Salutari,
Acum cateva luni am achizitionat din Germania un Viano long 2.2 CDI 4 matic, productie 2014, istoric complet service in reteaua Mercedes, 130000km.
Masina avea un zgomot de rulare (ca un zgomot de rulment) in intervalele de viteza 39-41km/h si 110-130km/h. Am pus problema pe seama cauciucurilor uzate.
Intre timp, de cand am adus-o in tara, am efectuat urmatoarele operatiuni:
1. Motor: distributie, ulei, filtre, garnituri.
2. Diferentiale si cutie transfer: schimb ulei si flanse.
3. Cauciucuri noi Continental Vancontact.
4. Discuri/placute noi fata/spate
5. Geometrie completa.

In continuare am acelasi zgomot pe care nimeni nu il poate diagnostica. Se manifesta intre 39 si 41 km/h si intre 110-130 km/h.

La Tiriac auto in Brasov au pus zgomotul pe seama cardanului spate si s-au oferit sa il schimbe contra unei sume simbolice de aprox 2700eur.
L-am trimis la Bucuresti la reconditionat (shimbat rulmenti intermediari, flanse, echilibrat) si nu s-a schimbat zgomotul deloc, motiv pentru care tind sa cred ca nu cardanul este cauza.
Masina merge perfect, nu am ce sa ii reprosez in afara acestui zgomot deranjant.

Am citit pe forumuri prin afara si nu am gasit nicio solutie identica la aceasta problema.
S-a lovit vreun coleg de aceasta problema?
Cunoasteti vreun mecanic (Bucuresti sau Brasov) care ar putea sa identifice sursa acestei probleme.

Multumesc anticipat,
Andrei