    4. Spoilerul - nu stiu cum arata cel pentru varianta fara aer conditionat, insa l-am vazut pe al tau si este exact ca al meu cu fante longitudinale...Daca gresesc te rog sa-mi spui.
                    Greseala mea,am gasit o poza mai veche in care se vede mai bine spoilerul,intradevar e cel care trebuie!
                    Attached Files
                    Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                    Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                    Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                    Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by GoguL View Post
                      Greseala mea,am gasit o poza mai veche in care se vede mai bine spoilerul,intradevar e cel care trebuie!
                      Exact! Asa arata Stelut inainte...O sa pun si capacul acela lipsa, il am in dotare.
                      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                      https://w124-coupe.com

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute!
                        Last edited by mircea600sel; 05-23-2012, 18:37 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Va multumesc mult pentru urari...Din pacate , acum m-am intors in tara si l-am gasit pe Stelut " vandalizat in spate... O portiune din bara spate smulsa...si doua zgarieturi de toata frumusetea pe aripa spate stanga...Oameni de 2 bani. Bine ca nu a fost mai rau...
                          Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                          https://w124-coupe.com

                          Comment


                          • #14
                            Imi pare rau pentru ce ai patit,animale nu oameni...dar nu gasisesi loc de pastrare?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by tesdan8 View Post
                              Imi pare rau pentru ce ai patit,animale nu oameni...dar nu gasisesi loc de pastrare?
                              I-am gasit loc de pastrare dar inca nu am dus-o acolo, garajul respectiv trebuia eliberat. Omul mi-a spus cat eram plecat ca totul acum e pregatit. Nu mai zic nimic...Asta a fost vandalism, nu manevra pe strada.


                              P.S. Si asa am venit cu un gust amar in tara, sunt locuri si situatii unde aproape ti-e si rusine sa spui ca vii din Romania...mai ales cand conationalii sunt prinsi furand in plina piata. Atentie , nu vorbesc de rommi.
                              Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                              https://w124-coupe.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF